Karmiąca kobieta - intymne aspekty życia rodzinnego

Jak wrócić do życia seksualnego po porodzie? O czym nie można zapomnieć, chcąc pozostać w tym czasie aktywnie karmiącą mamą? Jak akceptować swoje ciało po porodzie? Na te i inne pytania odpowiadali socjoterapeutka Alicja Biała – Kalbarczyk oraz ginekolog dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. Eksperci wzięli udział w spotkaniu „Karmiąca kobieta – intymne aspekty życia rodzinnego”, które odbyło się 25 września w przyjaznej mamom kawiarni „Kolonia” w Warszawie.

Każda kobieta po porodzie zastanawia się, kiedy może wrócić do współżycia seksualnego - takich informacji poszukiwały również mamy, które przybyły na spotkanie. Przyjmuje się, że podejmowanie kontaktów seksualnych można rozpocząć po upływie 6 tygodni od dnia porodu.

„Jest to jednak okres umowny, bo każda kobieta jest inna i ta kwestia jest sprawą indywidualną. Gdy minie czas połogu, całkowicie ustaną krwawienia i upławy po porodzie, zagoją się uszkodzenia czy nacięcie krocza, kobieta nie czuje już bólu i uważa, że jest w tak dobrej formie, jak przed porodem, może znów cieszyć się seksem” – wyjaśniał dr Grzegorz Południewski.

Ginekolog mówił także o tym, jaka metoda antykoncepcji jest odpowiednia dla mam. Zwrócił uwagę na popularną błędną opinię, że czas karmienia piersią, to okres kiedy nie można zajść w ciążę. Dr Południewski wspomniał, że nie należy zapominać o tym, że jest to czas, tylko zmniejszonej płodności i może ona powrócić nieoczekiwanie, dlatego gdy nie planuje się kolejnej ciąży należy w sposób szczególny zadbać o odpowiednią ochronę.

„Idealną metodą antykoncepcyjną dla kobiet karmiących jest pigułka zawierająca jeden hormon, gdyż nie wpływa na laktację oraz rozwój dziecka. W przeciwieństwie do złożonych środków antykoncepcyjnych, zawiera niewielką ilość tylko jednego hormonu – progestagenu” – mówił ginekolog.

Mechanizm działania takiej tabletki (popularnie zwanej minipigułką) polega na hamowaniu owulacji, czyli zapobieganiu dojrzewania komórki jajowej. Dodatkowo powoduje zmianę konsystencji śluzu szyjkowego w taki sposób, że staje się on nieprzenikliwy dla plemników. Hormony zawarte w takich tabletkach praktycznie nie przenikają do mleka i w żaden sposób nie wpływają na jego jakość, stąd też nie ma obaw by mogło ono zaszkodzić dziecku. Co ciekawe kobiety mogą stosować taką tabletkę nawet wówczas, gdy już nie karmią piersią. Także wtedy chronią one przed zajściem w ciążę.

Na spotkaniu omówiono wady i zalety metod antykoncepcyjnych, które mogą stosować mamy (wkładka wewnątrzmaciczna, pigułki jednoskładnikowe). Zwrócono uwagę na to, że kobiety, które chcą karmić nie powinny zażywać dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogen, gdyż hamują one laktację.

Kobieta po porodzie - intymne aspektyDruga część spotkania poświęcona była intymnym aspektom życia po porodzie. Socjoterapeutka Alicja Biała – Kalbarczyk podkreśliła, że macierzyństwo to wspaniały okres w życiu kobiety. Z chwilą pojawienia się dziecka na świecie mama skupia na nim całą swoją uwagę i poświęca mu większość swojego czasu.

„Nie należy jednak w tym czasie zapominać o potrzebach partnera” - podkreślała socjoterapeutka - „Po porodzie życie obojga partnerów zmienia się i już nigdy nie jest takie, jak przedtem. Mężczyzna wciela się w nową rolę, jest już nie tylko mężem, partnerem, ale także i ojcem. Powinno to dawać kobiecie poczucie bezpieczeństwa, a także otwierać ją na kontakt intymny”. O prawidłowe relacje z partnerem należy zadbać jeszcze przed porodem. Niezwykle ważna jest szczera rozmowa, mówienie o swoich radościach i lękach, gdyż umacnia to więź między partnerami.

