Choroby reumatyczne - leczenie ziołami

Gdy zjawimy się u lekarza skarżąc się na bóle, które występują to w stawie barkowym, to w kolanach albo w biodrach, prawdopodobnie padnie słowo „reumatyczne”. Pod tą nazwą kryje się kilkadziesiąt chorób, o różnych objawach i przyczynach. Medycyna klasyczna leczy reumatyzm między innymi hormonami kory nadnercza, tzw. kortykoidami. Są to bardzo silne leki przeciwzapalne, które nie tyle leczą, co łagodzą dolegliwości, wykazując przy tym nieprzyjemne i niebezpieczne działania uboczne.

Przyczyna powstawania większości chorób reumatycznych nie jest znana. Faktem jest jednak, że często sami doprowadzamy do niej niewłaściwym trybem życia i odżywiania. Pomóc sobie możemy zatem zmianą stylu życia i eliminacją produktów spożywczych przyczyniających się do tej choroby (zobacz Dieta przeciwreumatyczna). Warto wykorzystać również ziołolecznictwo.
Ale pamiętać należy, żeby najpierw zdiagnozować chorobę u lekarza. Przyczyną bólów reumatycznych może być np. gorączka reumatyczna powstała na wskutek zakażenia paciorkowcem. I wówczas należy oczywiście wyeliminować źródło zakażenia, zanim dojdzie do groźnych powikłań.

Ziołolecznictwo dysponuje wieloma lekami zewnętrznymi do wcierań, okładów kąpieli o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, miejscowo drażniącym, jak również wieloma lekami wewnętrznymi o działaniu moczopędnym, odtruwającym, zwiększającym odporność organizmu, przeciwzapalnym, metabolicznym, ogólnie przestrajającym i wzmacniającym.

Leki do stosowania zewnętrznego

Wykorzystuje się tu rozgrzewające właściwości ziół. Najpopularniejsze to: gorczyca, wiązówka błotna, arnika, pieprz turecki, jagody jałowca, skrzyp polny, pokrzywa, olej dziurawcowy, liście narecznicy samczej, cebula, chrzan.

Okład z mąki gorczycznej
100 g mąki gorczycznej mieszamy z ciepłą wodą na dosyć gęstą papkę, rozsmarowujemy na lnianej ściereczce i kładziemy na bolesne miejsce – nie dłużej niż na 10 minut!
Jeśli nie mamy mąki gorczycznej używamy nasion gorczycy, które uprzednio rozdrabniamy.

Uwaga: Okłady z mąki gorczycznej znacznie łagodzą dolegliwości reumatyczne, ale nierzadko wywołują bardzo silne podrażnienie skóry. Dlatego należy zachować ostrożność z dozowaniem i czasem stosowania!

Okład z miazgi cebulowej
Świeżą cebulę rozetrzeć bardzo drobno, a otrzymaną miazgę rozsmarować na gazie lub innej tkaninie i przyłożyć na miejsce objęte bólem reumatycznym. Okład powoduje miejscowe zaczerwienienie skóry. Zdjąć go po wystąpieniu uczucia palenia.

Okład z chrzanem
Utrzeć drobno świeży korzeń chrzanu. Miazgę położyć na chore miejsce i przykryć ceratką. Trzymać aż do uczucia silnego pieczenia. Wtedy okład usunąć, a skórę wytrzeć do sucha. Gdyby pieczenie utrzymywało się zbyt długo, posmarować skórę maścią tranową albo oliwą lub innym tłuszczem. Korzystnie jest dodać do utartego chrzanu po łyżeczce sproszkowanego kłącza tataraku i korzenia żywokostu.

Kąpiel jałowcowa
Zagotować 1 kg młodych gałązek jałowca oraz garść jego owoców w 2 l wody. Po ostudzeniu przecedzić, wlać do wanny i dopełnić wodą o temp. około 38 stopni do 1/3 objętości. Czas kąpieli ok. 15 minut.

Kąpiel ze skrzypu polnego
Choroby reumatyczne to przede wszystkim schorzenia przemiany materii. Stąd skuteczne mogą być środki wspomagające usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Ze względu na zawartość kwasu krzemowego, skrzyp polny szczególnie nadaje się na kąpiel. Przygotowanie: 100 g ziół gotować w 1 l wody i pozostawić pod przykryciem na 1 godz. Potem otrzymany odwar dodać do kąpieli.

Olejki eteryczne
Do nacierań możemy wykorzystać lecznicze właściwości olejków eterycznych. Najskuteczniejszy w przypadku schorzeń reumatycznych są następujące olejki: gorczycowy, arcydzięglowy, jałowcowy, lawendowy, terpentynowy, tatarakowy.
Pamiętać należy tylko, żeby nigdy nie stosować czystego olejku bezpośrednio na skórę lecz rozcieńczyć oliwą z oliwek i dopiero taką mieszankę wykorzystywać do nacierań.

Napary i odwary ziołowe do użytku wewnętrznego

Herbatka mieszana
Łyżeczkę mieszanki z równych części skrzypu polnego, liści brzozowych, wierzbowych oraz jagód jałowca zaparzyć kubkiem wrzącej wody. Odstawić na 10 minut do naciągnięcia. Pić nie słodzony napar małymi łykami dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a jeśli to możliwe – w ciągu dnia trzeci raz. Kuracja tum naparem musi trwać co najmniej dwa tygodnie.

Herbatka z fiołka trójbarwnego
Dwie łyżeczki roztartego suszonego ziela z fiołka zalać 1/4 l gorącej wody. Pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Pić 3 kubki dziennie.

Herbatka z pokrzywy
Dwie łyżeczki liści pokrzywy zalać 1/4 l wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 5 minut. Odcedzić i pić niezbyt gorącą małymi łykami. Herbatkę należy pić regularnie mniej więcej przez 2 miesiące po 2 razy dziennie.
Można również wymieszać liście pokrzywy w równych proporcjach z mniszkiem lekarskim, skrzypem polnym i liśćmi brzozy.
Oczyszczające właściwości mają również świeże listki pokrzywy (najlepiej z liśćmi mniszka) w postaci wiosennych sałatek odtruwających
Ludowa medycyna zaleca również w przypadku schorzeń reumatycznych biczowanie świeżą pokrzywą bolących miejsc.

Odwar z mniszka lekarskiego
Dwie łyżeczki suszonych liści mniszka zalać 1/4 l ZIMNEJ wody i gotować przez minutę. Woda musi w tym czasie wrzeć. Pozostawić pod przykryciem na 10 minut i odcedzić. Herbatka z mniszka działa silnie moczopędnie jeśli pijemy większe ilości w ciągu krótkiego okresu czasu. Jeśli przeprowadzamy kurację przeciwko chorobom reumatycznym, pijemy po kubku 2 razy dziennie przez 6 tygodni. Oddziaływuje pozytywnie na tkankę łączną i dlatego pomaga również na odmiany reumatyzmu atakujące tę tkankę.

Herbatka z kwiatów bzu czarnego
Dwie czubate łyżeczki suszonych kwiatów zalać 1/4 l wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Pić przez 3 tygodnie 3 razy dziennie po kubku.

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 8 i 74

 

Zobacz również:

Odtruwanie ziołami


Odtruwanie ziołami

Dieta przeciwreumatyczna


Dieta przeciwreumatyczna

Jak ćwiczyć przy reumatyzmie


Ćwiczenia na reumatyzm


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.