Osteoporoza – przyczyna choroby może cię zaskoczyć…

Osteoporoza jest problemem bardzo powszechnym. Cierpi na nią nawet 200 milionów ludzi na świecie i 20% Polaków [1]. Poznanie przyczyny stopniowej utraty masy kostnej jest bardzo istotne, ponieważ tylko wtedy można wdrożyć skuteczną terapię i zapobiec bolesnym złamaniom kości. 

Osteoporoza – czyli właściwie co? 

Według Narodowych Instytutów Zdrowia (National Instytutes of Health, NIH) osteoporoza jest chorobą szkieletu, którą charakteryzuje rosnące ryzyko złamań kości. Jest to następstwem obniżenia ich odporności mechanicznej, która zależy od gęstości mineralnej kości i jakości tkanki kostnej. Złamaniom najczęściej ulegają kości kręgów, kość udowa, kość ramienna i przedramienia. Warto dodać, że tzw. złamanie osteoporotyczne jest niewspółmierne do siły, która to złamanie spowodowała [2]. Kość może ulec złamaniu nawet po pozornie niegroźnym upadku.

Osteoporoza i występujące w jej przebiegu częste złamania są przyczyną znacznego obniżenia jakości życia. Chory jest zmuszony do brania środków przeciwbólowych, staje się też mniej samodzielny. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka. Samo rozpoznanie osteoporozy może jednak nie wystarczyć. Równie istotne będzie określenie jej przyczyny. 

A ta naprawdę może nas zaskoczyć….

Osteoporoza przez zgromadzone w organizmie żelazo? 

Dokładnie tak. Żelazo skumulowane w zbyt dużych ilościach zaczyna działać toksycznie na organizm. W ciele osoby obciążonej nadmiarem żelaza wytwarzają się tzw. wolne rodniki – cząsteczki uszkadzające komórki organów wewnętrznych, w tym wątroby, serca, nerek, trzustki oraz przysadki mózgowej. 

Złogi żelaza mogą gromadzić się również w kościach, uniemożliwiając im regenerację. Pierwiastek upośledza funkcję osteoblastów, czyli komórek biorących udział w odbudowie tkanki kostnej. Równocześnie może wzmacniać działanie osteoklastów, czyli tzw. komórek kościogubnych, których zadaniem jest rozpuszczenie kości, aby te mogły się odbudować [3]. 

Patologiczne odkładanie się żelaza w organizmie ma najczęściej podłoże genetyczne i jest związane z hemochromatozą pierwotną (wrodzoną). 

Czy ubytek tkanki kostnej jest spowodowany hemochromatozą? Jak to sprawdzić?

Diagnostyka hemochromatozy obejmuje kilka badań, w tym badania krwi (które mają ocenić poziom poszczególnych parametrów gospodarki żelazowej) oraz badania genetyczne (w kierunku mutacji genu HFE odpowiadającej za hemochromatozę). Badania krwi pozwalają ustalić, jak bardzo problem jest zaawansowany, natomiast badanie genetyczne ma potwierdzić lub wykluczyć (ze 100% pewnością) genetyczne predyspozycje do zachorowania na hemochromatozę. 

Badanie genetyczne jest proste i bezbolesne. Ponieważ analizowane odcinki DNA nie ulegają modyfikacji w ciągu życia, nie ma też potrzeby jego powtarzania (wynik badania jest zawsze aktualny).  

Wynik badania DNA na hemochromatozę – wskazówka dla lekarza, jak poprowadzić leczenie

Jeśli okaże się, że powodem wystąpienia osteoporozy jest nadmiar żelaza, to możliwie jak najszybciej obniża się jego poziom. Jak? Poprzez regularne upusty krwi..

Krwioupust, czyli inaczej flebotomia, choć wydaje się przestarzałą metodą terapeutyczną, wciąż jest wykorzystywany w medycynie, nie tylko do leczenia hemochromatozy, ale też porfirii czy czerwienicy prawdziwej. Upust krwi jest zabiegiem bezpiecznym dla chorego, zawsze odbywającym się w obecności lekarza lub pielęgniarki. W przypadku hemochromatozy na początku krwioupusty wykonuje się średnio 1–2 razy w tygodniu. Gdy poziom żelaza w organizmie osiągnie prawidłowe wartości, co ma miejsce mniej więcej po ok. 3–6 miesiącach od rozpoczęcia terapii, upust krwi powtarza się już tyko raz na kilka miesięcy.

Dzięki takiemu prostemu leczeniu, można szybko zredukować ilość żelaza w organizmie, a tym samym zapobiec dalszej utracie tkanki kostnej i innym poważnym problemom zdrowotnym. 

Źródła: 
[1] A. Soll, D. Pokorna-Kałwak, Osteoporoza – fakty i mity w opinii pacjentów, „Family Medicine & Primary Care Review” 2013, 15, 3.
[2] I. Trznadel-Morawska, Osteoporoza: diagnostyka i leczenie. http://www.metabol.wl.uj.edu.pl/documents/20028879/135021546/Seminarium+5+II+rok.+Podzia%C5%82+i+diagnostyka+osteoporozy.pdf/72b8b982-b632-456e-be89-f077b2ce37dd  [dostęp: 17.07.2018]. 
[3] M. Doyard, D. Chappard, P. Leroyer, M. P. Roth, O. Loréal, P. Guggenbuhl, Decreased Bone Formation Explains Osteoporosis in a Genetic Mouse Model of Hemochromatosis, PLOS February 1, 2017.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, ww.testdna.pl 

 

Zobacz również:

Ćwiczenia na osteoporozę


Ćwiczenia na osteoporozę

Nie dla osteoporozy


Osteoporoza - złodziej kości

Dieta przeciw osteoporozie


Dieta na osteoporozę


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.