Zły urok na dziecko

Nasze babcie zachęcały swoje ciężarne córki do nadmiernego jedzenia „dla dobra dziecka”. I czyniły to w dobrej wierze, nie wiedząc, że otyłość przyszłej mamy to jak zły urok rzucony na dziecko. Konsekwencje zbędnych kilogramów u mamy dziecko może ponosić przez całe życie.

Otyłość mamy to duża waga urodzeniowa dziecka, co wiąże się z ryzykiem uszkodzenia w czasie porodu, albo koniecznością cesarskiego cięcia. Ponadto u otyłych kobiet dochodzi częściej do przedwczesnego porodu, prowadzącego często do zaburzeń neurologicznych, zaburzeń słuchu i wzroku oraz zdolności intelektualnych dziecka. Wykazali to naukowcy z londyńskiego Kings College, publikując wyniki swoich badań na łamach American Journal of Obstetrics and Gynaecology.Pulchne dziecko kiedyś było oznaką dobrobytu. Dziś wiemy, że otyłość dziecka prowadzi do szeregu groźnych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby serca. A otyłość zaczyna się już w łonie matki. Do takich wniosków doszli pediatrzy z Children's Mercy Hospitals and Clinics, po przeanalizowaniu danych dotyczących ponad 74 tysięcy porodów w ostatnich 15 latach. Zauważyli oni, że im bardziej tyje przyszła mama, tym grubsze będzie jej dziecko. Informuje o tym serwis EurekAlert.

Wiele innych badań dowodzi, że otyłości towarzyszą stany zapalne w całym organizmie, a ostatnio pojawiły się też doniesienia, że ma ona związek z pogorszeniem sprawności intelektualnej. Są też doniesienia, że zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.

Jeśli nawet nie zależy Ci na zgrabnej figurze, zadbaj o prawidłową wagę dla dobra dziecka. Warto schudnąć już przed planowaną ciążą, gdyż nadwaga utrudnia zajście w ciążę. Jednak znaczenie ma nie tylko to ile ważymy przed ciążą, ale również ile przytyjemy w czasie ciąży. A przytyć w ciąży jest bardzo łatwo, bo estrogen zmniejsza zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Warto jednak zadać sobie trochę trudu, by zapobiec odkładaniu się tłuszczu. Tym bardziej, że nadwagi uzyskanej w czasie ciąży trudno potem pozbyć się. A jeszcze trudniej pozbyć się nadwagi uzyskanej w drugiej i kolejnych ciążach.

barb

 

Zobacz również:

Otyłość w ciąży


Otyłość w ciąży


Czy w ciąży można ćwiczyć?


Otyłość w ciąży a zdrowie dziecka


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.