Oczyszczająca brzoza

Liście brzozy to cenny naturalny i nietoksyczny lek w przewlekłych chorobach dróg moczowych, zwłaszcza przy nieżycie nerek i pęcherza moczowego, piasku nerkowym i małych kamieniach. Kuracje z liści brzozy stosowane są także przy artretyzmie i reumatyzmie. Młode listki sprawdzą się przy wiosennych „ kuracjach czyszczących krew”, czy to w postaci naparów do picia czy jako dodatek do wiosennych sałatek.

Lecznicze zastosowanie ma również sok z brzozy o właściwościach odtruwających, wzmacniających, regulujących przemianę materii i zapobiegających tworzeniu się kamieni moczowych.

Lecznicze właściwości liści brzozy wynikają z zawartości flawonoidów, garbników katechinowych, saponin, związków trójterpenowych, kwasów organicznych (w tym askorbinowego czyli witaminy C), żywic i soli mineralnych. Do celów leczniczych zbiera się w maju i czerwcu młode listki i suszy w przewiewnym miejscu w temperaturze nieprzekraczającej 40 st. C.

Zastosowanie

Przetwory z liści brzozy przyspieszają usuwanie z moczem i potem szkodliwych produktów przemiany materii. Preparaty z nich stosuje się w przewlekłych schorzeniach dróg moczowych ze zmniejszonym wydzielaniem moczu, w obrzękach na tle niewydolności nerkowej, w nieżytach nerek i pęcherza moczowego. Pomocniczo w kamicy moczowej, chorobie gośćcowej i skazie moczanowej, zapaleniu tkanki łącznej (cellulitis), w niektórych chorobach skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry, trądzik młodzieńczy, łuszczyca) oraz w lekkich uszkodzeniach wątroby spowodowanych dłuższym stosowaniem chemioterapeutyków. Sprawdzą się szczególnie przy piasku nerkowym i jako środek wypłukujący małe kamienie nerkowe.

Lecznicze przepisy

Herbatka wspomagająca wydalanie kamieni nerkowych i piasku

5 łyżek liści brzozy zalać litrem wrzącej wody i naparzać przez 10 minut, przecedzić i dodać 0,5 l letniej wody. Wypić całość możliwie szybko. Po kilku minutach powstanie ciśnienie moczu, z którym wydalane są kamienie. Medycyna ludowa zaleca dodatkowo skakanie, które pomaga w obluzowaniu mocno zagnieżdżonych kamieni.

Herbatka przy piasku nerkowym

Skład: 30 g liści brzozy oraz po 20 g korzeni mniszka lekarskiego, ziela nawłoci, naowocni fasoli, koszyczków rumianku.

Przygotowanie: 2-3 łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku i naparzać przez 10 minut.

Pić do 5 filiżanek herbaty dziennie

Herbatka w zapaleniu pęcherza

Skład: po 30 g liści brzozy i ziela janowca, po 20 g naowocni fasoli, kwiatów rumianku i owoców jałowca oraz po 40 g owoców dzikiej róży i ziela skrzypu.

Przygotowanie: 2 łyżki ziół zalać 2 szklankami ciepłej wody i ogrzewać do wrzenia. Gotować powoli pod przykryciem 2-3 minuty. Odstawić na 10 minut i przecedzić do termosu. Można osłodzić miodem.

Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami w zapaleniu miedniczek nerkowych i pęcherza.

Herbatka moczopędna, przeciwobrzękowa i przeciwzapalna

2-3 łyżki liści brzozy zalać 2 szklankami wrzącej wody, ogrzewać do wrzenia i gotować łagodnie pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić porcjami po 1/2 - 2/3 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami.

Herbatka przy reumatyzmie i artretyzmie

Skład: 30 g liści brzozy, po 20 g korzeni mniszka lekarskiego, nawłoci, naowocni fasoli i koszyczków rumianku.

Przygotowanie: 2-3 łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku i naparzać przez 10 minut.
Pić po 4-5 filiżanek świeżo przygotowanej herbaty dziennie przez okres 4-6 tygodni.Kurację powtarzać 2-3 razy w roku.

Herbatka „oczyszczająca krew”

Skład: 30 g liści brzozy, po 20 g ziela bratka i liści pokrzywy oraz 10 g liści mniszka lekarskiego.

Przygotowanie: : 2-3 łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku i naparzać przez 10 minut. Pić 3 filiżanki dziennie przez okres 4-6 tygodni.

Nie tylko herbatki

Poza herbatkami brzozowymi zastosowanie mają też młode posiekane liście brzozy jako dodatek do wiosennych sałatek odtruwających oraz jako dodatek do zup czy np. twarogu do chleba. Spożywane regularnie, przeciwdziałać będą wiosennemu zmęczeniu.

Uwaga:

Leczenie liśćmi brzozy nie jest wskazane przy:

  • obrzęku powstałym przez ograniczenie czynności serca,

  • dolegliwościach kurczowych w okolicy nerek albo na wysokości pęcherza, które połączone są z wysoką gorączką,

  • porannym opuchnięciu powiek,

  • ciągłym pragnieniu i zmęczeniu, połączonym z bladością twarzy.

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 8, 110 i 111

 

 

Zobacz również:

Zdrowe nerki


Zdrowe nerki

Własne leki ziołowe


Własne leki ziołowe

Obrzęki stóp


Sposoby na obrzęki stóp


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.