Otyli bardziej narażeni na nowotwory

Najnowsze badania naukowców z Washington University School of Medicine, o których donosi New England Journal of Medicine potwierdzają zależność między otyłością a kolejnymi nowotworami, w tym żołądka, trzustki i wątroby. Ale jest i dobra wiadomość. Wystarczy zrzucić nadmierne kilogramy i pilnować wagi, by zmniejszyć to ryzyko do minimum.

We wcześniejszych badaniach, ten sam zespół naukowców wykazał zależność między nadwagą i zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego, przełyku, nerek, piersi i macicy. Teraz do tej listy naukowcy dorzucili kolejne osiem nowotworów, na które wpływ ma nadwaga. Oto one:

- nowotwór pęcherzyka żółciowego
- nowotwór wątroby
- oponiak - rodzaj nowotworu mózgu
- szpiczak mnogi - rodzaj raka krwi
- nowotwór jajnika
- nowotwór trzustki
- nowotwór tarczycy.

Do takiej konkluzji naukowcy doszli po przeanalizowaniu ponad 1000 badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Agencję WHO dot. Badań nad Rakiem (IARC). Zdaniem naukowców wystarczająco dużo dowodów wskazuje na związek między nadwagą a tymi nowotworami.

Podczas badania nie stwierdzono dokładnych mechanizmów wskazujących związek między nadwagą i chorobą nowotworową, ale zdaniem naukowców prawdopodobne jest że nadmiar tkanki tłuszczowej, który powoduje nadprodukcję hormonu estrogenu, testosteronu i insuliny, może wywołać stan zapalny a ten sprzyja rozwojowi nowotworów.

Długoterminowa otyłość podnosi ryzyko raka

Inny zespół badaczy odkrył z kolei, że na ryzyko zachorowania na raka ma istotny wpływ czas, w jakim dana osoba była otyła w dorosłym wieku. Badania, o których donosi periodyk  PLoS Medicine, przeprowadzili naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) - w wyspecjalizowanej agencji Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Lyonie we Francji - oraz University of California w Irvine.

Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na nowotwór rośnie średnio o 7% za każde 10 lat otyłości w wieku dorosłym, w tym raka piersi u kobiet po menopauzie o 5 procent, a raka endometrium o 17 procent.

Dane te skorygowano po uwzględnieniu intensywności nadwagi i w efekcie ryzyko wzrosło do 8 procent w przypadku raka piersi u kobiet po menopauzie i 37 procent w przypadku raka endometrium na każde 10 lat z BMI przekraczającym o dziesięć jednostek prawidłową masą ciała.

Zdaniem naukowców z tego zespołu długotrwałe narażenie na nadwagę i otyłość może zwiększyć ryzyko i nasilenie przewlekłych stanów zapalnych, oksydacyjnego uszkodzenia DNA oraz zmian w endogennym metabolizmie hormonów, a to są trzy główne mechanizmy, które okazały się być związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.

Najważniejsze fakty o otyłości

Poza nowotworami także choroby układu krążenia, udar mózgu, cukrzyca typu 2 i kilka innych poważnych chorób wiąże się z otyłością. 

Na całym świecie w 2014 roku, 39 procent dorosłych miało nadwagę a 13 procent było otyłych, 41 mln dzieci w wieku do 5 lat miało nadwagę lub otyłość. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na całym świecie liczba otyłych osób wzrosła ponad dwukrotnie od 1980 roku. I te wszystkie osoby znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zapadnięcia na groźne choroby, w tym nowotwory.

Jest więc o co walczyć. W tym kontekście naukowcy podkreślają znaczenie zdrowego stylu życia, w tym zdrowej diety, ćwiczeń, utrzymania prawidłowej wagi i oczywiście powstrzymywanie się od palenia.

barb

 

Zobacz również:

Otyłość brzuszna skraca życie


Szeroka talia skraca życie

Polska z nadwagą


Polska z nadwagą

Nie przytyj po menopauzie


Nie przytyj po menopauzie


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.