Poznaj czynnik, który może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału

Do zawału serca dochodzi najczęściej z powodu powstania zakrzepu w tętnicy wieńcowej (zwężonej już z powodu obecności blaszek miażdżycowych). Jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania, jest trombofilia wrodzona – genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, która nie daje widocznych objawów.

Trombofilia wrodzona – na czym polega?

To tendencja do tworzenia się zakrzepów, która jest zapisana w genach. Główne zmiany, które mają wpływ na jej wystąpienie, to obecność czynnika V Leiden i mutacji genu protrombiny. W populacji zmiany związane z wrodzoną nadkrzepliwością występują u 5-10% osób [1].

Trombofilia wrodzona nie daje widocznych objawów, dlatego wykrycie nieprawidłowości genetycznych jest możliwe w czasie badań DNA.

Wyższe ryzyko zawału...

W badaniach wykazano związek między obecnością czynnika V Leiden i mutacji genu protrombiny (G20210A) a wzrostem ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru mózgu (zwłaszcza u młodych kobiet) [2].

Trombofilia wrodzona podwyższa również ryzyko wystąpienia zakrzepicy (żylnej lub tętniczej) oraz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ). Wśród osób z ŻChZZ wymienione zmiany w genach są obecne u 30-50% osób [1].

Ryzyko to wzrasta szczególnie wtedy, gdy jednocześnie występują czynniki dodatkowe, m.in. ciąża, długie unieruchomienie (np. w szpitalu czy w samolocie), korzystanie z antykoncepcji, nadciśnienie tętnicze czy wysoki poziom cholesterolu.

Masz szansę odpowiednio o siebie zadbać

Czy masz trombofilię wrodzoną? Możesz to sprawdzić, wykonując badania genetyczne. Chodzi przede wszystkim o test w kierunku czynnika V Leiden i mutacji genu protrombiny, a także PAI-1 oraz VR 2. Obecność tych zmian w genach nie świadczy jeszcze o tym, że zachorujesz, np. na zawał. Świadomość ich występowania pomoże Ci jednak odpowiednio o siebie zadbać, a w razie jakichkolwiek powikłań – ułatwi lekarzowi poznanie ich przyczyny i dobranie leczenia dla Twojego organizmu.

Badanie warto wykonać także wtedy, gdy w Twojej rodzinie wystąpiły już choroby serca czy zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. Geny odpowiedzialne za trombofilię wrodzoną mogły bowiem zostać odziedziczone.

Autor: www.testDNA.pl

Źródła: [1] A. Padjas, Wskazania do diagnostyki w kierunku trombofilii. [2] A. Kowalczys, A. Mital, K. Storoniak, M. Gruchała, Zawał serca z uniesieniem odcinka ST u młodej kobiety z trombofilią złożoną, „Folia Cardiologica” 2017, t. 12, nr 1.

 

Zobacz również:

Serce kobiety


Serce kobiety

Udar u kobiet


Ochroń mózg przed udarem

Zmiana czasu i zawały


Zmiana czasu a ryzyko zawału


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.