A jak radzić sobie z zaakceptowaniem swojego ciała, które po trudach ciąży i porodu się zmienia? – to jedno z pytań, które pojawia się w związku z obawą o brak atrakcyjności. „Kobieta powinna mieć świadomość, że jej ciało jest cudowne, niepowtarzalne i silne, bo wydało na świat nową istotę. Zrozumienie tego, może pomóc w zaakceptowaniu siebie i swoich niedoskonałości, a także pozwoli przełamać bariery, które mogą pojawić się w relacjach z partnerem” – mówiła Alicja Biała - Kalbarczyk.

Należy także najpierw uzmysłowić sobie swoje potrzeby, a następnie otwarcie o nich porozmawiać. Pozwoli to zbudować relacje oparte na zrozumieniu i zaufaniu, a także uniknąć nieporozumień. Istotne jest, by chęć współpracy w tej nowej sytuacji pojawiła się u obojga partnerów, by zaangażowanie w życie intymne było obustronne. „W nowych życiowych rolach warto zadbać o atmosferę i niecodzienny porządek dnia” – zachęcała do kształtowania swojego życia seksualnego socjoterapeutka.

Spotkanie pozwoliło rozwiać wiele wątpliwości, z którymi borykają się młode mamy. Karmiące kobiety miały okazję indywidualnie porozmawiać z zaproszonymi ekspertami i wyjaśnić trudne dla nich kwestie. Była to dla nich niezwykła okazja, by zdobyć brakującą wiedzę. Zgromadzone mamy mówiły wprost, że istnieje potrzeba organizacji takich spotkań, aby porozmawiać o intymnych aspektach swojego życia.

Spotkanie „Karmiąca kobieta – intymne aspekty życia rodzinnego” zostało zorganizowane przez Fundację MaMa oraz firmę Gedeon Richter - inicjatora Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”. Patronami medialnymi byli: miesięcznik „M jak Mama” oraz portal Baby-Shower.pl. Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”

Inspiracją do powstania Kampanii były niepokojące statystyki dotyczące nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych młodych ludzi, a także niedostateczną wiedzą nt. antykoncepcji w Polsce. Potwierdziły to przeprowadzone w kwietniu br. badania nt. postaw i zachowań seksualnych młodych Polaków oraz badanie sytuacji młodocianych matek. Celem kampanii jest edukacja młodych ludzi nt. odpowiedzialnych zachowań seksualnych poprzez uświadamianie ich, że z seksem zawsze będzie wiązał się temat macierzyństwa i rodzicielstwa. Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa ma za zadanie promować świadomość antykoncepcyjną oraz świadome planowanie rodziny, aby w przyszłości rodzicami stawali się ludzie dojrzali do decyzji o posiadaniu potomstwa. Zdaniem specjalistów głównym czynnikiem pozwalającym realizować świadome rodzicielstwo jest wiedza.

Bez informacji na temat antykoncepcji i bez swobodnego dostępu do niej, nikt nie zrealizuje skutecznie swoich planów, szczególnie w tak delikatnej materii, jaką jest sfera intymna. Dlatego organizatorzy Kampanii postawili sobie za cel edukację. W ramach przeprowadzonego Miesiąca Świadomego Rodzicielstwa Kampania odwiedziła z akcjami edukacyjnymi Lublin, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Toruń. Rozdano ponad 4000 przewodników po antykoncepcji. W każdym mieście była możliwość skorzystania z porad specjalistów: ginekologa i/lub seksuologa.

Drugim etapem kampanii było skierowanie działań edukacyjnych do karmiących mam.

Patronat honorowy nad Kampanią objęli: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Towarzystwo Rozwoju Rodziny. Inicjatorem Kampanii jest firma Gedeon Richter Plc. – patron świadomego rodzicielstwa.

Pobierz Poradnik dla kobiet po porodzie w formacie PDF  Poradnik dla kobiet po porodzie

 

Zobacz również:

Gestykuluj przy dziecku


Gestykulujmy przy dzieciach

Dziecko i doświadczenie


Dziecko i doświadczenie

Serce kobiety


Serce kobiety


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.