Krzyżówki opóźniają demencję

Rozrywki umysłowe typu puzzle, krzyżówki czy sudoku mogą opóźniać wystąpienie demencji, ale gdy jej objawy już się pokażą, dochodzi do szybkiego rozwoju choroby. Do takich wniosków doszli naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago, o czym donosi serwis BBC News.

O tym, że ćwiczenie umysłu różnego rodzaju rozrywkami angażującymi mózg chroni przed chorobą Alzheimera, mówi się od dawna, ale dotychczas brak było przekonywujących badań naukowych potwierdzających ten fakt. Najnowsze badanie amerykańskich naukowców miało to zmienić.

Ich 12-letnie obserwacje grupy 1.157 osób po 65 roku życia, które miały miejsce od początku lat 90. potwierdzają fakt, że u osób mających więcej rozrywek angażujących mózg wystąpienie objawów demencji starczej jest opóźnione. Niestety, z badań wynika również fakt, że jeśli objawy demencji już się ujawnią, to u osób aktywnych umysłowo, postępuje ona znacznie szybciej niż u pozostałych.

Jak do tego doszli? Otóż każda aktywność umysłowa była punktowana w zależności od stopnia zaangażowania mózgu w proces przetwarzania informacji. . Każdy z badanych mógł w ten sposób uzyskać maksymalnie 5 punktów. Co trzy lata uczestników poddawano testom, badającym sprawność umysłową.

Badanie wykazało, że w przypadku osób bez rozpoznanej demencji każdy dodatkowy punkt oznaczał o 50 procent wolniejsze pogarszanie się funkcjonowania mózgu. Ale u 148 osób z rozpoznaną chorobą Alzheimerem każdy punkt za zwiększoną aktywność umysłową był związany z rozwojem demencji szybszym o 42 procent.

Naukowcy sądzą, że dzieje się tak dlatego, że rozrywki umysłowe poprawiają zdolność mózgu do normalnego funkcjonowania i tym samym maskują rozwój choroby. W efekcie objawy demencji takie jak np. kłopoty z pamięcią pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana.

Czy zatem powinniśmy zrezygnować z rozrywek podnoszących aktywność mózgu i przenieść się na kanapę z pilotem do telewizora w ręku? Absolutnie nie! Przecież aktywność umysłowa sprawia, że objawy demencji pojawią się później. A jeśli w dodatku nie stronimy od aktywności fizycznej i pijamy codziennie kawę, demencja może nas ominąć zupełnie.

bajar

 

Zobacz również:

Ćwicz umysł


Ćwicz umysł, by długo ci służył

Kawa na alzheimera


Kawa na chorobę Alzheimera

Ruch przeciw demencji


Ruch przeciw demencji

 

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.