Medycyna funkcjonalna w walce ze stwardnieniem rozsianym

Pomimo licznych i ciągle prowadzonych badań nad problematyką stwardnienia rozsianego medycyna konwencjonalna nadal nie jest w stanie zaproponować pacjentom zadawalających rozwiązań. Poszukując skutecznych terapii warto zwrócić uwagę na możliwości jakie oferuje nam medycyna funkcjonalna i jej osiągnięcia. Zadbanie o organizm już na poziomie komórkowym to klucz do zwiększenia jakości życia i zapobieżeniu trwałemu inwalidztwu do którego uparcie dąży choroba. 

Stwardnienie rozsiane łac. sclerosis muliplex -SM- ang. Multiple Sclerosis -  choroba została po raz pierwszy opisana przez francuskiego lekarza Jean-Martin Charcot’a w 1868 roku i choć od tego czasu minęło prawie 150 lat wiedza na temat przyczyn choroby nadal nie jest poznana. Stwardnienie rozsiane należy do grupy chorób autoimmunologicznych jest  to zapalno-demielinizacyjna choroba charakteryzująca się upośledzeniem w przewodnictwie nerwowym, spowodowanym ogniskowym uszkodzeniem oligodendrocytów oraz degeneracji aksonów i neuronów w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). W przebiegu choroby obserwuje się uszkodzenia osłonki mielinowej okalającej i osłaniającej połączenia nerwowe. Choroba najczęściej diagnozowana jest pomiędzy 20. a 40. rokiem życia i szybko prowadzi do niepełnosprawności. U większości pacjentów pierwszą diagnozą jest postać rzutowo-remisyjną, jednak wraz z postępem choroby, w przeciągu 15 lat u 80% chorych choroba przeistacza się w postać wtórnie postępującego stwardnienia rozsianego. Niestety jest to etap gdzie inwalidztwo staje się nieuniknione. 

Dzięki badaniom naukowym coraz lepiej poznawane są mechanizmy uszkodzeń zachodzących w stwardnieniu rozsianym, a co za tym idzie możemy w pewnym stopniu panować nad postępem tej przebiegłej choroby. Z pomocą przychodzi nam medycyna funkcjonalna, genetyka i epigenetyka oraz zwrócenie szczególnej uwagi na aspekt zdrowia na poziome komórkowym. Analizując liczne badania naukowe można zauważyć, że istnieje kilka teorii dotyczących przyczyn powstawania choroby, jednak szczególnie interesującą i godną uwagi jest teoria wiążąca genetyczne uwarunkowania podatności na tą chorobę w powiązaniu z nieznanymi jeszcze czynnikami środowiskowymi. Dotychczas zostało zidentyfikowane niemal 100 genów, które w nieznacznym stopniu zwiększają ryzyko zachorowania, jednak żadne badania nie ustaliły, co i dlaczego wywołuje stwardnienie rozsiane. Każdy, kto usłyszał diagnozę: stwardnienie rozsiane zapewne wie, że konwencjonalna medycyna opiera się na tłumieniu odpowiedzi autoimmunologicznej przy użyciu coraz to silniejszych leków. Leczenia ma przywracać sprawności i witalność jednak w niewielu przypadkach daje pożądany efekt terapeutyczny a ilość skutków ubocznych w dużym stopniu obniża jakość życia. Z pomocom w tym błędnym kole przychodzi medycyna funkcjonalna, która na stwardnienie rozsiane patrzy z nowej, świeżej i bardziej naturalnej dla organizmu strony. 

Medycyna funkcjonalna zwraca uwagę, iż wszystkie objawy towarzyszące stwardnieniu rozsianemu mają swój początek na poziomie komórkowym: 

  • mitochondria są przeciążone a wytwarzanie ATP jest upośledzone;
  • u chorych obserwuje się obniżony poziom witaminy D i podwyższony poziom koryzolu- hormonu stresu;
  • przeciwciała są nadpobudliwe i powodują powstawanie stanów zapalnych w różnych częściach organizmu oraz atakują własne komórki ciała;
  • występują niedobory witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy;
  • organizm jest przeciążony toksynami i metalami ciężkimi. 

