Kurkuma - lecznicza przyprawa

Kurkuma, czyli kłącze ostryżu, to podzwrotnikowa roślina o silnym zapachu i ostrym smaku. Z suszonych kłączy kurkumy otrzymuje się żółty barwnik organiczny, używany w przemyśle spożywczym do barwienia ryżu, makaronu i warzyw konserwowanych w occie. Ponadto ma zastosowanie jako przyprawa. Przyprawia się nią sosy, potrawy z drobiu, zupy kremowe i omlety. Dobrze komponuje się z daniami z fasoli i soi, ale znana jest przede wszystkim jako główny składnik indyjskiego curry.

Lecznicze właściwości kurkumy

Kurkuma to nie tylko barwnik i przyprawa. To także ziołowy lek, ceniony zwłaszcza w medycynie Wschodu. Główną substancją czynną jest kurkumina, która nadaje kłączom intensywnie żółty kolor. Kurkumina, jak wynika z licznych badań, jest substancją przeciwzapalną, o działaniu podobnym do hydrokortyzonu. Ale jej właściwości lecznicze są szersze. Wykorzystywana jest od setek lat w medycynie Wschodu jako lek oczyszczający, żółciopędny, uodparniający, a nawet przeciwdziałający nowotworom.

Tak szerokie zastosowanie kurkumy w medycynie ludowej skłoniło naukowców do jej przebadania. Obecnie kurkuma należy do najlepiej przebadanych roślin i kolejne badania potwierdzają jej lecznicze właściwości.

Pomoże przy reumatyzmie

Obniżając poziom histaminy i wzmagając naturalną produkcję kortyzonu, kurkuma jest cennym lekiem przeciwzapalnym, pomocnym w łagodzeniu reumatyzmu.
W efekcie pomaga zwalczyć sztywność poranną, poprawia zdolność poruszania się i zmniejsza obrzęki stawowe. Niektórzy uważają, że 1200 mg kurkumy ma działanie porównywalne do 300 mg leku przeciwreumatycznego, fenylbutazonu.

Zapobiegnie demencji i chorobie Alzheimera

Kurkuma jest głównym składnikiem curry. Amerykański naukowiec prof. Murali Doraiswamy z Duke University sugeruje, że spożywanie curry raz lub dwa razy w tygodniu może zapobiec chorobie Alzheimera i demencji. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kurkumina zapobiega rozprzestrzenianiu się płytek amyloidowych, które są odpowiedzialne za zrywanie połączeń między neuronami, co prowadzi do demencji. Badania na ludziach są w toku, ale już teraz dr Susanne Sorensen z Alzheimer’s Society zauważa, że wśród Hindusów, jadających często potrawy w sosie curry, jest zadziwiająco mało przypadków choroby Alzheimera.

Oczywiście sama kurkuma nie zapobiegnie chorobie, jeśli będziemy niewłaściwie odżywiać się, unikać ruchu spędzając godziny przed telewizorem.

Lek z kurkumy pomoże pacjentom po udarze

Kurkuma może być również pomocna w naprawianiu szkód powstałych w następstwie udaru mózgu. Dowiedli tego naukowcy z Los Angeles. Kurkuma jako lekarstwo była od lat stosowana przez medycynę ajurwedyjską. Sama w sobie nie jest jednak w stanie pokonać bariery "krew-mózg", która chroni mózg przed potencjalnie toksycznymi molekułami, ale naukowcom z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles udało się tak zmodyfikować cząsteczkę kurkuminy chemicznie, aby łatwiej docierała do mózgu i pobudzała wzrost neuronów. Uzyskany w ten sposób lek o symbolicznej nazwie CNB-001 podawano królikom, u których eksperymentalnie – przez zablokowanie tętnicy mózgowej skrzepliną - wywołano udar niedokrwienny. Okazało się, że zwierzęta otrzymujące CNB-001 były sprawniejsze i miały lepszą kontrolę nad ruchami niż zwierzęta z grupy kontrolnej, otrzymującej standardowe leki.
Dalsze testy wykazały, że CNB-001 podtrzymuje aktywność dwóch białek, które pozwalają przeżyć neuronom po udarze. Kurkumina może więc pomóc pacjentom po udarze, zapobiegają obumieraniu neuronów i pobudzając wzrost nowych.
Wyniki tych badań są bardzo obiecujące, ale to wczesna faza i niezbędne jest przeprowadzenie testów na ludziach.

Skutecznie ochroni przed zakrzepami

Kurkumina zawarta w kurkumie obniża poziom cholesterolu i zapobiega zlepianiu się płytek krwi. A to dlatego, że obniża produkcję tromboksanu, który jest silnym czynnikiem powodującym zlepianie się płytek.
W efekcie wpływa na poprawę krążenia, jednocześnie zapobiegając miażdżycy.

Dobra dla wątroby, żołądka i trzustki

Kurkumina zabezpiecza wątrobę przed szkodliwym działaniem toksyn i jak donosił American Journal of Physiology – Gastrointestinal and Liver Physiology (luty 2003) w badaniach laboratoryjnych wykazano, ze chroni przed marskością wątroby wywołaną przez alkohol.
Ponadto chroni żołądek przed sokami trawiennymi. Dodatek kurkumy do potrawy przyspieszy trawienie i ochroni przed dolegliwościami trawiennymi, takimi jak wzdęcia, zaparcia czy bóle brzucha. Ponadto obniża poziom cukru, więc do pewnego stopnia chroni przed cukrzycą.

Ochroni przed nowotworami

Uważa się, że kurkumina przeciwdziała nowotworom. Działanie przeciwnowotworowe wynika ze zdolności do blokowania rozwoju komórek rakowych, przekształcania komórek prawidłowych w nowotworowe, ograniczania stanu zapalnego, oraz blokowania powstawania dodatkowych naczyń krwionośnych, mogących transportować tlen i składniki odżywcze do komórek nowotworowych.
W badaniach laboratoryjnych wykazano, że wzmacnia skuteczność chemioterapii i ogranicza wzrost guza.
Wyciągowi z kurkumy przypisuje się zdolności zapobiegania i hamowania rozwoju nowotworów piersi, prostaty, płuc, okrężnicy oraz czerniaka.

Jedzmy więc curry

Duża ilość badań nad leczniczymi właściwościami kurkumy zaowocowała licznymi patentami na leki zawierające wyciąg z kurkumy. Ale nie trzeba biec po receptę, by wykorzystać lecznicze właściwości kurkumy. Wystarczy częściej jadać curry i dodawać kurkumę do różnych innych potraw, w tym sosów, past, zup czy risotta.

Uwaga: By zostać przyswojoną przez organizm, kurkuma musi być zmieszana z czarnym pieprzem. W idealnych warunkach powinna być też rozpuszczona w oliwie.

barb
źródła: BBC News, EurekAlert i Sekcja Kuchnia, poz. 8

 

Zobacz również:

Dieta przeciwzapalna


Dieta na stany zapalne

Dieta przeciwreumatyczna


Dieta przeciwreumatyczna

Dieta przeciwnowotworowa


Dieta antynowotworowa


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.