Otyłość w ciąży

Coraz częściej słyszy się o otyłości wśród dzieci. Coraz młodsze dzieci wykazują objawy chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca czy choroby serca. Teraz okazuje się, że nawet nienarodzone jeszcze dzieci cierpią z powodu otyłości matek.

Niestety, notuje się coraz więcej otyłych ciężarnych. A otyłość w czasie ciąży zagraża zdrowiu zarówno matki jak i dziecka. Zazwyczaj otyłe matki rodzą zbyt duże dzieci, co wiąże się z ryzykiem uszkodzenia w czasie porodu, albo koniecznością cesarskiego cięcia. Ponadto nadwagi uzyskanej w czasie ciąży trudno potem pozbyć się. A jeszcze trudniej pozbyć się nadwagi uzyskanej w drugiej i kolejnych ciążach.

Ile można przytyć bez uszczerbku na zdrowiu?

Normalne jest, że kobiety przybierają na wadze w czasie ciąży. Niektórzy specjaliści nie zgadzają się z tym i twierdzą, że nie wszystkie kobiety muszą tyć w czasie ciąży. Przywołują badania dowodzące, że kobiety z nadwagą, a zwłaszcza otyłe, nie powinny w ogóle przybierać na wadze w czasie ciąży.

Tym niemniej amerykański Instytut Medyczny (IOM) opublikował niedawno nowe zalecenia dotyczące wagi ciężarnych. Za normę uznaje następujący wzrost wagi w czasie całej ciąży, w zależności od indeksu masy ciała (BMI) przed ciążą (w nawiasach podane przyrosty wagi podczas ciąży bliźniaczej):

  • kobiety z niedowagą: 12-18 kg (17-24 kg)

  • kobiety z prawidłową wagą: 11-16 kg (14-23 kg)

  • kobiety z nadwagą: 7-11 kg (11-13 kg)

  • kobiety otyłe: 5-9 kg (brak danych)

Jedzenie za dwoje?

To zalecenie naszych babć dawno odeszło do lamusa. Podczas ciąży potrzebujesz tylko ok. 300 kalorii więcej niż w okresie przed ciążą. Czyli jeśli przed zajściem w ciążę miałaś prawidłową wagę, to potrzebowałaś 1800-2000 kalorii dziennie (zależnie od wzrostu). A więc dodatkowe 300 kalorii to jedna szósta tego co dotychczas jadłaś, czyli tyle co nic.

Pomyśl o wadze przed planowaną ciążą

Nie namawiamy oczywiście do odchudzania się w czasie ciąży, ale jeśli masz nadwagę, lepiej byłoby, gdybyś utraciła zbędne kilogramy przed zajściem w ciążę. Takie też są zalecenia amerykańskiego IOM.

oprac. barb
 na podstawie: WebMed

 

Zobacz również:

Schudnij, by zajść w ciążę


Schudnąć, by zajść w ciążę

Alkohol w ciąży


Alkohol w ciąży

Otyłość w ciąży


Otyłość w ciąży a zdrowie dziecka


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.