Reasumując stwardnienie rozsiane postrzegane jest jako zaburzenie pracy organizmu a jego uregulowanie może być remedium. Według tej koncepcji należy odciążyć mitochondria, obniżyć nadwrażliwość przeciwciał, uzupełnić niedobory, przywrócić równowagę hormonalną oraz wyleczyć infekcje, aby objawy choroby przestały być tak intensywne a dotychczasowe zmiany uległy odwróceniu. Kilku wybitnych naukowców proponuje protokoły zmian jakie możemy zastosować, aby wspomóc nasz organizm w walce z tocząca go chorobą. 

Należy zwrócić uwagę, że przywrócenie równowagi i osiągnięcie efektów nie opiera się tylko na łykaniu garści suplementów i czekaniu bezczynni na cudowne zmiany. Aby protokoły przyniosły rezultaty należy w świadomy sposób zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, ale również zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną jak również zbilansować zdrowie psychiczne. 

Jednym z twórców takiego protokołu jest doktor Asthon Embry. Doktor Embry zainteresował się tematem stwardnienia rozsianego po diagnozie swoje syna. Warto zauważyć, że stosowanie się do jego zaleceń pozwala odnieść znaczne sukcesy w powstrzymywaniu i spowalnianiu choroby. Jego syn pozostaje w doskonałym stanie bez objawów stwardnienia rozsianego. Dr Embry w trakcie poszukiwań odkrył bogate dowody naukowe wskazujące, że różne czynniki żywieniowe potencjalnie odgrywają ważna rolę w rozwoju SM. Opracował on pełna listę suplementacji wraz z podanymi dawkami. Dodatkowo sugeruje on wspomaganie się zasadami żywieniowymi według autorytetu naturalnej terapii stwardnienia rozsianego dr Terry Wahls. Oba programy opierają się na wspomaganiu organizmu już na poziomie komórkowym. 

Kolejnym godnym uwagi protokołem jest ten zaprezentowany przez Sidnay J.Kurm M.D. i Sheryl Shook , Ph.D. W swojej książce  „Herbs and Nutrients fot Neurologic Disorders, Treatment Strategies for Alzheimer’s, Parkinson’s, Stroke, Multiple Sclerosis, Migrne and Seizures” poddają dokładnej analizie stwardnienie rozsiane. Zauważają, że liczne badania naukowe wskazują na jej podobieństwo do chorób neurodegeneracyjnych i proponują odpowiednią suplementację w celu zapobiegania objawom i postępowi choroby. Autorzy szeroko opisują problem niedoborów jakie występują w naszych organizmach i mogą się przyczyniać do rozwoju choroby. Niezrównoważone rolnictwo i utrata składników odżywczych w naszej żywności zaowocowała powszechnymi niedoborami w diecie. 

Również protokół Dr Mouton’a międzynarodowego lidera medycyny funkcjonalnej wskazuje na uzupełnianie niedoborów witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Dr Mouton jest również wielkim zwolennikiem probiotyków. Ich systematyczne zażywanie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu a w szczególności jelit co sprzyja lepszemu wchłanianiu wszystkich substancji, a co za tym idzie ograniczane są niedobory. Problem jakim jest nieszczelność jelita oraz alergii pokarmowych jest czynnikiem SM ,który porusza każdy z autorów.  

Więcej na temat protokołów można przeczytać na stronie www.sm-naturalnie.pl a wszystkie suplementy dostępne w sklepie internetowym www.smherbs.pl 

Należy jednak pamiętać, aby nie odstawiać leczenia farmakologicznego bez konsultacji lekarskiej. Z czasem nadejdzie moment, w którym stan zdrowia będzie pozwalał na zmniejszenie dawek lub rezygnacji z medykamentów, jednak każda taka decyzja powinna być podjęta świadomie i poprzedzona badaniami.  

Materiały prasowe sklepu SMherbs

 

Zobacz również:

Witaminy


Witamina D - witaminą słońca

Żywność funkcjonalna


Żywność funkcjonalna

Metale ciężkie


Niebezpieczne metale


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.