Zioła przynoszące ulgę w bólach głowy

W przypadku bólu głowy zazwyczaj sięgamy po tabletkę, a te zawsze mają jakieś działania uboczne, zwłaszcza gdy stosowane są przewlekle. Skuteczną i bezpieczniejszą alternatywa mogą być zioła. Lista ziół pomocnych przy bólach głowy jest długa. Ich skuteczność zależy od przyczyny bólu głowy. I tak jedne zioła stłumią ból głowy napięciowy, inne ból związany z przeziębieniem czy migreną. 

Oto lista ziół najskuteczniej pokonujących ból głowy: 

Złocień maruna  

Zielarze od wieków doceniali właściwości lecznicze złocienia maruny. Pomagał zmniejszać dolegliwości przy „melancholii, bólach mięśni i migrenie”. Współczesne badania  potwierdziły przeciwbólowe właściwości tej rośliny. Wyodrębniono z niej wiele nowych leczniczych substancji. I tak w jednym z badań 70 ze 100 osób cierpiących na uporczywe migrenowe bóle głowy zauważyło u siebie poprawę po zjedzeniu każdego dnia kilku listów maruny, podczas gdy najlepsze dostępne środki tylko w 50% okazały się skuteczne. Złocień maruna jest doskonałą rośliną w przypadku migrenowych bólów głowy. Działa przeciwzapalnie i rozszerza naczynia krwionośne w mózgu uśmierzając „gorące” migreny towarzyszące zwężeniu naczyń krwionośnych. Spożycie złocienia, czy to w formie naparu czy kapsułek przy pierwszych zwiastunach migreny, zapobiegnie atakowi albo znacznie złagodzi jej objawy. Działanie maruny może polegać na kumulacyjnym efekcie zmniejszenia kurczów mięśni gładkich, występujących w wielu postaciach migreny. 
Co ważne, maruna może być stosowana również u starszych osób cierpiących na migrenę i zażywających inne leki. 

Dawkowanie
Profilaktycznie zjadaj jeden liść dziennie lub bierz 5-10 kropel nalewki co 30 minut aż do ustąpienia objawów. Lepszy efekt uzyskasz łącząc marunę z innymi środkami o działaniu uspokajającym i przeciwbólowym.

Rumianek i rumian szlachetny zwany rzymskim

Rumianek i rumian  sprawdzą się szczególnie w przypadku bólów głowy związanych ze stresem. Mają właściwości antyneuralgiczne i rozluźniające. 

Dawkowanie:
Zalej łyżeczkę koszyczków rumianku wrząca wodą i odstaw do naciągnięcia. Pij do 4 filiżanek dziennie.

Werbena

Werbena lekarska pomocna będzie przy bólach głowy związanych z trawieniem. Posiada silne właściwości przeciwzapalne. Poza tym ma działanie rozkurczowe, uspokajające i wzmacniające system nerwowy. Zapach świeżych listków zwalcza bóle głowy i pomaga w stanach napięcia nerwowego.

Dawkowanie:
- Napar. Łyżkę ziela werbeny zalej szklanką wrzątku i odstaw do naciągnięcia. Pij 1-4 filiżanki takiego naparu dziennie.
- Tampony namoczone w odwarze z werbeny stosujemy jako kompres na skronie

Czyścica zwana też miętką

Łagodzi ból głowy występujący przed lub w trakcie miesiączki. Ma działanie antyneuralgiczne i antyspazmatyczne, może więc łagodzić bóle menstruacyjne i migreny związane z miesiączką. Podobne działanie mają chmiel, szałwia, niepokalanek.

Dawkowanie
Łyżkę ziół zalej szklanką zimnej wody, gotuj przez 2 minuty na wolnym ogniu, odstaw na 10 minut i przecedź. Pij  filiżankę takiego naparu  dziennie, a w przypadku silnych bóli do 4 filiżanek dziennie.

