Jesteś w ciąży - odżywiaj się prawidłowo

Prawidłowy przebieg ciąży i optymalny rozwój płodu uwarunkowane jest między innymi racjonalnym odżywianiem. Badania przeprowadzone na grupie ciężarnych wykazały, że ich sposób żywienia charakteryzuje się niedoborami energetycznymi oraz niezbilansowaną zawartością podstawowych składników odżywczych. Wykazała to praca badawcza dr Marii Gacek z Zakładu Higieny i promocji Zdrowia Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

W badaniach wzięło udział 80 kobiet ciężarnych w wieku 25-40 lat z Zamościa i Warszawy. Uzyskane dane dotyczące sposobu żywienia, porównano z normami żywieniowymi na poziomie bezpiecznego i zalecanego spożycia dla kobiet ciężarnych.

"Wyniki badań wykazały niezgodną z zaleceniami podaż energii u kobiet w kolejnych trymestrach ciąży - podkreśla badaczka z AWF. - Najwyższa podaż energii, w III trymestrze, stanowiła jedynie 84,5 proc. zalecanej normy."

Przekroczona była podaż białka, natomiast zalecana norma spożycia tłuszczów była przekraczana tylko przez kobiety w II trymestrze ciąży. Stwierdzono również, że nie były zrealizowane zalecane normy spożycia węglowodanów. Również w zakresie podaży błonnika tylko kobiety w III trymestrze spożywały go w ilości zgodnej z dolną granią zalecanych norm.

"Niedoborowe spożycie energii przez kobiety ciężarne wykazały również inne badania - zwraca uwagę badaczka. - Tymczasem niedożywienie matki zakłóca prawidłowy wzrost łożyska, obniżając jego masę, wielkość i zawartość DNA."

Zwraca uwagę również nadmiar w diecie tłuszczów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, które powinny być ograniczone ze względu na ich miażdżycorodne właściwości. Racje pokarmowe ciężarnych cechuje również niska zawartość włókna pokarmowego, co niekorzystnie może wpływać na perystaltykę.

Według dr Gacek z krakowskiej AWF sposób żywienia kobiet ciężarnych wymaga modyfikacji tak, aby wyeliminować niedobory energetyczne oraz lepiej zbilansować zawartość podstawowych składników odżywczych, co sprzyjać będzie prawidłowemu przebiegowi ciąży.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Otyłość w ciąży


Otyłość w ciąży

Czy w ciąży można ćwiczyć?

Alkohol w ciąży


Alkohol w ciąży


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.