Telefony komórkowe i rak mózgu

Nie wyobrażasz sobie dnia bez komórki? Francuskie badanie potwierdza związek między intensywnym korzystaniem z telefonów komórkowych przez wiele lat i nowotworami mózgu. Wystarczy codzienna 30 minutowa rozmowa przez komórkę na przestrzeni kilku lat, by zwiększyć ryzyko zachorowania na raka mózgu. Dowodzą tego francuscy naukowcy z Instytutu Zdrowia Publicznego, Epidemiologii i Rozwoju (Issped), o których donosi Le Parisien.

Aby ustalić ten związek, naukowcy przeprowadzili ankiety epidemiologiczne wśród chorych na nowotwory mózgu (oponiaki i glejaki) w kilku departamentach Francji. Rezultaty badania opublikowane zostały na łamach czasopisma naukowego "Occupational and Environmental Medicine". Analiza ankiet wykazała, że u osób rozmawiających przez telefon komórkowy przynajmniej 15 godzin miesięcznie, czyli jedynie pół godziny dziennie występuje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór mózgu. I ryzyko to jest większe wśród profesjonalnych użytkowników komórek z obszarów miejskich.

W październiku ubiegłego roku, raport francuskiej Agencji Ochrony Środowiska (ANSES) na temat ryzyka związanego z częstotliwością radiową wskazywał również na badania wykazujące "możliwe zwiększone ryzyko nowotworów mózgu w perspektywie długoterminowej u użytkowników korzystających intensywnie z telefonów komórkowych".

Jak zmniejszyć ryzyko?

Dziś ryzyko zachorowania na raka mózgu jest mniejsze niż w czasach, gdy w użytku były analogowe telefony, ale nadal jest. I poza negatywnym wpływem na mózg, fale o wielkiej częstotliwości emitowane przez telefon komórkowy mają wpływ na oczy i mogą prowadzić do zaćmy oraz chorób układu neurologicznego. Aby zmniejszyć to ryzyko, wystarczy przestrzegać prostych środków ostrożności:

  • korzystanie z zestawów głośnomówiących, zmniejszających promieniowanie w okolicach głowy,

  • unikanie długich rozmów,

  • preferowanie rozmów w obszarach o dobrym odbiorze i unikanie rozmów w obszarach słabo pokrytych przez sieć komórkową (np. wewnątrz pojazdu, w windzie),

  • unikanie rozmów podczas jazdy z dużą prędkością (np.w pociągu),

  • wybieranie telefonów komórkowych o bardzo niskich poziomach promieniowania,

  • zmniejszanie narażenia na promieniowanie dzieci poprzez zachęcanie ich do umiarkowanego korzystania z telefonów komórkowych.

barb

 

Zobacz również:

Komórki chronia przed alzheimerem


Komórka na alzheimera

Smog elektromagnetyczny


Smog elektromagnetyczny

Rośliny oczyszczające powietrze


Rośliny oczyszczające powietrze


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.