Przetacznik leśny

Przetacznik leśny polecany jest  przy bólach głowy związanych z przepracowaniem. Ma właściwości antyneuralgiczne i przeciwzapalne. Herbatka z przetacznika złagodzi bóle głowy spowodowane zmęczeniem zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Dawkowanie:
Zaparzaj podobnie jak inne herbatki, czyli łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i odstaw do naciągnięcia. Pij do 4 filiżanek dziennie.

Melisa i mięta

Melisa to znane ziółko uspokajające. Olejki eteryczne zawarte w liściach melisy wykazują działanie rozkurczowe na mięśnie, zmniejszają pobudzenie nerwowe, bezsenność i uczucie niepokoju. Herbatki z melisy zalecane są więc w bólach głowy wywołanych przez stres i nadmierne pobudzenie układu nerwowego. Pomocne będą również przy bólach głowy wynikających ze złej pracy układu trawiennego, gdyż działają rozkurczowo na jelita i drogi żółciowe. Podobne działanie rozkurczowe wykazuje mięta. Herbatki miętowe czy aromaterapia z zastosowaniem olejku miętowego pomogą w bólach głowy związanych z napięciem nerwowym i słabym trawieniem. 

Miłorząb czyli gingko biloba

Przetwory z miłorzębu poprawiają krążenie w naczyniach mózgowych i tym samym będą pomocne przy migrenach spowodowanych niedotlenieniem mózgu. Poza tym cechują się wysoką zawartością przeciwutleniaczy i flawonoidów mających działanie przeciwzapalne.

Dawkowanie:
Stosuje się głównie wyciąg w postaci nalewki, proszku czy tabletek, zgodnie z zaleceniem producenta. 

Imbir

Imbir to znany środek hamujący mdłości i wymioty niezależnie od ich przyczyny. Łagodzi również ataki migrenowe oraz bóle głowy spowodowane przejedzeniem czy nadmiernym spożyciem alkoholu.

Dawkowanie:
- Przy pierwszych symptomach migreny, rozpuść 1/3 łyżeczki sproszkowanego imbiru w szklance wody i wypij. 
- Herbatka imbirowo-rumiankowa. Łyżeczkę posiekanego świeżego imbiru zalej szklanka wody i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 5 minut. Zdejmij z ognia, dodaj po łyżeczce suszonych kwiatów rumianku i lipy i odstaw na 10 minut do naciągnięcia. Przecedź, ewentualnie posłodź do smaku i wypij.

Lawenda i majeranek

Lawenda i majeranek łagodzą fizyczne i psychiczne objawy stresu. Mają działanie uspokajające, rozkurczowe i uśmierzające ból. Skuteczne zwłaszcza w przypadku „gorącej” migreny i napięciowego bólu głowy.

Dodaj po 5 kropli obu olejków do miski z chłodną wodą. Zanurz w niej tampony, lekko wyciśnij, połóż się na pół godziny z tamponami na skroniach i potylicy.

Na bóle napięciowe głowy i przy pierwszych oznakach migreny pomoże także masaż skroni olejkiem lawendowym. W tym celu rozpuść 10 kropel olejku lawendowego w 25 ml oleju nośnikowego i wmasuj w skronie. Po masażu pij napar z kwiatów lawendy i werbeny (30 g ziół na 500 ml wody) w porcjach o objętości kieliszka do wina. 

Uwaga

W przypadku, gdy bóle głowy są częste lub bardzo intensywne, należy poznać ich przyczynę, wykonując badania zlecone przez lekarza. Uporczywy ból głowy może bowiem być objawem poważniejszej choroby.

barb

Źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 8, 13, 21, 37, 121, Sekcja Uroda, poz. 10

 

Zobacz również:

Miłorząb na sprawny mózg


Odmładzający miłorząb

Sposoby na ból głowy


Napięciowy ból głowy

Leczniczy imbir


Leczniczy imbir


cyberbaba.pl/zdrowie/domowe-kuracje/3581-napieciowy-bol-glowy

 

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.