Leki i suplementy, które mogą podnosić ciśnienie krwi

Często leczymy się na nadciśnienie, ale nie zdajemy sobie sprawy, że leki przepisane przez innego lekarza albo nawet popularne leki kupowane bez recepty czy niektóre suplementy mogą podnosić ciśnienie lub wchodzić w interakcje z lekami obniżającymi ciśnienie. Dlatego lekarz diagnozujący nadciśnienie powinien zapytać pacjenta o zażywane leki. Często jednak tego nie robi, a pacjent jest nieświadomy, że zażywany przez niego popularny lek, może podwyższać ciśnienie.

Oto niektóre leki, suplementy i inne substancje, które mogą zwiększać ciśnienie krwi. Jeśli używasz jakichkolwiek leków zawierających poniższe substancje i masz wątpliwości czy mogą one wpływać na ciśnienie krwi, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może wówczas dostosować dawkę przepisywanego leku do innych leków zażywanych przez ciebie.

Leki przeciwbólowe

Pewne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie i tym samym stwarzać problemy z nerkami i zwiększać ciśnienie krwi. Należą do nich leki, w skład których wchodzą :

•Indometacyna,
•Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym naproksen sodu i popularny ibuprofen,
•Piroksykam.

Jeśli zażywasz leki zawierające powyższe składniki, sprawdzaj regularnie  ciśnienie krwi. Porozmawiaj również z lekarzem, który może dobrać najlepszy dla Ciebie lek przeciwbólowy.

Leki antydepresyjne

Leki przeciwdepresyjne działają poprzez zmianę reakcji organizmu na działanie substancji chemicznych w mózgu, w tym serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, które wpływają na nastrój. Substancje te mogą podnosić ciśnienie krwi. Do antydepresantów, które mogą podnieść ciśnienie krwi należą:

•Wenlafaksyny (Effexor XR)
•Inhibitory monoaminooksydazy
•Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
•Fluoksetyna (np. Prozac, Sarafem, inne)

Osoby zażywające leki przeciwdepresyjne, powinny regularnie  sprawdzać ciśnienie krwi. Jeśli przy danym leku trudno jest utrzymać ciśnienie krwi na bezpiecznym poziomie, lekarz może przepisać lek alternatywny.

Hormonalna antykoncepcja

Pigułki antykoncepcyjne i inne hormonalne środki antykoncepcyjne mogą zwiększać ciśnienie krwi przez zwężenie drobniejszych naczyń krwionośnych. Praktycznie wszystkie pigułki antykoncepcyjne, plastry i pierścienie dopochwowe mogą podnosić ciśnienie krwi. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest większe, jeśli jesteś w wieku powyżej 35 roku życia, z nadwagą lub paląca.

Nie wszystkim kobietom wzrośnie ciśnienie krwi od stosowania hormonalnej antykoncepcji, ale jeśli masz wątpliwości, sprawdzaj ciśnienie krwi co najmniej raz na 6 do 12 miesięcy. Jeśli już masz nadciśnienie, rozważ zastosowanie innej formy kontroli urodzeń. 

Kofeina

Kofeina przyspiesza czynność serca, zwiększa napięcie mięśnia sercowego oraz wzmaga siłę jego skurczu, przez co powoduje niewielkie przejściowe podwyższenie ciśnienie krwi. Ponadto, kofeina może doprowadzić do wytwarzania większej ilości kortyzolu i adrenaliny, co powoduje szybszy przepływ krwi i zwiększenie ciśnienia. Nie ma jednak wystarczających dowodów na to, że kofeina podnosi ciśnienie krwi długoterminowo.

Przykłady leków i produktów zawierających kofeinę:

•Tabletki z kofeiną 
•Kawa, napoje energetyczne i inne napoje kofeinowe

Niektóre badania sugerują, że kawa może zawierać substancję, która obniża ciśnienie krwi, i w ten sposób niweluje skutki działania podwyższającego ciśnienie. Ponadto zawartość kofeiny w kawie może się znacznie różnić, więc trudno powiedzieć, ile filiżanek kawy można pić dziennie.

