Spis treści

Osteoporoza, czyli złodziej kości

Osteoporoza staje się już częstszą przyczyną niepełnosprawności niż nowotwory i zaczyna być częstszą dolegliwością niż choroby przewlekłe, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, astma oskrzelowa i związana z nadciśnieniem niewydolność serca.

Na osteoporozę choruje co trzecia kobieta w wieku powyżej 50 lat, ale to nie znaczy, że dotyczy tylko kobiet dojrzałych. Może występować w każdym wieku i coraz częściej obserwuje się zachorowania na osteoporozę u młodych kobiet, jeszcze przed okresem przekwitania. O obecności osteoporozy świadczą widoczne na zdjęciach rentgenowskich zniekształcenia zwane rybimi kręgami.

Najczęstsze przyczyny wczesnego występowania osteoporozy to:

  • długotrwały niedobór soli wapniowych,

  • zaburzenia stężenia elektrolitów we krwi,

  • zaburzenia hormonalne i leczenie syntetycznymi hormonami kory nadnerczy (pochodnymi kortyzonu – hormonu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwreumatycznym),

  • nadużywanie środków przeczyszczających,

  • częste kuracje odchudzające,

  • brak równowagi składników mineralnych w organizmie (występującej często przy „śmieciowym” odżywianiu).

Osteoporoza młodzieńcza wcześnie wykryta jest uleczalna, jeśli tylko usunie się jej przyczyny. Niestety, początek choroby często zostaje przeoczony, gdyż objawy tej choroby są nieswoiste. Mogą one sugerować przemęczenie, grypę, dolegliwości miesiączkowe lub mięśniobóle. Na dodatek te niewyraźne dolegliwości szybko same ustępują.

 

Zobacz również:

Ćwiczenia na osteoporozę


Ćwiczenia na osteoporozę

Osteoporoza


Osteoporoza a zawroty głowy

Dieta przeciw osteoporozie


Dieta na osteoporozę


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.