Bóle nóg w ciąży mogą być niebezpieczne

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze. Częste podróże mogą przyczyniać się do powstawania lub nasilania bólu nóg. W ciąży dyskomfort ten jeszcze bardziej się nasila. Jak sobie z nim poradzić? Oto kilka cennych wskazówek.

Najczęściej ból nóg lokalizuje się w ich dolnej części, a więc w łydkach. Podczas podróży nasze kończyny dolne zazwyczaj są unieruchomione, pozostawione w jednej pozycji. Niestety takie ułożenie sprawia, że dopływ krwi do serca zostaje ograniczony i zaczyna ona zalegać w naczyniach. Dopasowane ubranie jeszcze bardziej może nasilać nasz dyskomfort. W dalszej perspektywie może to powodować żylaki, ale również zakrzepicę, która nieleczona może prowadzić do zgonu. Szczególną uwagę powinny zwracać kobiety w ciąży, u których ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest zwiększone.

Skuteczne sposoby na bóle nóg

Stara polska mądrość mówi: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” i tak jest również w tym przypadku. Kilka prostych nawyków skutecznie ochronią cię przed poważniejszymi komplikacjami, które mogą okazać się groźne dla ciebie i twojego dziecka. Oto one:

  • W miarę częste rozprostowywanie kończyn

  • Trzymanie stóp na podpórkach

  • Rozmasowywanie obolałych miejsc

  • Nawadnianie organizmu

Czy to tylko niewinny ból nóg czy może zakrzepica?

Niewinny ból nóg może okazać się objawem poważnego schorzenia jakim jest zakrzepica. Jej wystąpienie jest szczególne niebezpieczne dla ciężarnych, ponieważ stan w jakim się znajdują zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepu. Ponadto u kobiet, u których stwierdzono trombofilię zagrożenie wystąpieniem zakrzepicy wzrasta aż 8-krotnie. Dlaczego tak się dzieje? W organizmie przyszłej mamy zachodzą zmiany hormonalne, które zwiększają krzepliwość krwi. Jeśli przez większość czasu boli cię lewa noga może być to objawem ucisku prawej tętnicy biodrowej na lewą żyłę biodrową, co przyczynia się do wystąpienia zatorowości w tym odcinku. Wynika to z przybierania na wadze w trakcie ciąży. Ryzyko wystąpienia zakrzepu wzrasta w momencie, kiedy mamy trombofilię. Wynika ona z mutacji, jakie zaszły w naszym organizmie. Niestety mogą przyczyniać się także do poronienia. 

Jak sprawdzić czy mam zakrzepicę?

W ciąży każda kobieta zwraca szczególna uwagę na stan zdrowia swój i dziecka. Warto zatem sprawdzić, czy ból nóg to dolegliwość typowo ciążowa, czy może coś poważniejszego. Aby zweryfikować, czy mamy skłonność do powstawania zakrzepów można wykonać samodzielnie prosty test genetyczny w kierunku trombofilii, który wskaże czy w naszym organizmie pojawiły się odpowiedzialne za to mutacje. Jeśli wynik będzie pozytywny, co dalej? Warto omówić go z genetykiem, który jako specjalista w tym zakresie wyjaśni nam co to dla nas oznacza i jakie wynikają z tego konsekwencje. 

Niebezpieczne konsekwencje zaniedbań w ciąży

Każde nieleczone schorzenie niesie za sobą konsekwencje. Jakie są w przypadku zakrzepicy? U kobiet w ciąży aż w 15-20% przypadków może wystąpić zatorowość płucna, która w podobnym procencie kończy się zgonem. Warto dodać, że również okres połogu staje się bardziej niebezpieczny. Nieleczona trombofilia może też w znacznym stopniu przyczyniać się do poronienia. W przypadku wystąpienia bólu nóg szczególnie w ciąży warto skonsultować ten fakt z lekarzem, który w momencie zdiagnozowania zakrzepicy wdroży leczenie pozwalające uniknąć wielu niebezpiecznych konsekwencji.

 Artykuł przygotowany przez testDNA

 

Zobacz również:

Obrzęki stóp


Sposoby na obrzęki stóp

Ból pleców i krzyża


Bóle pleców i krzyża

Domowe kuracje na żylaki


Sposoby na żylaki


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.