Spis treści

Wiecznie młodą być

Statystyki są zadziwiające. W Stanach Zjednoczonych jest ponad 60.000 osób w wieku ponad 100 lat, w tym sporo osób, które przekroczyły 110 lat!
Jaki jest sekret ich długowieczności? I, co ważniejsze, czy te przypadki długowieczności są wyjątkami od reguły? Być może tak, ale nie musi tak być. Faktem jest, że żyjemy dłużej dzięki kombinacji wielu czynników. Przewiduje się, że liczba osób w wieku 85 lat i więcej przynajmniej podwoi się w ciągu najbliższych 25 lat. Co więcej, szacuje się, że do roku 2050 ponad 800.000 osób osiągnie wiek 100 lat.

Podczas gdy my wszyscy mamy nadzieję dożyć sędziwego wieku, nasze największe obawy budzi zdrowie. Jednak utrzymanie, a nawet poprawa zdrowia zależy w dużej mierze od nas samych, od naszych dzisiejszych zwyczajów i tych w przyszłości.

Dowodzą tego badania nad procesami starzenia się, finansowane przez MacArthur Foundation. Uznano, że środowisko i styl życia przyczyniają się w znacznie większym stopniu do zdrowszej starości niż genetyka, oraz że znaczenie zdrowych nawyków zwiększa się z wiekiem. Dbanie o dobrą formę fizyczną, ćwiczenie umysłu, optymizm i pozytywne nastawienie do życia i procesów starzenie się - to recepta na zdrową i aktywną starość.

 

Zobacz również:

Gimnastykuj umysł


Ćwicz umysł, by długo ci służył

Recepty na długowieczność


Recepty na długowieczność

Twarz bez zmarszczek


Twarz bez zmarszczek


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.