Bezpieczeństwo dziecka podczas znieczulenia – czyli kilka słów o hipertermii złośliwej 

Słyszałaś kiedyś o hipertermii złośliwej – bardzo groźnym zaburzeniu występującym po podaniu znieczulenia ogólnego? Objawia się przede wszystkim sztywnością mięśni i gwałtownym wzrostem temperatury ciała. 

Hipertermia złośliwa powoduje, że z pozoru niegroźny zabieg chirurgiczny lub nawet zwykła wizyta u dentysty może  skończyć się dla Twojego dziecka tragicznie. Na szczęście możesz je przed tym bronić!

Czym właściwie jest hipertermia złośliwa?

Hipertermia złośliwa (inaczej gorączka złośliwa) to choroba, w której dochodzi do nadmiernego metabolizmu mięśni szkieletowych (tzw. hipermetabolizmu), a jest to związane ze zwiększonym uwalnianiem wapnia w organizmie. Czynnikiem wywołującym taką reakcję są środki stosowane w anestezjologii do znieczulania pacjentów przed zabiegami (głównie chodzi o halogenowe anestetyki wziewne i suksametonium). Co ciekawe, czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu HZ jest również nadmierny stres.

Hipertermia złośliwa jest zaburzeniem o podłożu genetycznym i występuje u osób o wrodzonych predyspozycjach. Za chorobę odpowiadają mutacje w genach RYR1 oraz CACNA1S. Żeby dziecko zachorowało, wystarczy, że odziedziczy zmutowany gen tylko po jednym rodzicu. Hipertermia przy znieczuleniu występuje średnio u 1:15.000 dzieci. W przypadku dorosłych jest to z kolei ok.1:50.000 znieczuleń. 

Hipertermia przy znieczuleniu – jak się objawia? 

Na skutek choroby w ciele chorego dziecka zaczyna gromadzić się dwutlenek węgla, co jest przyczyną wystąpienia bardzo wysokiej gorączki. Podczas ataku hipertermii złośliwej temperatura ciała pacjenta może wzrosnąć nawet do ponad 40°C. Oprócz tego jego mięśnie stają się sztywne, serce przyspiesza, a ciśnienie tętnicze wzrasta. Pojawiają się również zaburzenia oddychania i arytmia. Jedynym skutecznym lekiem mogącym zatrzymać chorobę jest Dantrolen. Jeśli dziecko szybko go nie otrzyma, prawdopodobnie nie przeżyje ataku hipertermii. 

Znieczulenie ogóle u dzieci - może być bezpieczne! 

Pod warunkiem, że będziemy wiedzieć o genetycznych predyspozycjach dziecka do hipertermii złośliwej. Powie nam o tym badanie genetyczne. Na polskim rynku medycznym pojawiło się jakiś czas temu kompleksowe badanie DNA o wysokiej czułości, które bada dziecko na obecność kilkunastu tysięcy mutacji genetycznych jednocześnie, w tym mutacji odpowiedzialnych właśnie za hipertermię złośliwą. Wiedza, którą zdobędziemy dzięki takiemu badaniu przyda się dziecku na całe życie. 

W przypadku potrzeby znieczulenia, anestezjolog będzie mógł dobrać mu bezpieczny środek znieczulający. Warto mieć świadomość, że obecnie nawet dentyści stosują środki, które dla dziecka z predyspozycjami genetycznymi do gorączki złośliwej, mogą okazać się śmiertelne. Wiedząc o takiego zagrożenia możemy mu po prostu uratować życie. 

Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl 

 

Zobacz również:

Diagnostyka chorób metabolicznych


Diagnostyka chorób metabolicznych

Badania prenatalne


Badania prenatalne

Diagnostyka chorób serca


Diagnostyka chorób sercowo-naczyniowych

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.