Spis treści

Zioła wspomagające wypróżnianie

O zaparciach mówimy wówczas, gdy w ciągu 2-3 tygodni wypróżnienie następowało jedynie co 3-5 dni. Taki stan wywołuje najczęściej złe samopoczucie, bóle brzucha, stany skurczowe jelit, wyczerpanie, brak łaknienia oraz pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Ich przyczyną jest najczęściej nieodpowiedni, ubogi w ciała balastowe sposób odżywiania, picie zbyt małej ilości płynów, brak ruchu oraz nadużywanie środków przeczyszczających. Przyczyną zaparć może też być stres i problemy natury psychicznej, zaburzenia hormonalne lub przyjmowanie określonych leków.

Zaparcia to dosyć pospolita dolegliwość i często sięgamy wówczas po łatwo dostępne środki z aptecznej półki. Niestety najczęściej mają one działania uboczne wywoływane ich długotrwałym stosowaniem. Proponujemy zaopatrzyć domowa apteczkę w bezpieczne środki ziołowe.

Ponieważ zaparcia mogą mieć różne tło i przebieg, dobór środka ułatwiającego wypróżnianie musi być dostosowany do rodzaju zaparcia.

 

Zobacz również:

Sposoby na zaparcia


Sposoby na zaparcia

Dieta na zaparcia


Dieta przy zaparciach

Kłopotliwe gazy


Uciążliwe gazy


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.