Skąd czerpać wiedzę o lekach ziołowych

W reakcji na nadmierną chemizację naszego najbliższego otoczenia coraz częściej sięgamy po zioła. Niestety w internecie panuje chaos informacyjny. Dlatego warto sięgnąć po leksykon, w którym znajdziemy opis naturalnych  surowców leczniczych,  stosowanych zarówno w medycynie Zachodu, jak i Wschodu.

Właściwości zdrowotne mniszka

Mniszek znany jest wszystkim jako uporczywy chwast ogrodowy. Ale mniszek to także cenna roślina lecznicza. Medycyna ludowa wykorzystuje jego właściwości lecznicze od stuleci. Jakie są potencjalne korzyści zdrowotne mniszka? W jakiej formie najlepiej go spożywać? 

7 korzyści z picia naparu z trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa to zioło, które pochodzi ze Sri Lanki i południowych Indii, ale obecnie rośnie w wielu krajach na całym świecie. Ten powszechny składnik kuchni azjatyckiej ma również szereg właściwości prozdrowotnych. Przedstawiamy 7 powodów, dla których warto pić napar z trawy cytrynowej.  

Zioła na bezsenność - jakie najlepsze

Bezsenność, trudności w zasypianiu, niespokojne noce … Zaburzenia snu to częsta przypadłość w dzisiejszych czasach. Nie musimy jednak sięgać od razu po tabletki nasenne. Istnieją proste i naturalne rozwiązania, które pozwolą nam przywrócić zdrowy sen. 

Kurkuma na pamięć i nastrój

O kurkumie jest głośno od lat. Naukowcy udowodnili już, że może pomóc w leczeniu raka trzustki, udaru czy choroby Alzheimera a także reumatyzmu. Najnowsze badanie amerykańskich naukowców dostarcza kolejnych dowodów na to, że kurkumina może chronić mózg, poprawić pamięć oraz nastrój. Wszystko dzięki silnemu przeciwutleniaczowi kurkuminie.

Właściwości zdrowotne olejku z konopi

Konopie często kojarzy nam się z nielegalnym paleniem psychoaktywnych jointów. Ale oprócz psychoaktywnego kannabinoidu THC, w konopiach znajduje się także legalny kannabinoid CBD, który nie ma właściwości psychoaktywnych i jest bezpieczny. Olejek, który go zawiera, łagodzi objawy wielu chorób, w tym neurologicznych, dolegliwości bólowych, nudności czy wymiotów. 

Zioła na zwiększenie libido przy sm

Wiele chorób somatycznych, w tym stwardnienie rozsiane wpływa na występowanie dysfunkcji seksualnych i jakość życia seksualnego. Jakie są przyczyny zaburzeń seksualnych w SM i jak sobie z nimi radzić naturalnymi sposobami z użyciem ziół?

Zioła na ból głowy

W przypadku bólu głowy zazwyczaj sięgamy po tabletkę, a te zawsze mają jakieś działania uboczne, zwłaszcza gdy stosowane są przewlekle. Skuteczną i bezpieczniejszą alternatywa mogą być zioła. Ich lista jest długa, ale skuteczność zależy od przyczyny bólu głowy.

Naturalny antybiotyk oregano

Olej z dzikiego oregano, który zawiera dużo karwakrolu, zabija bakterie, grzyby czy wirusy. Dzięki temu pełni rolę naturalnego antybiotyku, który wspomaga układ odpornościowy w okresie jesienno-zimowym. Zobacz jakie ma zastosowanie w medycynie.

Zioła na koinfekcje boreliozy

Chlamydia pneumoniae to częsta koinfekcja boreliozy. Wywołuje nie tylko objawy od strony układu oddechowego, ale również jest przyczyną problemów ze stawami, układem nerwowym i sercowo-naczyniowym. U chorych na boreliozę często jest jednak pomijana w rozpoznaniu.

Właściwości lecznicze bzu czarnego

Nie zdajemy sobie często sprawy, że w pobliżu naszego domu rośnie krzew, który ma wszechstronne właściwości lecznicze. Bez czarny to jeden z najstarszych leczniczych krzewów wykorzystywanych w medycynie ludowej.  Z jego kwiatów i owoców możemy sami przygotować własne leki ziołowe.

Zioła przy nadmiernym poceniu

Pocenie się latem jest normalne.  Zapobiega przegrzaniu organizmu, a przy okazji ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Bywa jednak kłopotliwe. Na szczęście pomóc mogą zioła, zarówno w postaci herbatek do picia jak i odwarów do kąpieli. 

Koinfekcje przy boreliozie

Kleszcze są nosicielami wielu bakterii i zakażają swoich żywicieli wieloma różnymi mikroorganizmami. Borelioza, wywołana przez krętki boreliozy, jest tylko jedną z przenoszonych przez nie chorób. Osoby zarażone tylko i wyłącznie boreliozą należą do rzadkości.

Borelioza to przewlekła, wieloukładowa choroba przenoszona przez kleszcze. Zachorować na nią może każdy, także mieszczuch stroniący od lasów i pól. Niestety trudno ją rozpoznać, dlatego wielu chorych nie wie nawet, że choruje na boreliozę i bezskutecznie leczy się u wielu specjalistów na inne choroby. 

Siemię lniane na zdrowieNasiona lnu zwyczajnego to nieco zapomniany produkt spożywczy, posiadający nie tylko dużą wartość odżywczą, ale również właściwości lecznicze. Poznaj jego niezwykłe  właściwości i czerp zdrowie z siły tych malutkich nasionek!

czarnuszkaCzarnuszka, zwana również czarnym kminkiem znana jest jako uniwersalny lek na prawie wszystkie choroby w tradycyjnej medycynie większości krajów od Chin, przez Egipt po Grecję. Jakie choroby leczy czarnuszka? Jakie są przeciwwskazania?

Właściwości lecznicze owsa

Owies to nie tylko pożywna owsianka na śniadanie. To także lecznicze zioło. Zastosowanie w lecznictwie ma zarówno świeże ziele z młodych roślin, zebrane przed kwitnieniem, słoma owsiana zebrana po dojrzeniu ziarna oraz dojrzałe całe ziarna, płatki owsiane i mąka owsiana. Co takiego jest w owsie? Jakie ma właściwości lecznicze i jak można je wykorzystać?

tarczyca-naturalnie-photoxpress 1071513Problemy z tarczycą ma co piąty Polak, kobiety znacznie częściej niz mężczyźni. Zwykle nie kojarzymy jednak różnych dolegliwości z nieprawidłową pracą tarczycy. Ale gdy już zdiagnozowano u nas takie zaburzenia, możemy wspomóc tarczycę terapiami ziołowymi.

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.