Objawy, których nie należy ignorować

Zazwyczaj pędzimy do lekarza w przypadku nagłych ostrych dolegliwości typu ból w klatce piersiowej, silny ból brzucha czy zaburzenia widzenia. Ale bardziej subtelne objawy często ignorujemy. A mogą być oznaką poważnej choroby. Oto lista objawów, których nie powinniśmy lekceważyć.

Niewyjaśniona utrata wagi

Utrata wagi bez próby odchudzania może wydawać się spełnieniem marzeń, ale w rzeczywistości może sygnalizować problem zdrowotny. Jeśli nie jesteś otyła i straciłaś ponad 10 procent masy ciała w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - na przykład 7 kg przy wadze 68 kilogramów- skonsultuj się z lekarzem.

Niewyjaśniony spadek wagi może mieć różne przyczyny - w tym nadczynność tarczycy, cukrzycę, depresję, choroby wątroby, nowotwór lub choroby, które wpływają na to jak Twój organizm wchłania składniki odżywcze (zaburzenia wchłaniania).

Trwała lub wysoka gorączka

Gorączka nie zawsze jest powodem do niepokoju. Gorączka wydaje się odgrywać kluczową rolę w zwalczaniu infekcji. Ale utrzymująca się gorączka może sygnalizować ukrytą infekcję, od zakażenie dróg moczowych po gruźlicę.  Również niektóre nowotwory (np. chłoniaki) mogą być przyczyną długotrwałej  gorączki.

Skontaktuj się z lekarzem jeśli masz temperaturę powyżej 39 stopni lub masz gorączkę dłużej niż 3 dni.

Duszność

Bardzo duży wysiłek, ekstremalne temperatury, duża otyłość i przebywanie na dużych wysokościach mogą powodować zadyszkę. Ale duszność może być również symptomem poważnej choroby. Jeśli czujesz niewyjaśnioną duszność, zwłaszcza jeśli pojawia się nagle i jest ciężka, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Przyczyną duszności może być przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli, astma, zapalenie płuc, zakrzep krwi w płucach (zatorowość płucna), jak również inne choroby serca i płuc. Trudności w oddychaniu mogą również wystąpić przy ataku paniki (nagły epizod intensywnego lęku, który wyzwala silne reakcje fizyczne, gdy nie ma realnego niebezpieczeństwa lub widocznej przyczyny).

Niewyjaśnione zmiany w funkcjonowaniu jelit

 Rytm wypróżnień jest kwestią indywidualną. Normalnym rytmem może być zarówno wypróżnianie raz na 2-3 dni jak i 3 razy dziennie.  Należy jednak skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia nietypowych lub niewyjaśnionych zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu jelit, takich jak:

  • Krwawe, czarne lub smoliste stolce.
  • Uporczywe biegunki lub zaparcia.
  • Niewyjaśnione nagłe potrzeby wypróżnienia.

Zmiany w funkcjonowaniu jelit mogą oznaczać infekcję bakteryjną, wirusową lub pasożytniczą. Inne możliwe przyczyny to zespół jelita drażliwego i raka jelita grubego.

Zmieszanie lub zmiany osobowości

Zasięgnij porady lekarskiej, jeśli nagle pojawiają się następujące zmiany:

  • Utrudnione myślenie.
  • Problemy z koncentracją, utrzymaniem uwagi lub oderwaniem uwagi od jednej rzeczy i przeniesienia jej na inną.
  • Zmiany zachowania.

Zmiany te mogą być spowodowane wieloma problemami, w tym infekcją, złym odżywianiem, zaburzeniami psychicznymi lub zażywanymi lekami.

Uczucie pełności po zjedzeniu nawet bardzo małych porcji

Jeśli zaczniesz permanentnie odczuwać sytość szybciej niż normalnie lub po zjedzeniu mniejszych porcji niż zwykle, skonsultuj się z lekarzem. Uczucie wczesnej sytości, a zwłaszcza gdy towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcia lub utrata wagi może być objawem choroby układu pokarmowego. Możliwe przyczyny wczesnej sytości to choroba refluksowa przełyku, powszechnie znana jako GERD i wrzody trawienne, a także poważniejsze choroby jak np. rak trzustki. 

Błyski światła

Jasne plamy lub błyski światła występują dosyć często przy migrenie. Ale nagłe błyski światła mogą sygnalizować odwarstwienie siatkówki, które grozi trwałą utratą wzroku. I dlatego w takim przypadku niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

barb

na podstawie Mayo Clinic

 

Zobacz również:

">

Kłopotliwe gazy


Uciążliwe gazy

Gorączka - czy zawsze zła?


Gorączka - zbijać czy nie?

Zdrowe nerki


Zdrowe nerki


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.