Pokonaj kamicę moczową ziołami

W kamicy moczowej następuje samoistne narastanie złogów mineralnych w różnych częściach układu moczowego - nerkach, moczowodach i pęcherzu moczowym. Przy dolegliwościach spowodowanych kamieniami ziołolecznictwo daje bardzo dobre wyniki w najczęściej spotykanych rodzajach kamic.

Odpowiednio dobrane zioła działają moczopędnie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, bakteriobójczo i regenerująco na nabłonek dróg moczowych oraz mogą przywrócić zachwianą równowagę metaboliczną i zapobiec nawrotom kamicy. Osoby szczególnie zagrożone kamicą mogą stosować odpowiednie preparaty ziołowe jako środki zapobiegające, nawet przez długi okres.

Kuracje ziołowe w kamicy moczowej

Poza gotowymi preparatami, takimi jak pasta Fitolizyna, Urosan czy Urogran istnieje szereg ziół, z których możemy robić napary do picia samodzielnie lub w mieszankach. Do najczęściej stosowanych należą:

Napar z liści brzozy, bzu, jarzębiny i nawłoci

Wymieszać 40 g liści brzozy, 30 g kwiatu bzu i po 20 g kwiatu jarzębiny i kwiatu nawłoci. Czubatą łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku i odstawić na 1/2 godziny. Przecedzić i wypić w dwóch porcjach w ciągu dnia.

Napar z korzenia wilżyny

Łyżkę rozdrobnionych korzeni wilżyny zalać 1 – 1,5 szklanki ciepłej wody, odstawić na 1 godzinę do napęcznienia, następnie ogrzać do wrzenia (ale nie gotować!). Pić po 1/4 - 1/3 szklanki 2-4 razy dziennie między posiłkami.

Odwar z ziela rdestu ptasiego

Łyżkę stołową ziela zalać szklanką wody i gotować wolno przez 5-10 minut. Odcedzić. Wypić w kilku porcjach w ciągu dnia. Rdest można używać codziennie jako herbatę. Dobrze jest dodać do niego ziela dziurawca lub wysuszonych młodych listków wiśni.

Odwar z łopianu, marzanki, skrzypu, pokrzywy i bzu czarnego

Zmieszać po 50 g rozdrobnionego korzenia łopianu, ziela marzanki wonnej i ziela skrzypu oraz po 25 g liści pokrzywy, kwiatów bzu czarnego i owoców bzu czarnego. Zalać 2 łyżki ziół 2 szklankami ciepłej wody, ogrzewać do wrzenia i gotować łagodnie pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 10 minut, przecedzić do termosu. Pić 1/2 – 3/4 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami.

W przypadku kamicy szczawianowej i fosforanowej korzystnie jest przyjmować węglan lub tlenek magnezu na koniec noża i popijać naparem z powyższych ziół.

Odwar ze strąków fasoli i ziół

Zmieszać po 50 g rozdrobnionych strąków fasoli i liści borówki czernicy oraz po 20 g liści mącznicy lekarskiej, ziela fiołka trójbarwnego, znamion kukurydzy i kwiatów (lub ziela) wrzosu. Zalać 1 łyżkę ziół 1 szklanką gorącej wody i gotować łagodnie pod przykryciem 2-3 minuty. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić po 1 szklance ciepłego odwaru 2-3 razy dziennie miedzy posiłkami zapobiegawczo, gdy analiza moczu wykaże obecność składników mineralnych (szczawiany, fosforany).

Odwar ze znamionami kukurydzy

Zmieszać po 50 g znamion („wąsy” wyrastające z kolby) kukurydzy, ziela nawłoci, ziela połonicznika oraz po 25 g ziela rdestu ptasiego i ziela skrzypu. 3 łyżki ziół zalać 3 szklankami ciepłej wody i ogrzewać do wrzenia pod przykryciem. Gotować 5 minut i odstawić na 10 minut. Przecedzić i pić 3 razy dziennie szklankę po jedzeniu.

Herbatka pietruszkowa

2,5 dag nasion lub korzeni pietruszki zalać 0,5 l wody i gotować 5 minut. Po ostygnięciu wypić po 1 szklance 2 razy dziennie przed jedzeniem.

Podobne właściwości ma natka pietruszki, zarówno świeża jak i suszona.

Kuracje Kneippa

Odwar z owsa

Dobrze wypłukany 1 litr ziaren owsa zalać 2 l wody i gotować tak długo, aż wygotuje się połowa odwaru (ok. pół godziny). Pić codziennie po 2 szklanki odwaru.

Wg Kneippa jeszcze silniej niż nasiona owsa działa herbata ze słomy owsianej lub ziela (słomy wraz z nasionami. Aby ja przygotować należy zalać łyżkę ziół 1 szklanką wrzątku, odstawić na 20-30 minut a następnie gotować powoli przez 6-7 minut. Odstawić do ochłodzenia, przecedzić dobrze odciskając i uzupełnić przegotowaną wodą. Pić 3 razy dziennie po szklance po jedzeniu.

Herbata z dzikiej róży

Zdaniem Kneippa herbata z oczyszczonych owoców dzikiej róży, pita przez dłuższy czas, stanowi doskonała ochronę przed dalszym wytwarzaniem kamieni. Jeszcze lepszy rezultat przyniesie herbata z owoców z róży wymieszanych ze słomą owsianą.

barb
na podstawie: Sekcja Zdrowie, poz. 8, 53 i 94

 

Zobacz również:

Zdrowe nerki


Zdrowe nerki

Chory pęcherz moczowy


Zakażenie dróg moczowych

Odtruwanie ziołami


Odtruwanie ziołami


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.