Antydepresyjny dziurawiec

Jeśli cierpisz na łagodną lub średnio nasiloną depresję, zanim sięgniesz po silne leki antydepresyjne, mające wiele działań ubocznych, spróbuj naturalnego środka jakim jest wyciąg z dziurawca.
Dziurawiec jako lek na depresję jest bardzo popularny w Niemczech, a jego stosowanie zostało tam oficjalnie zaaprobowane po poddaniu go surowym testom klinicznym.

Właściwości dziurawca jako leku antydepresyjnego, zostały potwierdzone przez liczne badania naukowe. Większość z badań przeprowadzono w Niemczech i Austrii i tam pigułki z dziurawcem są częściej przepisywane na depresję niż leki konwencjonalne. Bardziej kontrowersyjną opinię ma dziurawiec w USA. Być może przyczyną jest lobby koncernów farmaceutycznych, zarabiających krocie na swoich pigułkach antydepresyjnych. Świadczyć o tym może informacja opublikowana przez Wall Street Journal, z której wynikało, że najważniejsze badanie, które poddaje w wątpliwość skuteczność dziurawca jako leku na depresję, było prowadzone przez zespół naukowców dowodzony m.in. przez jednego z dyrektorów koncentu Pfeizer (producenta Zoloft, znanego leku na depresję).

Dziś nie ulega wątpliwości, że dziurawiec pomaga w depresji. Podsumowanie wyników badań nad skutecznością dziurawca jako środka antydepresyjnego opublikował w 1996 r. prestiżowy „British Medical Journal”. Naukowcy z Uniwersytetu Północnoteksańskiego i monachijskiego przeanalizowali skrupulatnie wyniki 23 niezależnych badań, przeprowadzonych na 1757 pacjentach. I ta analiza wykazała, że dziurawiec pod względem skuteczności dorównuje lekom konwencjonalnym. A co ważniejsze, w przeciwieństwie do leków konwencjonalnych, dziurawiec wywołuje względnie mało objawów ubocznych.

Jak działa dziurawiec?

Teoretycznie dziurawiec może jednocześnie działać na wiele ośrodków mózgowych za pomocą wielu różnych związków chemicznych. Do tej pory jednak nie wiadomo w jaki sposób ta roślina pozwala uwolnić się od depresji. Niektóre badania sugerują, że dziurawiec łagodzi depresję, działając jak inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli w taki sam sposób jak działa Prozac. Nie do końca jest również jasne, które składniki dziurawca działają antydepresyjnie. Długo sądzono, że jest nim hiperycyna, czerwony barwnik dziurawca. Nowsze badania wykazały jednak, że hiperycyna ma słabsze działanie antydepresyjne niż wyciąg z całej rośliny. Wynika z tego, że złożony skład substancji chemicznych zioła, w tym m.in. flawonoidy i garbniki katechinowe, jest ważny dla ujawnienia korzystnych właściwości farmakologicznych dziurawca.

Jakie objawy leczy dziurawiec?

Dziurawiec skuteczny jest w leczeniu łagodnej i umiarkowanie nasilonej depresji. Najlepsze wyniki daje w leczeniu następujących objawów depresji: braku aktywności, zmęczeniu, przygnębieniu i zaburzeniach snu. Przynosi także ulgę w stanach depresji sezonowej – „zimowej chandry” czyli pogorszenia nastroju związanego z niedoborem światła słonecznego. Takie objawy najlepiej leczyć olejem dziurawcowym (Jak zrobić własny olej dziurawcowy?).

Przeciwwskazania

Hiperycyna może uczulać na promienie słoneczne. Należy więc zachować ostrożność ze stosowaniem wyciągów z dziurawca latem. Nie powinny zażywać dziurawca kobiety w ciąży i karmiące piersią, niezalecany jest również dla dzieci, chyba że zaleci to lekarz. Nie powinno się przyjmować wyciągów z dziurawca z innymi lekami, zwłaszcza antydepresyjnymi, bo może wchodzić z nimi w interakcje. Nie powinno się go stosować na własną rękę u osób z ciężka depresją i mających objawy psychozy i myśli samobójcze. W takich przypadkach bezwzględnie potrzeba stosować się do zaleceń lekarza.

I pamiętaj

  • Nie należy traktować dziurawca jako cudownej tabletki, która potrafi wyleczyć depresję. Jest najbardziej skuteczny, jeśli stosuje się go równolegle z innymi metodami leczenia, nie rezygnując z porad lekarza.

  • Stosując inne leki antydepresyjne, nie należy nagle przerywać kuracji i zastępować jej dziurawcem. Należy stopniowo zmniejszać ich dawki, zwiększając jednocześnie dawki dziurawca.

  • Dziurawiec jest najczęściej zalecany w leczeniu lżejszych postaci depresji, ponieważ większość badań przeprowadzono na pacjentach cierpiących na tego rodzaju depresję.

  • Aby przekonać się, czy kuracja daje jakiś skutek, należy przyjmować dziurawiec przynajmniej przez 6 tygodni.

  • Jeśli depresja pogłębia się lub pojawiają sie myśli samobójcze, albo jeśli stosowanie dziurawca powoduje poważne skutki uboczne, należy natychmiast udać sie do lekarza. Niegroźne skutki uboczne powinny ustąpić z czasem, w miarę jak organizm przystosuje się do leku.

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 70, hbcprotocols.com, nccam.nih.gov, hypericum.com

 

Zobacz również:

Jak sobie radzić z depresją


Jak sobie radzić z depresją

Dieta na poprawę nastroju


Dieta na chandrę

Depresja a cukrzyca


Depresja a cukrzyca


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.