Po co nam okulary przeciwsłoneczne jesienią?

Okulary przeciwsłoneczne większości z nas kojarzą się z latem. O tej porze roku ciężko się bez nich obyć, ponieważ wiąże się z częstą, długotrwałą ekspozycją na promieniowanie słoneczne – Słońce świeci tak mocno, że utrudnia widzenie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka powodów, dla których po wakacjach nie powinniśmy chować okularów przeciwsłonecznych głęboko w szafie, razem z japonkami i kostiumem kąpielowym.

Redukcja blasku słonecznego

„Okulary słoneczne podczas jazdy samochodem tworzą tarczę odbijającą oślepiające światło. Nagłe odbicia światła od maski samochodu, lusterek, betonu czy śniegu mogą dekoncentrować kierowcę. Aby zminimalizować ten efekt, wybierz okulary z polaryzacją” – radzi ekspert marki Tonny, Waldemar Błoch. „Świat widziany przez soczewki polaryzacyjne jest bardziej ostry i nasycony barwami” – dodaje.

Ochrona oczu i ich okolic przed wysychaniem

Chłodne, suche i wietrzne powietrze jesienią i zimą może być szczególnie nieprzyjemne dla naszych oczu i delikatnej skóry wokół nich – powoduje, że woda szybciej wyparowuje ze skóry, co objawia się zaczerwienieniem i przesuszeniem. Chroń oczy przed podrażnieniem nosząc okulary przeciwsłoneczne poza domem, szczególnie jeżdżąc na rowerze lub biegając.

Niskie, jesienne słońce

„Pomimo pochmurnej pogody promienie UVA i UVB nadal mogą być niebezpieczne, szkodzić oczom i skórze. Chociaż słońce świeci mocniej latem, jego położenie na niebie jest niższe jesienią. To oznacza, że jesienią dostajemy większą dawkę promieniowania prosto w oczy, niż latem, kiedy słońce jest wysoko nad naszymi głowami. Dlatego warto nosić okulary dające 100% ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym” – mówi ekspert marki Tonny.

Ochrona przed fotostarzeniem

Fotostarzenie to starzenie się skóry pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jego objawami są zmarszczki, brązowe plamy, bruzdy i rozszerzone naczynka krwionośne. Od naturalnego procesu starzenia różni się tym, że jego objawy są widoczne już nawet przed 30. rokiem życia, podczas gdy bez promieniowania UV nie ujawniłyby się mniej więcej do 60-tki. Tylko noszenie okularów przeciwsłonecznych jest w stanie uchronić nas przed fotouszkodzeniami.

Dodatek do stylizacji

Okulary przeciwsłoneczne jako dodatek do jesiennych stylizacji możemy zobaczyć w niemalże wszystkich modowych magazynach i na blogach modowych. Noś je, żeby wyglądać stylowo.

 

Zobacz również:

oczy na wakacjach


Oczy na wakacjach

Piękne oczy


Pielęgnacja skóry wokół oczu

Jakie okulary przeciwsłoneczne


Jakie okulary przeciwsłoneczne


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.