Przyczyny bólów pleców po jedzeniu

Ból pleców pojawiający się po jedzeniu jest często wynikiem bólu powstającego w innym obszarze ciała i promieniującego w kierunku pleców. Kilka problemów może powodować ból pleców po jedzeniu, od złej postawy do wrzodów.

Poniższe choroby i schorzenia mogą prowadzić do bólu pleców po jedzeniu:

1. Alergie i reakcje nietolerancji pokarmowej

Osoby z alergiami lub nietolerancjami niektórych pokarmów mogą doświadczać stanu zapalnego po jedzeniu. Jeśli mają już ból pleców, stan zapalny może pogorszyć objawy.

Żywność, która najczęściej wywołuje stan zapalny i ból pleców to: alkohol, nabiał, gluten, orzeszki ziemne i cukier. 

Niektóre pokarmy mogą pogarszać istniejące stany zapalne, przyczyniając się do bólu pleców. Na przykład bardzo ostre potrawy mogą powodować zgagę, co zaostrza ból pleców.

 

2. Zapalenie pęcherzyka żółciowego i kamienie żółciowe

Woreczek żółciowy to organ w kształcie gruszki, który znajduje się poniżej wątroby. Przechowuje i uwalnia żółć, płyn, który pomaga organizmowi trawić tłuszcze.

Woreczek żółciowy może ulec zapaleniu, zwłaszcza jeśli obecne są twarde złogi znane jako kamienie żółciowe . Spożywanie tłustych potraw może wywołać atak pęcherzyka żółciowego, podczas którego narząd ten ulega zapaleniu i powoduje ból.

Typowymi objawami ataku pęcherzyka żółciowego są nudności i silny ból w górnej części brzucha. Ten ból może promieniować do pleców.

3. Zawał

Ból pleców może sygnalizować atak serca , szczególnie jeśli towarzyszą mu takie objawy, jak: ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności, ból ręki, szczęki lub szyi i poty.

Według American Heart Association kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają nietypowych objawów ataku serca. Mogą to być: ból pleców, ból karku, zawroty głowy, ból w jamie brzusznej, duszność.

Należy zauważyć, że w przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety nie zawsze odczuwają ból w klatce piersiowej w przypadku problemów z sercem.

4. Zgaga

Ból pleców po jedzeniu może wynikać ze zgagi , schorzenia trawiennego charakteryzującego się palącym bólem klatki piersiowej. 

Inne objawy zgagi to kwaśny smak w ustach, ból gardła i kaszel. Niektóre pokarmy mogą wywoływać objawy zgagi, w tym: alkohol, kofeina, czekolada, pikantne jedzenie, pomidory.

Objawy zgagi pojawiające się częściej niż dwa razy w tygodniu mogą wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy ( GERD ), który może prowadzić do owrzodzenia, jeśli nie jest prawidłowo leczony.

5. Infekcja nerek

Infekcja nerek może powodować ból pleców, a także dawać takie objawy jak: ból brzucha, krew w moczu, uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, dreszcze, gorączka, częste oddawanie moczu, nudności, parcie na pęcherz i wymioty.

Objawy występują zwykle w ciągu dnia, chociaż niektóre osoby mogą je zauważyć po jedzeniu. Każdy, kto podejrzewa, że ma zakażenie nerek, powinien zwrócić się o pomoc lekarską, aby zapobiec powikłaniom.

 

6. Zapalenie trzustki

Trzustka to organ, który bierze udział w trawieniu i regulacji poziomu cukru we krwi. Objawy zapalenia trzustki obejmują: bóle brzucha, które po posiłku pogarszają się, ból pleców, szybki puls, gorączka, nudności i wymioty.

Międzynarodowy zespół naukowców w raporcie z badania przeprowadzonego w 2013 r. wskazuje, że około 70 procent przypadków zapalenia trzustki jest spowodowanych długotrwałym, ciężkim piciem alkoholu.[1]

7. Nieprawidłowa postawa

Zła postawa jest częstą przyczyną bólu pleców. Osoba, która przyjmuje złą postawę podczas posiłku, może doświadczać tego typu bólu po jedzeniu.

Zła pozycja podczas siedzenia, stania lub pracy przy biurku może również prowadzić do bólu pleców o każdej porze dnia.

8. Wrzód

Wrzód w żołądku lub przełyku może prowadzić do bólu, który promieniuje do pleców. Inne objawy wrzodu przewodu pokarmowego to: odbijanie, wzdęcia, palący ból w żołądku, uczucie pełności po jedzeniu, gazy, zgaga i nudności.

Wrzody często powstają na wskutek infekcji bakterią Helicobacter pylori (H. Pylori). Mogą również być spowodowane długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen lub naproksen.

Pikantne lub kwaśne pokarmy mogą pogorszyć objawy choroby wrzodowej.

[1] .ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3574589/

barb
na podstawie medicalnewstoday.com

Zobacz również:

Ból pleców i krzyża


Bóle pleców i krzyża

Sposoby na refluks


Sposoby na refluks

helicobacter pylori naturalnie


Helicobacter pylori naturalnie


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.