By nerki nie chorowały

Infekcje układu moczowego to jedne z najczęstszych chorób infekcyjnych ustroju. Miliony ludzi cierpi na różne schorzenia nerek nawet o tym nie wiedząc. A przewlekła choroba nerek może prowadzić do innych chorób, takich jak np. nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia oraz anemia. Zadbajmy więc o nasze nerki zawczasu.

Rola nerek

Nerki to przede wszystkim filtr naszego organizmu, który zatrzymuje i usuwa wszelkie toksyny, które dostały się do krwi, w tym mocznik powstały w procesie metabolizmu białek oraz amoniak. Ale to nie wszystko. Nerki odpowiedzialne są również za równowagę wodną organizmu. Pilnują, by nadmiar spożytej wody został wydalony w postaci moczu. Kontrolują również równowagę minerałową, zwłaszcza dbają, by w naszym organizmie nie znalazło się za dużo potasu.

Kto częściej choruje na nerki?

Do niewydolności nerek predysponuje głównie:

 • Zaawansowany wiek. Z wiekiem spada wydolność całego organizmu, w tym nerek. Szacuje się, że nerki co trzeciej osoby w wieku powyżej 60 lat tracą minimum 30% swojej oryginalnej wydajności. A w wieku powyżej 70 lat już u 40% osób nerki pracują z tak zmniejszoną wydajnością

 • Cukrzyca. Cukrzyca to najczęstszy powód niewydolności nerek. Problem tym bardziej niepokojący, że coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Nadmiar glukozy we krwi wydalany jest przez nerki. I im więcej glukozy we krwi tym jej więcej w moczu. Ale jeśli tej glukozy jest bardzo dużo, nerki nie dają sobie rady z filtracją i dochodzi do odkładania się różnych produktów przemiany materii we krwi , a w moczu pojawiają się substancje, których tam nie powinno być, jak np. białko.

 • Nadciśnienie. Nadciśnienie tętnicze to druga poważna przyczyna niewydolności nerek. Nadciśnienie, podobnie jak cukrzyca, uszkadza drobne naczynia krwionośne w nerkach, doprowadzając w ten sposób do ich niewydolności.

 • Równoległe jakieś ognisko zapalne w innym narządzie.

 • Przyjmowanie niektórych leków, toksycznych dla nerek (zwłaszcza, gdy przyjmowane są przez dłuższy czas).

Osoby predysponowane do niewydolności nerek powinny regularnie kontrolować stan nerek, nawet jeśli nie odczuwają żadnych objawów, mogących świadczyć o chorobie układu moczowego.

Objawy chorób nerek

Niestety choroba nerek jest podstępna. Na początku nie daje żadnych objawów. A gdy już się pokażą, choroba jest zaawansowana i trudno ją całkowicie wyleczyć. A najczęściej zgłaszamy się do lekarza, gdy mamy już zaawansowane objawy, a to oznacza stan przewlekły choroby.

Co powinno nas skłonić do badania moczu pod kątem chorób nerek? Oczywiście, gdy nie mamy żadnych objawów, ale mamy predyspozycje do chorób układu moczowego. Poza tym, gdy mamy:

 • obrzęki wokół oczu, puchną nam ręce czy stopy;

 • problemy z oddawaniem moczu (pieczenie i bolesność w trakcie oddawania moczu, wzmożone parcie, częste oddawanie niewielkich ilości moczu, ciemny mocz podbarwiony krwią, mocz mętny o ostrej woni);

 • bolesność w okolicy nerek;

 • podwyższone ciśnienie krwi;

 • złe samopoczucie i czujemy przewlekłe zmęczenie.

W bardzo zaawansowanym stadium niewydolności nerek nadmiar potasu, który nie jest prawidłowo wydalany z organizmu przez nerki, prowadzi do skurczów mięśni, obrzęków i zaburzeń rytmu serca.

Jak zapobiegać chorobom nerek ?

Zawsze lepiej jest zapobiegać chorobie, niż ją leczyć. Dotyczy to także chorób nerek. Oto co należy robić, by ograniczyć do minimum ryzyko niewydolności nerek:

 1. Pić w ciągu dnia ok. 1,5 l wody, która ułatwia pracę nerek.

 2. Odpowiednio odżywiać się i nie zaniedbywać ćwiczeń fizycznych, by zapobiec otyłości, która często związana jest za cukrzycą.

 3. Ograniczyć sól. Nadmiar soli często prowadzi do nadciśnienia, które z kolei jest czynnikiem ryzyka niewydolności nerek.

 4. Przestać palić. Udowodnione jest, że palenie papierosów przyspiesza rozwój chorób nerek.

 5. Ostrożnie podchodzić do samoleczenia. Niektóre leki, przyjmowane przez dłuższy okres czasu mogą być szkodliwe dla nerek. Dotyczy to niektórych leków immunosupresyjnych oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych. Również szkodliwe jest nadużywanie środków moczopędnych i przeczyszczających.

 6. Unikać diet wysokobiałkowych, bo zbyt obciążają nerki.

bajar

 

Zobacz również:

Nie przesadzajmy z solą


Sól nasza codzienna

Korzyści z rzucenia palenia


Dlaczego rzucić palenie

Obrzęki stóp


Sposoby na obrzęki stóp


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.