Tabletki aantykoncepcyjne - skutki uboczne

Masz od 25 do 50 lat i stosujesz antykoncepcję hormonalną? U kobiet, które stosują tabletki antykoncepcyjne, ryzyko zakrzepicy jest większe niż u kobiet, które ich nie przyjmują. Podpowiadamy, co robić, gdy zaobserwujemy u siebie objawy niepożądane.

O czym trzeba pamiętać w 1 trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to przełomowy czas w życiu przyszłej mamy oraz rozwijającego się w jej brzuchu dzidziusia. Do trzynastego tygodnia ciąży u dziecka kształtują się wszystkie układy i narządy wewnętrzne. O czym nie można zapomnieć w tym okresie?

Jak wybrać najlepszy test prenatalny

Myślisz o wykonaniu badań prenatalnych? Nowe nieinwazyjne testy prenatalne typu NIPT łączy duża dokładność oraz bezpieczeństwo dla dziecka i mamy. Opierają się na analizie DNA płodowego izolowanego z krwi mamy, pobranej jak do morfologii.  Na co zwrócić uwagę wybierając test prenatalny?

Celiakia - objawy, diagnostyka

Bóle i wzdęcia brzucha, uczucie pełności i przelewania się, zaburzenie regularności wypróżnień…Objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) potrafią być niezwykle uciążliwe. Niekiedy okazuje się jednak że  przyczyną tych dolegliwości jest zupełnie inne schorzenie.

Nowe testy prenatalne

We wrześniu 2018 roku do Polski wszedł nowy, nieinwazyjny test prenatalny SANCO. Badanie to służy do oceny ryzyka wystąpienia najczęstszych trisomii płodu, m.in. zespołu Downa, Edwardsa czy zespołu Patau. Wykrywalność testu SANCO przekracza 99%, a kobieta może go wykonać między 10. a 24. tygodniem ciąży.

Czy smartony są przyczyną chrapania?

Gwałtownie rośnie liczba chrapiących. Znanymi przyczynami chrapania są: nadwaga, wiek i spożycie alkoholu lub tytoniu. Ale zdaniem brytyjskich naukowców, niewłaściwe użycie smartfonów również może być odpowiedzialne za ten wzrost.

Sposoby na mocne kości

Kości cały czas ulegają przebudowie. Jednak to w okresie młodości proces ten zachodzi najintensywniej. Niska masa mineralna kości jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na osteoporozę, dlatego też należy dążyć do tego, by osiągnąć jak najwyższą szczytową masę kości.

Za wysoki poziom żelaza - co robić

Bardzo boimy się anemii, a zmęczenie, osłabienie i inne tego typu objawy zwykle zrzucamy właśnie na karb niedoboru żelaza. A gdy po wykonaniu badań krwi okazuje się, że żelaza jest tak naprawdę za dużo? To niestety nie powód do radości – nadmiar żelaza może objawiać się podobnie jak jego niedobór, a w dalszych etapach może doprowadzić... do zniszczenia narządów. 

Antykoncepcja nie dla każdej

Światowy Dzień Antykoncepcji ma na celu zwiększenie świadomości seksualnej wśród młodych ludzi oraz ułatwienie dostępu do środków antykoncepcyjnych. Doustna antykoncepcja hormonalna to obecnie jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ale ma też  swoje wady. Czy wszystkie kobiety  mogą ją bezpiecznie stosować?

Zaskakująca przyczyna osteoporozy

Osteoporoza jest problemem bardzo powszechnym. Cierpi na nią nawet 200 milionów ludzi na świecie i 20% Polaków. Poznanie przyczyny stopniowej utraty masy kostnej jest bardzo istotne, ponieważ tylko wtedy można wdrożyć skuteczną terapię i zapobiec bolesnym złamaniom kości. A możliwa przyczyny mogą być zaskakujące. 

Jak uniknąć zakrzepicy w podróży

Wielu z nas już niebawem ruszy na długo wyczekiwany urlop. Warto jednak pamiętać, że długie siedzenie w jednej pozycji, np. w samolocie,  samochodzie czy autokarze, sprzyja zakrzepicy - chorobie żył mogącej pociągać za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czym jest zakrzepica i jak się przed nią ustrzec? 

Trombofilia sprzyja zawałom

Do zawału serca dochodzi najczęściej z powodu powstania zakrzepu w tętnicy wieńcowej (zwężonej już z powodu obecności blaszek miażdżycowych). Jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania, jest trombofilia wrodzona – genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, która nie daje widocznych objawów. 

Przyczyny bólu pleców po jedzeniu

Ból pleców pojawiający się po jedzeniu jest często wynikiem bólu powstającego w innym obszarze ciała i promieniującego w kierunku pleców. Co może go powodować? Przedstawiamy 8 najczęstszych przyczyn bólu pleców pojawiającego się po jedzeniu.

Czynniki ryzyka udaru u kobiet

Myślisz, że udar mózgu ciebie nie dotyczy? Mylisz się. Udar mózgu zbiera większe żniwo niż rak piersi, a jego ofiary są coraz młodsze, co czwarty chory ma mniej niż 40 lat. I to kobiety częściej doświadczają udaru niż mężczyźni. I częściej też umierają z tego powodu. Jakie są czynniki ryzyka udaru u kobiet?

Jak zabezpieczyć się przed hipertermią przy znieczuleniu

Słyszałaś kiedyś o hipertermii złośliwej – bardzo groźnym zaburzeniu występującym po podaniu znieczulenia ogólnego? Objawia się przede wszystkim sztywnością mięśni i gwałtownym wzrostem temperatury ciała. Hipertermia złośliwa powoduje, że z pozoru niegroźny zabieg chirurgiczny może  skończyć się dla Twojego dziecka tragicznie. Jak się przed tym bronić?

Pies w domu i małe dziecko

Narodziny dziecka to duża zmiana. Nie tylko dla rodziców, ale i dla zwierząt, które muszą przyzwyczaić się do mniejszej uwagi i nowego mieszkańca domu. To, czy pupil będzie wrogiem albo przyjacielem maleństwa, zależy tylko od nas. Zdradzamy, jak pogodzić rodzicielstwo z opieką nad zwierzakiem i sprawić, że pies będzie życiowym kompanem naszego dziecka.

Diagnostyka chorób przenoszonych drogą płciową

Mimo, iż zakażenia przenoszone drogą płciową są powszechnym problemem, nadal jest to temat tabu. Najczęściej przebiegają bezobjawowo, mężczyźni są nosicielami, a objawowo chorują ich partnerki. Dlatego Panowie, wykonując badania patogenów, które je wywołują, dbają także o zdrowie swoich kobiet.

Jak zapobiegać skutkom radioterapii

Bezpośrednim wynikiem działania promieniowania jonizującego mogą być różne zmiany skórne. Inne, możliwe skutki radioterapii to duży stres, obniżenie nastroju, zmęczenie, brak apetytu czy nudności. Podpowiadamy jakie są sposoby na zapobieganie tym dolegliwościom.

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.