Serce kobiety

Powszechnie uważa się, że zawał to męska choroba. Tymczasem jest to najczęstsza przyczyna zgonu kobiet po 50. roku życia. Z powodu chorób serca umiera co druga kobieta. W tym wieku jest częstszy niż u mężczyzn i, co gorsze, ma dramatyczniejszy przebieg, jest rozleglejszy i częściej dochodzi do powikłań.

W młodości serca mamy jak dzwony. A to dlatego, ze chronią je hormony – estrogeny i progesteron. Ale w miarę jak zbliżamy się do menopauzy ta ochrona maleje. Na dodatek we krwi zmniejsza się ilość „dobrego” cholesterolu HDL, a zwiększa „złego” LDL, co zwiększa ryzyko nadciśnienia, miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Niestety, w ostatnich latach notuje się wzrost zachorowań na serce także u młodych kobiet. A to za sprawą naszego wygodnictwa (brak ruchu, śmieciowe jedzenie i w konsekwencji nadwaga) oraz coraz częstszego „męskiego” stylu życia (większe zaangażowanie w pracę zawodową, stres, palenie papierosów).

Dlaczego umieramy na serce?

Umieramy na serce częściej niż na raka. Wg Światowej Organizacji Zdrowia choroby układu krążenia odpowiadają za 55 proc. zgonów kobiet, podczas gdy rak zabija 22 proc., a rak piersi, którego tak się boimy, tylko 3%. O ile w przypadku męskiego zawału udało się zmniejszyć śmiertelność, o tyle u kobiet jest ona ciągle bardzo wysoka. I obecnie w pierwszym roku po zawale umiera tylko 10 proc. mężczyzn i aż 45 proc. kobiet.
Przyczyn jest kilka:

Nietypowe objawy

Zazwyczaj zawał kojarzymy z dusznością, silnym bólem za mostkiem, który promieniuje do ramion, pleców i powoduje drętwienie lewej ręki. I takie objawy występują u mężczyzn. Tymczasem objawy zawału serca u kobiet są zazwyczaj inne. Zawał u kobiet często objawia się bólem karku, barku, pleców lub okolicy krtani. Występuje też duszność, ale bez bólu w klatce piersiowej typowego u mężczyzn. Może dojść do nierównomiernego bicia serca i zimnego potu na czole i nad górną wargą. Często występuje pieczenie w tzw. dołku, nudności, odbijanie lub wymioty i ogólne rozbicie. Dolegliwości te często mylone są z problemami żołądkowymi albo grypowymi i bagatelizowane.

Trudna diagnoza

Jeszcze do niedawna medycyna nie rozróżniała zawału mężczyzny od tego u kobiety. I wielu lekarzy uważało, że objawy zawału są jednakowe u obu płci. Ponadto długo nawet w środowisku medycznym utrzymywało się przekonanie, że choroby układu sercowo-naczyniowego są domeną panów i to u nich mają poważniejsze skutki. A że objawy kobiecego zawału łatwo pomylić z innymi schorzeniami często prawidłowa diagnoza była stawiana zbyt późno.
Ponadto lekarze mają znacznie więcej trudności z diagnozowaniem choroby wieńcowej u kobiet, bo rzadziej u nich dochodzi do zwężenia dużych tętnic wieńcowych widocznego w badaniu angiograficznym. U kobiet znacznie częściej niż u mężczyzn chore są małe naczynia wieńcowe, które mając trudności z rozszerzaniem się, nie doprowadzają wystarczającej ilości krwi do mięśnia sercowego. Ale te nieprawidłowości nie są widoczne na angiogramie i dlatego trudniej je diagnozować.

Gorsze leczenie

Z badań publikowanych w European Heart Journal wynika, że kobiety chorujące na serce są gorzej leczone niż mężczyźni. Rzadziej niż u mężczyzn stosuje się u nich terapie i procedury zgodne z międzynarodowymi rekomendacjami. Rzadziej u kobiet zakłada się by-passy, bo zawały kobiet występują później niż męskie i wówczas naczynia, które i tak z natury są mniejsze i węższe, trudniej operować.
Poza tym serca kobiece inaczej reagują na leki, np. gorzej na aspirynę, lepiej na tzw. betablokery. Dlatego statystycznie kobiety częściej niż mężczyźni umierają na zawał.

Same też nie jesteśmy bez winy

Nietypowe objawy niewydolności krążenia oraz błędne przekonanie, że zawały to choroba mężczyzn, sprawiają, że bagatelizujemy pierwsze symptomy choroby. W efekcie później trafiamy do szpitala i często za późno. Życie mamy jedno, dlatego jeśli wystąpią którekolwiek z objawów niewydolności krążenie, lepiej nie czekać i zadzwonić na pogotowie, liczy się każda minuta.
A zapobiegawczo, gdy nie mamy jeszcze żadnych objawów choroby kardiologicznej zróbmy coś dla swojego serca: ruszajmy się, zadbajmy o właściwą dietę, rzućmy palenie jeśli palimy, schudnijmy jeśli mamy nadwagę i róbmy badania profilaktyczne.

bajar

 

Zobacz również:

Dieta dla serca


Dieta dla serca

Zęby a serce


Zdrowe zęby, zdrowe serce

Arytmia serca


Arytmia serca


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.