Aby sprawdzić, czy u ciebie kofeina podnosi ciśnienie krwi, zmierz ciśnienie krwi około 30 minut po wypiciu filiżanki kawy lub innego napoju zawierającego kofeinę. Jeśli ciśnienie krwi wzrasta o 5-10 punktów, ogranicz spożycie kawy.

Leki obkurczające  

Leki zmniejszające przekrwienie zwężają naczynia krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi i tym samym zwiększa ciśnienie krwi. Leki zmniejszające przekrwienie mogą również obniżać skuteczność działania niektórych leków na nadciśnienie. Przykładu substancji obkurczających:

•Pseudoefedryna (Sudafed, Tussipect)
•Fenylefryny (Neo-Synefryna)

Sprawdź etykietę swojego leku na przeziębienie lub alergię, aby zobaczyć, czy zawiera substancję zmniejszająca przekrwienie. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, najlepiej unikaj leków obkurczających błonę śluzową.  W razie wątpliwości zapytaj lekarza lub farmaceutę.

Ziołowe suplementy

Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych suplementach ziołowych lub zamiarze ich przyjmowania, aby sprawdzić, czy jakiś ich składnik nie podnosi ciśnienia krwi lub nie wchodzi w interakcję z lekami na nadciśnienie. Przykłady suplementów ziołowych, które mogą wpływać na ciśnienie krwi lub wchodzić w interakche z lekami na nadciśnienie krwi:

•Arnica (Arnica montana)
•Gorzka pomarańcza (Citrus aurantium)
•Ephedra sinica (ma-huang)
•Miłorząb (Ginkgo Bilboa)
•Żeń-szeń (Panax quinquefolius i Panax ginseng)
•Guarana (Paullinia cupana)
•Lukrecja (Glycyrrhiza glabra)
•Senna (Cassia senna)
•Ziele dziurawca (Hypericum perforatum)

Ziołowe suplementy niekoniecznie są bezpieczne tylko dlatego, że są naturalne. Przed podjęciem jakichkolwiek ziołowych suplementów skontaktuj się z lekarzem. 

Leki immunosupresyjne

Niektóre leki immunosupresyjne mogą podnosić ciśnienie krwi, prawdopodobnie ze względu na wpływ na nerki. Przykłady leków immunosupresyjnych, które mogą zwiększyć ciśnienie krwi:

•Cyklosporyna (Sandimmun Neoral)
•Takrolimus (Prograf)

Jeśli zażywasz tego typu leki sprawdzaj regularnie ciśnienie krwi. Jeśli wywołują wzrost ciśnienia krwi lub ciśnienie nie jest dobrze kontrolowane, poproś lekarza o leki alternatywne. 

Środki pobudzające

Używki, takie jak metylofenidat (Ritalin), mogą być powodem szybszego i/lub nieregularnego bicia serca i wzrostu ciśnienia krwi. Jeśli bierzesz tego typu środki pobudzające, sprawdzaj regularnie ciśnienie krwi i w razie konieczności poproś lekarza o alternatywne leki. 

Uwaga na narkotyki

Nielegalne leki mogą podnosić ciśnienie krwi przez zwężenie tętnic doprowadzających krew do serca. To zwiększa tętno i zwiększa ryzyko uszkodzenia mięśnia serca. Przykłady nielegalnych narkotyków, które mogą mieć wpływ na serce:

•Amfetaminy, metamfetaminy, w tym
•Sterydy anaboliczne
•Kokaina

Ważne jest, by zaprzestać używania narkotyków, nie tylko z powodu nadciśnienia.

 barb (na podstawie Mayo Clinic)

Zobacz również:

Nadciśnienie tętnicze


Jak sobie radzić z nadciśnieniem

Zioła nie zawsze bezpieczne


Zioła nie zawsze bezpieczne

Dziurawiec skuteczny przy depresji


Antydepresyjny dziurawiec


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.