Dlaczego udar mózgu jest częstszy kobiet?

Myślisz, że udar mózgu ciebie nie dotyczy? Mylisz się. Udar mózgu zbiera większe żniwo niż rak piersi, a jego ofiary są coraz młodsze, co czwarty chory ma mniej niż 40 lat. I to kobiety częściej doświadczają udaru niż mężczyźni. I częściej też umierają z tego powodu.

Każdego roku na całym świecie około 15 milionów ludzi ma udar. Spośród nich 6 milionów umiera, a 5 milionów pozostaje na stałe niepełnosprawnych, co powoduje, że udar mózgu jest drugą główną przyczyną niepełnosprawności. 

Udar mózgu występuje, gdy dopływ krwi do mózgu jest zablokowany lub gdy pęknie naczynie krwionośne, co powoduje niedotlenienie mózgu, a to z kolei uszkadza lub zabija komórki mózgowe. Udar może spowodować śmierć lub trwałe kalectwo, w tym utratę wzroku lub mowy, paraliż i dezorientację.

Jakie są czynniki ryzyka udaru? 

Liczne badania wykazały szereg czynników ryzyka związanych z udarem. Na przykład ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie u osób z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca lub cukrzycą. Dużą rolę odgrywają również czynniki związane ze stylem życia, w tym przede wszystkim palenie tytoniu, picie alkoholu, przyjmowanie narkotyków, otyłość i niezdrowa dieta.

Badanie naukowców z Auckland University of Technology w Nowej Zelandii, opublikowane w The Lancet Neurology, dowodzi jednak, że wiodącym czynnikiem ryzyka udaru na całym świecie jest zanieczyszczenie powietrza, które odpowiada za 30%  niepełnosprawności związanej z udarem. 

Aby uzyskać jaśniejszy obraz, naukowcy wykorzystali globalne trendy czynników ryzyka udaru w latach 1990-2013 w celu oszacowania proporcji obciążenia chorobami w populacji, których można by uniknąć, gdyby usunięto narażenie na czynnik ryzyka

Stwierdzono, że 10 głównych czynników ryzyka udaru na całym świecie to: wysokie ciśnienie krwi, niskie spożycie owoców, wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), wysokie spożycie sodu, palenie tytoniu, niskie spożycie warzyw, zanieczyszczenie środowiska, zanieczyszczenie gospodarstw domowych, niskie spożycie pełnych ziaren i wysoki poziom cukru we krwi

Czynniki ryzyka udaru u kobie

Jednym z czynników ryzyka udaru, o którym wielu ludzi nie wie, jest płeć - kobiety częściej doświadczają udaru niż mężczyźni. W rezultacie częściej też umierają. 

Przyczyna zwiększonego ryzyka i śmiertelności kobiet nie jest w pełni poznana, ale badanie opublikowane w czasopiśmie Stroke* częściowo to wyjaśnia. 

Zdaniem autorki badania dr Kathryn Rexrode - z Brigham i Wydziału Medycyny Szpitala dla Kobiet w Bostonie, u starzejących się kobiet pierwszym objawem choroby sercowo-naczyniowej jest udar, a nie zawał jak u mężczyzn. I celem badania było poznanie przyczyn dlaczego tak się dzieje.

Dr Rexrode i jej zespół głęboko zagłębili się w istniejącą literaturę. Chcieli uzyskać pełniejszą wiedzę na temat czynników ryzyka udaru, które są unikalne dla kobiet. Stwierdzili, że najważniejsze są:

  • pierwsza menstruacja przed ukończeniem 10 lat

  • wejście w menopauzę przed 45 rokiem życia

  • niski poziom dehydroepiandrosteronu (DHEA)

  • doustne przyjmowanie estrogenu lub złożonych środków antykoncepcyjnych

  • większe ryzyko występuje również u kobiet, u których występowały w przeszłości powikłania związane z ciążą, takie jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie podczas ciąży lub tuż po jej zakończeniu oraz stan przedrzucawkowy.

  • inne czynniki, które zdaniem zespołu wymagają dalszych badań, obejmują stosowanie przezskórnego estrogenu lub antykoncepcji wyłącznie progestagenowej.

Wiele kobiet spełnia powyższe kryteria, ale należy pamiętać, że tylko niewielka część kobiet, u których występuje jeden lub więcej z powyższych czynników, doświadcza udaru mózgu. Kluczowa jest świadomość. Kobiety powinny być dokładnie monitorowane i powinny być świadome, że są bardziej zagrożone. I to powinno je motywować do zmiany zachowań związanych ze stylem życia, aby zmniejszyć ryzyko nadciśnienia i następującego po nim udaru.

*) stroke.ahajournals.org/content/49/3/518

bajar

 

Zobacz również:

Serce kobiety


Serce kobiety

Środowisko a udar mózgu


Zanieczyszczone środowisko a udar

Udar u kobiet


Ochroń mózg przed udarem


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.