Tabletki antykoncepcyjne – możliwe skutki uboczne 

Masz od 25 do 50 lat i stosujesz antykoncepcję hormonalną? U kobiet, które stosują tabletki antykoncepcyjne, ryzyko zakrzepicy jest większe niż u kobiet, które ich nie przyjmują. Wiele jednak zależy od wrodzonych predyspozycji do tworzenia zakrzepów. Jak dobrać odpowiednią metodę i uniknąć groźnych powikła? Podpowiadamy, co robić, gdy kobieta zaobserwowała u siebie objawy niepożądane. 

Skutki uboczne antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, by zapobiec ciąży. Tabletki z hormonami są łatwo dostępne (na receptę) i niedrogie, a ich stosowanie nie przysparza większych problemów. Wiele kobiet jednak nie zdaje sobie sprawy, z tego, jakie są skutki uboczne antykoncepcji. Jak się okazuje, przyrost wagi, nudności, problemy z cerą, czy wahania nastrojów, to nie jedyne skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej! 

Tabletki antykoncepcyjne a ryzyko zakrzepicy

Na polskim rynku są dostępne dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, są to tabletki: 

  • jednoskładnikowe – te mini tabletki zawierają jedynie progestagen, są mniej skuteczne niż tabletki dwuskładnikowe, ale za to bardziej bezpieczne dla kobiecego zdrowia,
  • dwuskładnikowe – to tabletki, w których składzie możemy znaleźć progesteron i estrogen, ich stosowanie wiąże się z różnymi skutkami ubocznymi, ale za to są bardziej skuteczne niż jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. 

Skutki uboczne stosowania tabletek dwuskładnikowych to między innymi zwiększone ryzyko zakrzepicy. Okazuje się, że kobiety, które przyjmują dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, są narażone około 3 razy bardziej na zakrzepicę, niż te, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej [1]. 

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne

Nieleczona zakrzepica może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak zator płucny, udar, czy nawet zawał. Ryzyko zakrzepicy znacznie wzrasta przy genetycznej predyspozycji do tworzenia się zakrzepów. Na szczęście możliwe jest sprawdzenie predyspozycji do tworzenia się zakrzepów – wystarczy wykonać genetyczne badanie na trombofilię wrodzoną. Dzięki testom genetycznym kobieta może uniknąć groźnych powikłań, łatwiejsze jest także dobranie odpowiedniej i bezpiecznej dla jej zdrowia metody antykoncepcji. 

Inne skutki uboczne antykoncepcji w postaci tabletek hormonalnych, to: 

- ból głowy, 
- ból nóg, 
- tkliwość piersi, 
- puchnięcie nóg, 
- nadciśnienie tętnicze, 
- spadek libido. 

Źródła: 
1. T. Pertyński, G. Stachowiak, L. Stefańczyk: Powikłania zakrzepowo-zatorowe w antykoncepcji hormonalnej. Czy i jak możemy zapobiegać. Zagadnienia endokrynologii ginekologicznej. Analiza przypadków w ginekologii, s. 38.

Autor: www.testDNA.pl

 

Zobacz również:

Nadciśnienie tętnicze


Jak sobie radzić z nadciśnieniem

sposoby na poty


Sposoby na pocenie

Obrzęki stóp


Sposoby na obrzęki stóp


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.