Rumianek nie tylko uspokoi

Rumianek w fitoterapii to tradycyjny lek wiatropędny i przeciwzapalny, nieoceniony zwłaszcza w chorobach przewodu pokarmowego. Ale działa również uspokajająco, o czym wiedziały doskonale nasze babcie. We Francji herbatka z rumianku to tradycyjny napój przy trudnościach z zasypianiem.

Teraz za rumianek zabrali się naukowcy. I wykazali, że ekstrakt z koszyczków rumianku rzeczywiście uspokaja. O wynikach badań donosi serwis PubMed.gov.Działanie rumianku testowano na grupie 61 osób z lekkim lub średnim zespołem lęku uogólnionego (ang. Generalized anxiety disorder czyli GAD - zaburzenie lękowe, które charakteryzuje nierealistyczny, uporczywy i przesadzony lęk przed potencjalnym nieszczęściem, które może dotknąć zarówno osobę chorą jak i jej rodzinę).

W badaniach, które trwały 8 tygodni, część chorych przyjmowała ekstrakt z rumianku, a pozostali - placebo. Okazało się, że w grupie zażywającej rumianek intensywność objawów GAD zmniejszyła się na tyle, by było to podstawą do stwierdzenia, że rumianek wykazuje właściwości przeciwlękowe u chorych z łagodnymi i średnio intensywnymi objawami GAD.

Uczeni stwierdzają, że dalsze badania są potrzebne, by potwierdzić wyniki, ale nie musimy czekać na kolejne badania i już teraz możemy wyciszać się przed snem herbatką rumiankową.

barb

 

Zobacz również:

Ziołolecznictwo


Leczenie ziołami

Lecznicze właściwości rumianku


Rumianek dla zdrowia

Rumianek w kosmetyce


Rumianek dla urody


 

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.