Badanie DNA – o to koniecznie zapytaj w laboratorium

Firm wykonujących testy na ojcostwo jest coraz więcej. W Internecie nie znajdziemy jednak dwóch takich samych ofert badań DNA. Jedne laboratoria realizują zlecenia tylko drogą wysyłkową, inne zapraszają swoich klientów na pobranie próbek do przychodni. Podobnie jest z ilością badanych markerów. Są takie firmy, które analizują ich 16 i takie, które wszystkie swoje badania opierają na analizie aż 24.

To wszystko powoduje, że poszczególne oferty dzieli ogromna przepaść cenowa. Jak się w nich odnaleźć i wybrać laboratorium, które rzeczywiście zagwarantuje nam pewny wynik? Oto lista rzeczy, które warto sprawdzić szukając laboratorium do testu na ojcostwo. Być może ułatwi ona dokonanie właściwego wyboru. 

Czy laboratorium zdobyło akredytację o spełnianiu normy PN-EN ISO /IEC 17025?

Jeśli tak, oznacza to, że mamy do czynienia z laboratorium, które wszystkie swoje badania wykonuje na najwyższym poziomie, posiada wykwalifikowany personel i pracuje na najnowocześniejszym sprzęcie. Norma, o której mowa narzuca na stosujące ją laboratoria bardzo wysokie standardy. Tylko najlepsze placówki zajmujące się badaniami genetycznymi są w stanie im sprostać. 

Czy posiada najważniejsze w branży certyfikaty jakości badań? 

Należą do nich przede wszystkim GEDNAP i ISFG. Posiadając te certyfikaty laboratorium daje świadectwo swojego profesjonalizmu. Obok certyfikatów równie ważne jest to, czy laboratorium znajduje się w oficjalnych rejestrach, w tym np. w rejestrze Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL). Organizacja ta sprawuje pieczę nad laboratoriami diagnostycznymi w Polsce, organizuje ich pracę i zrzesza je. 

Czy w badaniu uwzględniono 24 markery DNA? 

Jest to obecnie najszersze badanie ojcostwa na rynku. Pozwala wydać pewny wynik, nawet wtedy, gdy w badaniu porównano DNA pochodzące tylko od dziecka i domniemanego ojca. 

Czy wydany wynik potwierdza ojcostwo na ponad 99,9999% lub wyklucza je na 100%

Wtedy spełnia bowiem wymogi Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii, dla którego wynik badania jest pewny, jeśli wskazuje takie właśnie prawdopodobieństwo ojcostwa. 

Czy laboratorium wystawia wyniki z profilami genetycznymi 

Profile genetyczne są elementem, którego nie może zabraknąć, jeśli chcemy mówić o pewnym wyniku testu na ojcostwo. Profil genetyczny jest w rzeczywistości dowodem na to, że badanie w ogóle się odbyło. A to dlatego, że właśnie na podstawie danych zawartych w profilach genetycznych badanych osób laboratorium ustala ojcostwo. 

Czy laboratorium przeprowadza skrupulatną analizę statystyczną 

To kolejny, obok profili genetycznych i słownej interpretacji, bardzo ważny element wyniku testu na ojcostwo, Dlaczego? Jeśli badanie potwierdzi ojcostwo z prawdopodobieństwem niższym niż 99,9999%, to znak, że albo trzeba do niego włączyć kolejną osobę (matkę dziecka), albo analizę trzeba rozszerzyć do 24 markerów DNA (jeśli wykonywane było na podstawie 16). 

Czy laboratorium powtarza badanie, jeśli uzyska wynik wykluczający ojcostwo? 

Badanie wykonuje już wtedy zupełnie inny zespół laborantów, a DNA izolowane jest z innej próbki. Warto pamiętać, że laboratorium ponosi pełną odpowiedzialność za wystawiane przez siebie wyniki. Wykonując test na ojcostwo po raz drugi w przypadku wykluczenia ojcostwa eliminuje tym samym ryzyko ewentualnego błędu ze strony człowieka. 

Jeśli po przeanalizowaniu oferty danego laboratorium odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania brzmi „TAK”, to zdecydowanie możemy powierzyć mu realizację naszego badania DNA, bez najmniejszych obaw o pewność wyniku. 

Natalia Jeziorska, testDNA

 

Zobacz również:

Badania prenatalne


Badania prenatalne

Diagnostyka chorób metabolicznych


Diagnostyka chorób metabolicznych

Choroby układu moczowego


Diagnostyka chorób ukladu moczowego


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.