Miłorząb chroniący umysł

Miłorząb czyli Ginkgo biloba jest najstarszym na świecie żyjącym gatunkiem drzewa liściastego, bo jego początki sięgają 200 mln lat. Sproszkowanych liści miłorzębu używano już 5 tysięcy lat temu w celu zahamowania zmian degeneracyjnych mózgu. Obecnie roślina ta przeżywa renesans popularności, jej ekstrakt jest najczęściej stosowanym fitolekiem w Europie.

Liście miłorzębu zawierają wiele aktywnych farmakologicznie składników, łącznie z jedynymi w swoim rodzaju flawonoidami i terpenoidami, o właściwościach chemicznych podobnych do właściwości witaminy P, znanymi jako ginkolidy, które nie występują w naturze w żadnej innej postaci. Wszystkie z licznych składników miłorzębu działają wspólnie – wyizolowane substancje nie wykazują właściwości takich samych, jak wyciąg z całych liści. Działanie farmakologiczne ekstraktu z ginkgo biloba obejmuje niszczenie wolnych rodników, zmniejszenie utleniania tłuszczów oraz utrudnianie agregacji płytek krwi.

Co leczy miłorząb

W literaturze medycznej pojawiło się ponad 400 rozpraw na temat miłorzębu. Przeprowadzono ponad 50 kontrolowanych badań klinicznych, które potwierdziły, że miłorzębem można leczyć zaburzenia pamięci i koncentracji, postępujące roztargnienie, wewnętrzny chaos, utratę energii, zmęczenie, depresję, zawroty głowy i szum w uszach a także demencję i chorobę Alzheimera.

Poszczególne badania potwierdziły, że miłorząb:

 • Poprawia przepływ krwi przez naczynia tętnicze, żylne i włosowate.

 • Poprawia pamięć i przyspiesza proces zapamiętywania w przypadku osób starszych.

 • Hamuje wczesne stadia i rozwój choroby Alzheimera.

 • Łagodzi bóle kończyn dolnych spowodowane zmniejszonym przepływem krwi.

 • Zmniejsza aktywność bakterii powodujących choroby dziąseł.

 • Zmniejsza zawroty głowy.

 • Zmniejsza dzwonienie w uszach.

 • Hamuje zaburzenia widzenia spowodowane niedotlenieniem siatkówki.

 • Przynosi poprawę w zaburzeniach słuchu spowodowanych zmniejszonym przepływem krwi.

 • Obniża ciśnienie krwi.

 • Podnosi poziom korzystnej frakcji HDL cholesterolu.

 • Zmniejsza nadmierną krzepliwość krwi.

 • Sprawia, że cierpiący czasowo na impotencję mogą dzięki zwiększonemu napływu krwi do prącia odbyć stosunek płciowy.

 • Przynosi poprawę w chorobie Raynauda, której objawami są marznące, na tle zaburzeń ukrwienia, dłonie i stopy.

Ginkgo skuteczne zwłaszcza u osób starszych

Miłorząb ma bardzo silne działanie – ożywia czynności mózgowe, zatrzymuje lub likwiduje liczne objawy chorobowe, powstałe na skutek niedokrwienia mózgu. Niektórzy specjaliści określają go jako najważniejszy lek pochodzenia roślinnego.

Sekretem odmładzających właściwości miłorzębu jest jego wpływ na poprawę krążenia krwi, zwłaszcza u osób starszych, których naczynia krwionośne są z reguły zwężone i sztywne. Miłorząb rozszerza bowiem naczynia krwionośne i zapobiega nadmiernemu sklejaniu się płytek krwi, które może prowadzić do powstania zwężeń w świetle naczyń. Tym samym ułatwia dotlenienie wszystkich tkanek, w tym mózgu, serca i kończyn.

Preparaty z ginkgo sprawdzają się szczególnie u osób, które obserwują początkowe stadium osłabienia sprawności intelektualnych. Ale miłorząb potrafi także powstrzymać rozwój demencji spowodowanej chorobą Alzheimera. Nie usunie wprawdzie przyczyn destrukcji mózgu czyli nie naprawi dokonanych już uszkodzeń, ale znacząco spowolni postęp choroby. W badaniach z udziałem chorych na chorobę Alzheimera, stan ogólny pacjentów przyjmujących preparaty z miłorzębu, obejmujący również poprawę pamięci i zdolność koncentracji, był trzykrotnie lepszy od stanu pacjentów, którym podawano placebo.

Jaka dawka

Wypróbowana skuteczna dawka w związanych z wiekiem zaburzeniach pamięci świeżej i innych łagodnych oznakach obniżonej sprawności mózgu wynosi 120 mg dziennie. Tabletki podaje się w 3 dawkach po 40 mg. Jednak w przypadku osób z większą demencją konieczne mogą być większe dawki. Najlepiej dawkę skonsultować z lekarzem, a koniecznie w przypadku, gdy zażywa się inne leki.

Poprawę obserwuje się na ogół po 4-6 tygodniach przyjmowania ginkgo, ale w niektórych przypadkach trzeba czekać nawet pół roku na widoczne efekty. Miłorząb działa jednak na mózg natychmiastowo i u niektórych pacjentów już po godzinie od zastosowania miłorzębu poprawia się ich kontakt z otoczeniem.

Uwaga!

Osoby przyjmujące różnego typu leki i chorzy z zaburzeniami krzepnięcia krwi powinni przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu preparatów z miłorzębem zasięgnąć koniecznie opinii lekarza. Również w przypadku pojawienia się niepożądanych objawów należy przerwać przyjmowanie preparatu i zgłosić się do lekarza.

barb
żródła: Sekcja Zdrowie, poz. 43, 70 i 91

 

Zobacz również:

Ćwicz umysł


Ćwicz umysł, by długo ci służył

Szumy uszne


Szumy uszne

Obrzęki stóp


Sposoby na obrzęki stóp


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.