Otyłość - choroba, którą musimy leczyć

W Polsce aż 1,5 mln osób choruje na otyłość olbrzymią, a operowanych jest zaledwie 1,5 tys. rocznie. W naszym kraju znajduje się jeden z 3 najbardziej doświadczonych, w leczeniu balonem żołądkowym, ośrodków na świecie. To nieinwazyjna i skuteczna metoda, którą stosuje się również przy mniejszej otyłości i nadwadze.

Niepokojące statystyki

Leczenie otyłości rozpocząć powinno prawie 1,5 mln Polaków, z czego wskazanie do zabiegu ma ok. 300 tys. chorych. Niestety fakty są takie, iż w kilku ośrodkach w kraju, rocznie operowanych jest zaledwie 1,5 tys. chorych. W ciągu roku, w wyniku powikłań otyłości, jak i jej niewłaściwej terapii, umiera ok. 5 tys. Polaków. Należy przy tym pamiętać, iż właściwe leczenie tej choroby zmniejsza ryzyko zgonu o 40%.

Warto dodać, iż po zabiegu bariatrycznym, cukrzyca II typu ustępuje u 80% pacjentów, a chorzy nie wymagają stosowania drogich leków, ani insuliny. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) stoi na stanowisku, że u osób z BMI powyżej 40 i cukrzycą II typu, leczenie bariatryczne powinno być włączone, przed włączeniem insuliny.

Jak leczy się otyłość?

Pulsmed jest jedną z pierwszych w Polsce prywatnych placówek, które zajmują się leczeniem otyłości. Prowadzi terapie dla osób, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała tj.

- leczenie zachowawcze 
- kuracje nieoperacyjne
- skomplikowane terapie dla pacjentów z otyłością chorobliwą.

Poza tym placówka wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej, które obejmują zagadnienia chirurgii:

- przewodu pokarmowego
- plastycznej i estetycznej.

Balon żołądkowy

Ta metoda leczenia nadwagi i otyłości stosowana jest u osób, u których różne diety lub środki farmakologiczne nie przynoszą spodziewanych efektów. Jej nieinwazyjny charakter sprawia, że z powodzeniem wykorzystywana jest również w leczeniu Pacjentów z mniejszą otyłością lub nadwagą.

Metoda balonu żołądkowego jest nie tylko skuteczna, ale również obarczona niewielkim ryzykiem powikłań. W przypadku wielu chorych może być alternatywą dla zabiegu chirurgicznego lub być przygotowaniem do leczenia.

Światowa czołówka

Ten łódzki szpital wdrożył metodę balona żołądkowego, jako pierwszy w kraju. Dziś jest najbardziej doświadczonym ośrodkiem w Polsce, który specjalizuje się w nieoperacyjnym leczeniu otyłości. Dotychczas wykonano w nim 2,5 tys. zabiegów implantacji balona żołądkowego, co sprawia, że praktyka lekarska obejmuje największą grupę pacjentów w kraju.

Pod względem doświadczenia, w tej metodzie, ustępuje jedynie ośrodkom zagranicznym tj. Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Madrycie, a także Gastro Obeso Center w Brazylii. Pulsmed jest ośrodkiem referencyjnym. Chcąc dzielić się swoją wiedzą, prowadzi szkolenia dla lekarzy z kraju, jak i zagranicy.

Profil Pacjenta

  1. Wśród osób, które poddały się zabiegowi odchudzania, metodą implantacji balonu żołądkowego, większość stanowią kobiety.
  2. Wiek: leczone są osoby między 18, a 66 rokiem życia. Przeważają pacjenci, którzy mają od 31 do 40 lat (średni wiek to 38 lat).
  3. Waga zgłaszających się obejmuje szeroki przedział między 60, a 210 kg. 64% pacjentów rozpoczyna odchudzanie ważąc ponad 100 kg (średnio jest to 112 kg). Jednocześnie rośnie grupa, która ma mniejszą wagę wyjściową (ponad 1/3 całości).
  4. Stopień otyłości: 52% korzystających z terapii ma otyłość I stopnia, natomiast 36% II stopnia.
  5. Nadwaga: 35% rozpoczynających leczenie ma nadwagę 31-50 kg, natomiast niewiele mniej (32%) pomiędzy 10, a 30 kg.

Warto dodać, iż ponad 4% wszystkich, którzy leczą otyłość w klinice, za pomocą balonu żołądkowego pochodzi z zagranicy. Są to pacjenci z m.in. z Anglii, Irlandii, Szwecji, Austrii czy Szwajcarii, a także spoza Europy (USA, Kanada czy Emiraty Arabskie).

Spadek wagi odnotowano w przypadku 98% pacjentów Pulsmed. Średnio u chorych nastąpił spadek:

- wagi o 18 kg
- BMI o 5,6 punktów 
- średniego EWL (excess weight loss, czyli procentowego ubytku nadwagi) o 48%.

Na koniec warto dodać, iż łączna ilość utracony kilogramów, przez pacjentów kliniki, przekroczyła 40 ton.

źródło: inf.prasowa

 

Zobacz również:

Otyłość brzuszna skraca życie


Szeroka talia skraca życie

Polska z nadwagą


Polska z nadwagą

Nadwaga może być objawem choroby


Badania przy nadwadze


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.