Smartfony, tablety i zagrożenia wynikające z ich nadużywania

Nastolatki potrafią niezwykle szybko pisać smsy i wysyłają ich naprawdę dużo. Ale to mistrzowstwo ma negatywne konsekwencje dla zdrowia. Wraz ze wzrostem popularności smartfonów i tabletów, zwłaszcza wśród nastolatków, pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia. Oto kilka przykładów takich zagrożeń:

Urazy ścięgna kciuka

Nastolatek uzależniony od esemesowania potrafi niepokojąco szybko pisać smsy, na ogół samym kciukiem i wysyłać je na skalę masową. Doprowadza to do przeciążenia ścięgien kciuka i jego urazów. W efekcie notuje się coraz częstsze choroby kciuka np. choroba de Quervaine'a czy zespół cieśni nadgarstka.

Przewlekłe bóle szyi i pleców

Zbyt długie wpatrywanie się w ekran telefonu z lekko pochyloną głową sprawia, że kręgosłup szyjny przyjmuje niewłaściwe krzywizny I poddany jest znacznie większym obciążeniom niż przy normalnej pozycji. Efektem tego są bóle szyi i przewlekłe bóle pleców.

Smartfonowe zmarszczki

Wśród azjatyckich nastolatków zauważono zjawisko zwane szyją esemesową, czyli poziome zmarszki pojawiające się na szyi tuż pod brodą, będące skutkiem ciągłego pochylenia głowy nad smartfonem.

Zakłócanie snu przez tablety i smartfony

Francuskie badania wykazały, że na przestrzeni ostatnich 25 lat długość snu nastolatków spadła o 50 minut i 30% z nich ma kłopoty z zaśnięciem. Powodem mogą być nowe technologie, w tym smartfony i tablety, na których młodzież do późnych godzin nocnych odczytuje i pisze sms i maile, a to podnosi poziom napięcia i niepokoju. Ale to nie wszystko: niebieskie światło emitowane przez tablety I smartfony zakłóca produkcję melatoniny, hormonu snu.

Zwiększone ryzyko wypadków

Pisanie SMS w trakcie chodzenia zwiększa ryzyko wypadków. Nie ma statystyk mówiących ile wypadków spowodowanych było pisaniem SMS w trakcie chodzenia, ale pewne jest, że będąc zaabsorbowanym redagowaniem wiadomości do wysłania, jesteśmy mniej uważni i tym samym bardziej podatni na wypadki. Wg statystyk amerykańskich w wypadkach odnotowywanych przez pogotowie znacząco wzrasta udział pieszych użytkujących smartfony (z 256 w roku 2004 do 1500 w 2010).

Zmęczenie wzroku

Wpatrując się w ekran przez cały dzień, koncentrujemy wzrok na bliży, co prowadzi do zmęczenia wzroku. Aby uniknąć tego wizualnego zmęczenie zalecany jest odpoczynek oczu przez odrywanie ich od ekranu i patrzenie w dal. Więcej w Oczy i komputer.

Fale elektromagnetyczne i ryzyko guza mózgu

Liczne badania sygnalizują możliwość szkodliwego wpływu fal elektromagnetycznych emitowanych przez smartfony na zdrowie. Fale wielkiej częstotliwości emitowane przez telefon komórkowy mogą prowadzić do problemów ze wzrokiem, zaburzeń przemiany materii i układu nerwowego, a nawet w dłuższej perspektywie mogą powodować guza mózgu.
Należy więc ograniczyć do minimum korzystanie z telefonów komórkowych i najlepiej korzystać z zestawu głośnomówiącego, zwłaszcza w samochodzie, w którym natężenie pola jest znacznie większe niż na zewnątrz. Więcej w Smog elektromagnetyczny.

werak

Zobacz również:

Zespół bolesnego kręgosłupa szyjnego


Bóle karku

Dzieci uzależnione od internetu


Uzależnienie od Internetu

Komórki chronia przed alzheimerem


Komórka na alzheimera


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.