Piekące stopy
Wiele osób uskarża się na pieczenie stóp i odczucie gorąca, jakby chodziło się po rozżarzonych węglach. Piekące stopy potrafią dokuczyć o każdej porze dnia i w każdych okolicznościach; podczas stania, chodzenia czy nawet leżenia. Czasami uczuciu gorących stóp towarzyszy mrowienie w nogach i osłabienie czucia. Szczególnie uciążliwa jest ta dolegliwość wieczorem, gdy utrudnia zasypiania.
Przyczyny piekących stóp
Trudno znaleźć przyczynę piekących stóp. Wrażenie gorąca w stopach mogą powodować różne czynniki, od niegroźnych związanych z niewłaściwym obuwiem po poważne schorzenia neurologiczne.
Przyczyny krótkotrwałego i okazjonalnego pieczenia stóp są na ogół niegroźne i najczęściej pieczenie jest skutkiem źle dobranego obuwia czy skarpet. Pieczenie jest tu odpowiedzią na kontakt skóry z niektórymi barwnikami ze skarpet czy obuwia, brak cyrkulacji powietrza, źle wyprofilowaną wyściółkę butów, a nawet długotrwałe stanie czy chodzenie na zbyt wysokich obcasach.
Przyczyny przewlekłego pieczenia mogą już być groźniejsze i wymagają konsultacji lekarskiej. Należą do nich:
-
Zaburzenie nerwów obwodowych w nogach czyli neuropatia czuciowa (nerwy ulegają uszkodzeniu i przekazują do mózgu błędne sygnały), uwięzienie nerwu między trzecim a czwartym palcem stopy.
-
Cukrzyca (polineuropatia cukrzycowa). Jej pierwszym objawem jest sucha i swędząca skóra.
-
Przewlekła niewydolność żylna.
-
Zespół niespokojnych stóp (w tym przypadku pieczenie stóp nasila się zwłaszcza wieczorem, a dodatkowo czuje się mrowienie albo cierpnięcie stóp i łydki i potrzebę ruszania stopami).
-
Grzybica (pieczeniu towarzyszy swędzenie i zmiany na skórze i ewentualnie paznokciach).
-
Niedobór witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B1 i B12 (neuropatia wieloczynnikowa, zwana zespołem piekących stóp).
-
Błędy żywieniowe (zbyt wysoka zawartość cukru w pożywieniu, nadmierne spożywanie napojów alkoholowych). Pieczenie częściej występuje także u nałogowych palaczy i osób pijących dużo kawy (być może z powodu niszczenia witaminy B przez te używki).
-
Zaburzenia wątroby, nerek czy tarczycy.
-
Otyłość i zatrzymanie płynów w ustroju.
Zalecenia w przypadku palących stóp
-
Skonsultuj lekarza, bo piekące stopy mogą być pierwszym objawem poważnej choroby.
-
Ruszaj się - codzienna aktywność fizyczna wzmocni dolne kończyny i pobudzi krążenie.
-
W trakcie odpoczynku w ciągu dnia ułóż nogi wyżej niż serce opierając je o ścianę, taboret czy podkładając pod stopy zrolowany koc.
-
Unikaj stania w bezruchu, o ile to możliwe wykonuj wszystkie prace na siedząco ze stopami ustawionymi na małym stołeczku.
-
Masuj palce stóp, stopy i całe nogi przed udaniem się na spoczynek. Do masażu użyj dobrego kremu nawilżającego i przeciwzapalnego. Doskonale sprawdzi się masaż w kąpieli bąbelkowej. Po masażu pozostań przez 5-10 minut w pozycji leżącej z nogami uniesionymi i opartymi np. o ścianę.
-
Wybieraj bawełniane skarpety i dobrze dopasowane, „oddychające” buty.
-
Unikaj spożywania cukru i pokarmów go zawierających.
-
Popraw stan wątroby, jadając więcej sałatek i surówek, pijając surowe soki z następujących warzyw i owoców: kapusta, marchew, rzodkiew/rzodkiewka, burak, papryka oraz owoce cytrusowe. Zrób sobie również ziołową kurację wspomagającą prace wątroby (zobacz Zioła dla wątroby).
-
Zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych niezbędnych dla nerwów i krążenia.
-
Spożywaj dużo produktów bogatych w witaminę C (poprawią krążenie) oraz witaminy z grupy B.
barb
na podstawie Sekcja Zdrowie, poz. 107 i „Zdrowe Nogi”, nr 8
Zobacz również:
![]() |
![]() |
![]() |