Spis treści

Ochroń mózg przed udarem

Udar mózgu jest obecnie trzecią przyczyną zgonów, po zawałach i urazach. A często można mu zapobiec, a przynajmniej sprawić, by jego skutki były łagodniejsze.
Udary dotykają głównie ludzi starszych, ale na udar pracujemy od wczesnej młodości. Prowadząc zdrowy styl życia możemy zapobiec udarowi. A jeśli już nam się przytrafi możemy złagodzić jego przebieg i konsekwencje.

Krwotoczny czy niedokrwienny

Udary najprościej dzielimy na krwotoczne i niedokrwienne. Do udaru krwotocznego zwanego potocznie wylewem dochodzi, gdy dojdzie do krwawienia do mózgu spowodowanego pęknięciem naczynia krwionośnego. I szybciej prowadzi on do poważnych objawów (np. utrata przytomności czy rozległe niedowłady). Ale tylko 15-20% udarów to udary krwotoczne. Większość udarów to udary niedokrwienne, w których tętnica ulega zatkaniu, najczęściej przez skrzep krwi. W efekcie do części mózgu nie dociera tlen, co prowadzi do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Na ogół udar niedokrwienny rozwija się wolniej niż krwotoczny i daje poważne objawy dopiero po kilku godzinach.

Czynniki ryzyka udaru mózgu

Słysząc o udarze mózgu wyobrażamy sobie od razu starszą osobę. Ale dzisiaj udar mózgu przytrafia się również młodym osobom, a nawet dzieciom. Winny temu jest nasz niezdrowy styl życia. Nie możemy zapobiec starości, ale możemy zapobiec udarom, zwłaszcza przedwczesnym. Wystarczy zmienić styl życia; odstawić papierosy, ograniczyć alkohol, ograniczyć spożycie tłuszczy zwierzęcych i soli, dbać o prawidłową wagę i ruszać się. Zmniejszymy wówczas nie tylko ryzyko udaru ale i chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca, które same w sobie mogą prowadzić do udaru. Dotyczy to zwłaszcza nadciśnienia, które jest istotnym czynnikiem ryzyka udaru krwotocznego.

 

Zobacz również:

Arytmia serca


Arytmia serca

Nadciśnienie tętnicze


Jak sobie radzić z nadciśnieniem

Serce kobiety


Serce kobiety


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.