Przeciwpotne zioła

Pocenie się latem jest normalne. Pochłaniamy bowiem więcej energii z powietrza, co przy zwiększonym wysiłku fizycznym lub umysłowym wzmaga pocenie. Pocenie takie zapobiega przegrzaniu organizmu, a przy okazji ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. I choć tego typu poceniem nie należy się niepokoić, bywa kłopotliwe.  

Domowymi sposobami możemy ograniczyć pocenie dłoni, stóp, pod pachami, na głowie oraz twarzy. Pomogą przede wszystkim zioła, jako uzupełnienie zabiegów higienicznych.

Napary z ziół pijemy małymi łykami, najlepiej w kilku porcjach. Kuracja winna trwać 2-3 tygodnie. Potem robimy tygodniową przerwę i powtarzamy kurację.

Herbatki przeciwpotne

Herbata z szałwi, hyzopu i pokrzywy

Szałwię, hyzop i pokrzywę mieszamy w równych ilościach. Łyżeczkę ziół zalewamy szklanką wrzątku. Wypijamy szklankę rano i wieczorem po jedzeniu. Do smaku można dodać odrobinę mięty i lekko osłodzić miodem.

Herbatka ze świeżych pokrzyw

Wiosnę i lato warto wykorzystać do kuracji świeżą pokrzywą. Końcówki 2-3 pędów o długości kilku centymetrów wkładamy do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Dziennie wypijamy 1-2 szklanki w kilku porcjach.

Herbata z szałwi i tysiącznika 

Napar z szałwii zmieszanej z centurią pospolitą (tysiącznikiem pospolitym) zalecał Sebastian Kneipp. Jego zdaniem powinno się pić po szklance takiego naparu dziennie w 2-3 porcjach albo po łyżce stołowej co 2 godziny.

Herbatka z porostu islandzkiego

Mieszamy 100 g porostu islandzkiego, 50 g pączków sosny i 30 g rozdrobnionego korzenia lukrecji. Zalewamy 1 łyżkę ziół 1 szklanką wrzątku i gotujemy powoli pod przykryciem przez 10 minut. Odstawiamy na 10 minut i przecedzamy. Pijemy 2-3 razy dziennie po szklance po jedzeniu jako środek pomocniczy hamujący czynność gruczołów potowych.

Kuracje na brzydki zapach potu

Najważniejsza pokrzywa 

Według ludowej medycyny najlepsza w tym przypadku jest pokrzywa. Wiosną i latem pijemy codziennie po 1 łyżce soku z pokrzywy a jesienią i zimą spożywamy przed jedzeniem po 2 łyżeczki  sproszkowanej pokrzywy. Proszek można zmieszać z miodem i popić wodą lub herbatą.

Korzystne jest również dodanie do proszku z pokrzywy proszku z szałwii w proporcji na 2 łyżeczki pokrzywy ¼ łyżeczki szałwii. Szałwię dosypujemy tylko od czasu do czasu, w ciągu miesiąca nie dłużej niż przez tydzień.

Szpinak, natka i propolis

Szpinak i natka pietruszki zjadane regularnie zmniejszą przykry zapach potu.  Pomocne jest również zażywanie po 20 kropli nalewki z propolisu, najlepiej dodanych do wody z sokiem z cytryny. Nie można również zapominać o zielonych warzywach i sezonowych owocach, których nie może zabraknąć w naszej diecie.

Nadmierna potliwość stóp

Pocące się stopy to przykrą dolegliwość, zwłaszcza w lecie. Na szczęście można ją znacznie złagodzić naturalnymi sposobami, trzeba jednak wykazać się konsekwencją i uporem. Zaleca się codzienne brodzenie w zimnej wodzie przynajmniej przez 1-2 minuty oraz mycie nóg w zimnej wodzie. Wyrzucamy skarpetki z tworzywa sztucznego i w lecie zamieniamy zakryte buty sandałami lub chodakami. Pomocne również będą kąpiele w ziołowych odwarach lub naparach.

Odwar z tataraku lub kory dębowej

Ok. 5 łyżek ziół zalewamy 2 l wody i gotujemy na wolnym ogniu około 10 minut. Dolewamy gorący odwar do miski z 3-4 litrami ciepłej wody i moczymy w nim nogi przez 15 minut. Zabieg powtarzamy codziennie przez 10-14 dni.

Napar z szałwii

100 g ziela szałwii mieszamy z 25 g liści babki  oraz po 25 g kwiatów rumianku i kwiatów lipy. Mieszankę zalewamy 2-3 l wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut do naciągnięcia. Przecedzamy, wlewamy do miski, uzupełniamy ciepłą wodą i moczymy stopy przez 15 minut. Taki sam  napar można stosować do kąpieli całego ciała przy pokrzywkach, podrażnieniach i alergicznych zapaleniach skóry.

Alternatywnie do kąpieli stóp można wykorzystać napar z szałwii i pokrzywy lub odwar z mieszanki następujących ziół: hyzop, skrzyp, krwawnik i kora dębu.

Odwar z siana

Metodą polecaną przez ks. Kneippa jest owijanie stóp płótnem namoczonym w gorącym odwarze z siana lub gałązek świerkowych. Okład pozostawia się na 2-3 godziny, a wykonuje 3 razy w tygodniu.

barb

źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 8 i 53

 

Zobacz również:

Zioła lecznicze


Zioła dla zdrowia

sposoby na poty


Sposoby na pocenie

Odtruwanie ziołami


Odtruwanie ziołami


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.