Nadwaga zwiększa ryzyko nawrotu nowotworu piersi

Najnowsze badania wykazują, że nadwaga w momencie zdiagnozowania pierwszego nowotworu piersi zwiększa nie tylko ryzyko nawrotu raka piersi, ale i rozwoju innego nowotworu.

Francusko-brytyjski zespół naukowców przeanalizował dane z 13 badań naukowych pod kątem związku nadwagi i otyłości z ryzykiem nawrotu choroby nowotworowej. I analiza ta potwierdziła, że u kobiet otyłych w momencie zdiagnozowania u nich raka piersi, ryzyko nawrotu raka, zarówno w tej samej piersi jak i w drugiej, jest o 40% wyższe niż u kobiet z normalną wagą.

Ale to nie wszystko. U kobiet tych stwierdzono dodatkowo zwiększone aż o 96% ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy i o 89% ryzyko nowotworu jelita grubego.

Ogólnie, naukowcy szacują, że ryzyko zachorowania na drugi nowotwór wzrasta o 12% na każde 5 punktów wzrostu BMI czyli wskaźnika masy ciała ( 5 punktów wzrostu BMI odpowiada przejściu z wagi normalnej do nadwagi lub z nadwagi do otyłości).

Można ograniczyć nawrót raka

Po zakończeniu badania naukowcy wydali komunikat informujący, że kobiety, u których stwierdzono raka piersi ryzykują nawrotem choroby w 15-25% przypadków. Wśród czynników ryzyka naukowcy wymieniają predyspozycje genetyczne, radioterapię, ale także nadwagę. I na ten ostatni czynnik mamy wpływ.

Biorąc pod uwagę, nadwaga ma istotny wpływ nie tylko na nawrót choroby nowotworowej, ale także na inne choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy choroby układu krążenia, warto pomyśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów zanim choroba się rozwinie.

barb
źródło informacji Inra

 

 

Zobacz również:

Otyłość brzuszna skraca życie


Szeroka talia skraca życie

Wysiłek fizyczny w walce z rakiem


Ruch w walce z rakiem

Jabłko na raka piersi


Jabłkiem w raka piersi


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.