- Kategoria: Profilaktyka
Masz od 25 do 50 lat i stosujesz antykoncepcję hormonalną? U kobiet, które stosują tabletki antykoncepcyjne, ryzyko zakrzepicy jest większe niż u kobiet, które ich nie przyjmują. Podpowiadamy, co robić, gdy zaobserwujemy u siebie objawy niepożądane.
- Kategoria: Profilaktyka
Pierwszy trymestr ciąży to przełomowy czas w życiu przyszłej mamy oraz rozwijającego się w jej brzuchu dzidziusia. Do trzynastego tygodnia ciąży u dziecka kształtują się wszystkie układy i narządy wewnętrzne. O czym nie można zapomnieć w tym okresie?
- Kategoria: Profilaktyka
Myślisz o wykonaniu badań prenatalnych? Nowe nieinwazyjne testy prenatalne typu NIPT łączy duża dokładność oraz bezpieczeństwo dla dziecka i mamy. Opierają się na analizie DNA płodowego izolowanego z krwi mamy, pobranej jak do morfologii. Na co zwrócić uwagę wybierając test prenatalny?
- Kategoria: Profilaktyka
Bóle i wzdęcia brzucha, uczucie pełności i przelewania się, zaburzenie regularności wypróżnień…Objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) potrafią być niezwykle uciążliwe. Niekiedy okazuje się jednak że przyczyną tych dolegliwości jest zupełnie inne schorzenie.
- Kategoria: Profilaktyka
We wrześniu 2018 roku do Polski wszedł nowy, nieinwazyjny test prenatalny SANCO. Badanie to służy do oceny ryzyka wystąpienia najczęstszych trisomii płodu, m.in. zespołu Downa, Edwardsa czy zespołu Patau. Wykrywalność testu SANCO przekracza 99%, a kobieta może go wykonać między 10. a 24. tygodniem ciąży.
- Kategoria: Profilaktyka
Gwałtownie rośnie liczba chrapiących. Znanymi przyczynami chrapania są: nadwaga, wiek i spożycie alkoholu lub tytoniu. Ale zdaniem brytyjskich naukowców, niewłaściwe użycie smartfonów również może być odpowiedzialne za ten wzrost.
- Kategoria: Profilaktyka
Kości cały czas ulegają przebudowie. Jednak to w okresie młodości proces ten zachodzi najintensywniej. Niska masa mineralna kości jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na osteoporozę, dlatego też należy dążyć do tego, by osiągnąć jak najwyższą szczytową masę kości.
- Kategoria: Profilaktyka
Bardzo boimy się anemii, a zmęczenie, osłabienie i inne tego typu objawy zwykle zrzucamy właśnie na karb niedoboru żelaza. A gdy po wykonaniu badań krwi okazuje się, że żelaza jest tak naprawdę za dużo? To niestety nie powód do radości – nadmiar żelaza może objawiać się podobnie jak jego niedobór, a w dalszych etapach może doprowadzić... do zniszczenia narządów.
- Kategoria: Profilaktyka
Światowy Dzień Antykoncepcji ma na celu zwiększenie świadomości seksualnej wśród młodych ludzi oraz ułatwienie dostępu do środków antykoncepcyjnych. Doustna antykoncepcja hormonalna to obecnie jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ale ma też swoje wady. Czy wszystkie kobiety mogą ją bezpiecznie stosować?
- Kategoria: Profilaktyka
Osteoporoza jest problemem bardzo powszechnym. Cierpi na nią nawet 200 milionów ludzi na świecie i 20% Polaków. Poznanie przyczyny stopniowej utraty masy kostnej jest bardzo istotne, ponieważ tylko wtedy można wdrożyć skuteczną terapię i zapobiec bolesnym złamaniom kości. A możliwa przyczyny mogą być zaskakujące.
- Kategoria: Profilaktyka
Wielu z nas już niebawem ruszy na długo wyczekiwany urlop. Warto jednak pamiętać, że długie siedzenie w jednej pozycji, np. w samolocie, samochodzie czy autokarze, sprzyja zakrzepicy - chorobie żył mogącej pociągać za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czym jest zakrzepica i jak się przed nią ustrzec?
- Kategoria: Profilaktyka
Do zawału serca dochodzi najczęściej z powodu powstania zakrzepu w tętnicy wieńcowej (zwężonej już z powodu obecności blaszek miażdżycowych). Jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania, jest trombofilia wrodzona – genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, która nie daje widocznych objawów.
- Kategoria: Profilaktyka
Ból pleców pojawiający się po jedzeniu jest często wynikiem bólu powstającego w innym obszarze ciała i promieniującego w kierunku pleców. Co może go powodować? Przedstawiamy 8 najczęstszych przyczyn bólu pleców pojawiającego się po jedzeniu.
- Kategoria: Profilaktyka
Myślisz, że udar mózgu ciebie nie dotyczy? Mylisz się. Udar mózgu zbiera większe żniwo niż rak piersi, a jego ofiary są coraz młodsze, co czwarty chory ma mniej niż 40 lat. I to kobiety częściej doświadczają udaru niż mężczyźni. I częściej też umierają z tego powodu. Jakie są czynniki ryzyka udaru u kobiet?
- Kategoria: Profilaktyka
Słyszałaś kiedyś o hipertermii złośliwej – bardzo groźnym zaburzeniu występującym po podaniu znieczulenia ogólnego? Objawia się przede wszystkim sztywnością mięśni i gwałtownym wzrostem temperatury ciała. Hipertermia złośliwa powoduje, że z pozoru niegroźny zabieg chirurgiczny może skończyć się dla Twojego dziecka tragicznie. Jak się przed tym bronić?
- Kategoria: Profilaktyka
Narodziny dziecka to duża zmiana. Nie tylko dla rodziców, ale i dla zwierząt, które muszą przyzwyczaić się do mniejszej uwagi i nowego mieszkańca domu. To, czy pupil będzie wrogiem albo przyjacielem maleństwa, zależy tylko od nas. Zdradzamy, jak pogodzić rodzicielstwo z opieką nad zwierzakiem i sprawić, że pies będzie życiowym kompanem naszego dziecka.
- Kategoria: Profilaktyka
Mimo, iż zakażenia przenoszone drogą płciową są powszechnym problemem, nadal jest to temat tabu. Najczęściej przebiegają bezobjawowo, mężczyźni są nosicielami, a objawowo chorują ich partnerki. Dlatego Panowie, wykonując badania patogenów, które je wywołują, dbają także o zdrowie swoich kobiet.
- Kategoria: Profilaktyka
Bezpośrednim wynikiem działania promieniowania jonizującego mogą być różne zmiany skórne. Inne, możliwe skutki radioterapii to duży stres, obniżenie nastroju, zmęczenie, brak apetytu czy nudności. Podpowiadamy jakie są sposoby na zapobieganie tym dolegliwościom.
Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.