Nowe badania potwierdzają, że kurkuma poprawia pamięć i nastrój

O kurkumie jest głośno od lat. Naukowcy udowodnili już, że może pomóc w leczeniu raka trzustki, udaru czy choroby Alzheimera, a także reumatyzmu. Teraz naukowcy odkryli, że może pomóc poprawić nastrój i pamięć.

Kurkuma jest przyprawą szeroko stosowaną w Indiach. To dzięki niej curry ma złoty kolor. Za wyjątkowe właściwości zdrowotne kurkumy odpowiada kurkumina, silny przeciwutleniach o właściwościach przeciwzapalnych.

Najnowsze badanie, o którym informuje American Journal of Geriatric Psychiatry, dostarcza kolejnych dowodów na to, że kurkumina może chronić mózg.

Naukowcy z  z Centrum Długowieczności na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles przetestowali ten związek na 40 dorosłych w wieku od 51 do 84 lat, z których wszyscy mieli łagodne problemy z pamięcią. 

Przez 18 miesięcy uczestnicy byli losowo przydzielani do jednej z dwóch grup. Jedna grupa przyjmowała 90 miligramów kurkuminy dwa razy dziennie, podczas gdy druga grupa przyjmowała placebo. Kurkuminą stosowaną w tym badaniu była biodostępna forma o nazwie Theracurmin, którą naukowcy opisują jako "postać kurkuminy ze zwiększoną zdolnością do przenikania do śródbłonka jelitowego".

Na początku badania wszyscy uczestnicy przeszli standardowe testy badające funkcje poznawcze, które powtarzano co 6 miesięcy w trakcie badania, a także pod koniec badania. Dodatkowo 30 osób - z których 15 otrzymywało kurkuminę – miało przeprowadzoną pozytonową tomografię emisyjną PET na początku i na końcu badania. Badanie to przeprowadzono w celu oceny poziomów beta-amyloidu i tau, które są białkami, uznanymi za znak rozpoznawczy choroby Alzheimera. Badania sugerują, że wzrost poziomu beta-amyloidu i tau może wystąpić nawet do 15 lat zanim pojawią się objawy choroby Alzheimera, co sugeruje, że białka mogą być wczesnym wskaźnikiem choroby.

Okazało się, że badani, którzy przyjmowali kurkuminę dwa razy dziennie, wykazali 28-procentową poprawę w testach pamięci w trakcie badania, podczas gdy ci, którzy przyjmowali placebo, nie wykazywali znaczącej poprawy pamięci. Pacjenci z grupy otrzymującej kurkuminę, odczuwali również niewielką poprawę nastroju, w porównaniu do osób, które zażywały placebo. Co więcej, uczestnicy, którzy przyjmowali kurkuminę, mieli również niższe poziomy beta-amyloidu i tau w podwzgórzowych i migdałowatych obszarach mózgu, które są regionami, które odgrywają kluczową rolę w pamięci i emocjach.

Kurkumina jest stosunkowo bezpieczna. Uczestnicy badania czasami skarżyli się tylko na łagodny ból brzucha i inne objawy żołądkowo-jelitowe, ale także u dwóch spośród uczestników otrzymujących placebo, wystąpiły podobne objawy.

Jak informują amerykańscy naukowcy, dalsze badania są w przygotowaniu. Dotyczy to większej liczby uczestników, w tym osób z łagodną depresją i osób z genetycznym ryzykiem choroby Alzheimera. Celem badań będzie ustalenie, czy pewne czynniki - takie jak wiek, nasilenie problemów poznawczych i obecność genów związanych z chorobą Alzheimera - mogą różnicować wpływ kurkuminy na nastrój i pamięć.

Ale już teraz badacze sugerują, że przyjmowanie tej stosunkowo bezpiecznej formy kurkuminy może przynieść znaczące korzyści poznawcze na przestrzeni lat. Można przyjmować ją w postaci suplementów albo po prostu dodawać kurkumę do potraw. Pamiętać jednak należy, że do dobrego przyswojenia kurkuminy konieczne jest towarzystwo czarnego pieprzu. 

barb

 

Zobacz również:

Lecznicze właściwości kurkumy


Zdrowie w sosie curry

Jogging na inteligencję


Spacery na lepsza pamięć

Gimnastykuj umysł


Ćwicz umysł, by długo ci służył


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.