Otyłość w ciąży
Coraz częściej słyszy się o otyłości wśród dzieci. Coraz młodsze dzieci wykazują objawy chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca czy choroby serca. Teraz okazuje się, że nawet nienarodzone jeszcze dzieci cierpią z powodu otyłości matek.
Niestety, notuje się coraz więcej otyłych ciężarnych. A otyłość w czasie ciąży zagraża zdrowiu zarówno matki jak i dziecka. Zazwyczaj otyłe matki rodzą zbyt duże dzieci, co wiąże się z ryzykiem uszkodzenia w czasie porodu, albo koniecznością cesarskiego cięcia. Ponadto nadwagi uzyskanej w czasie ciąży trudno potem pozbyć się. A jeszcze trudniej pozbyć się nadwagi uzyskanej w drugiej i kolejnych ciążach.
Ile można przytyć bez uszczerbku na zdrowiu?
Normalne jest, że kobiety przybierają na wadze w czasie ciąży. Niektórzy specjaliści nie zgadzają się z tym i twierdzą, że nie wszystkie kobiety muszą tyć w czasie ciąży. Przywołują badania dowodzące, że kobiety z nadwagą, a zwłaszcza otyłe, nie powinny w ogóle przybierać na wadze w czasie ciąży. Tym niemniej amerykański Instytut Medyczny (IOM) opublikował niedawno nowe zalecenia dotyczące wagi ciężarnych. Za normę uznaje następujący wzrost wagi w czasie całej ciąży, w zależności od indeksu masy ciała (BMI) przed ciążą (w nawiasach podane przyrosty wagi podczas ciąży bliźniaczej): kobiety z niedowagą: 12-18 kg (17-24 kg) kobiety z prawidłową wagą: 11-16 kg (14-23 kg) kobiety z nadwagą: 7-11 kg (11-13 kg) kobiety otyłe: 5-9 kg (brak danych) To zalecenie naszych babć dawno odeszło do lamusa. Podczas ciąży potrzebujesz tylko ok. 300 kalorii więcej niż w okresie przed ciążą. Czyli jeśli przed zajściem w ciążę miałaś prawidłową wagę, to potrzebowałaś 1800-2000 kalorii dziennie (zależnie od wzrostu). A więc dodatkowe 300 kalorii to jedna szósta tego co dotychczas jadłaś, czyli tyle co nic. Nie namawiamy oczywiście do odchudzania się w czasie ciąży, ale jeśli masz nadwagę, lepiej byłoby, gdybyś utraciła zbędne kilogramy przed zajściem w ciążę. Takie też są zalecenia amerykańskiego IOM. oprac. barb Zobacz również:
Jedzenie za dwoje?
Pomyśl o wadze przed planowaną ciążą
na podstawie: WebMed