Reumatoidalne zapalenie stawów to postępująca choroba autoimmunologiczna, która powoduje zapalenie stawów, najczęściej drobnych stawów rąk i nóg. Znacznie obniża jakość życia i może prowadzić do niepełnosprawności a nawet przedwczesnej śmierci.

Chorują częściej kobiety niż mężczyźni. Dokładna przyczyna RZS nie jest znana, ale prawdopodobnie na rozwój choroby mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe i hormonalne.

RZS jest chorobą postępującą i bez leczenia stan chorego może szybko pogarszać się. Więc po zdiagnozowaniu tej choroby lekarz przepisze odpowiednie środki. Ale poza tabletkami z apteki można sobie pomóc naturalnymi metodami. I tak według zaleceń Portugalskiego Towarzystwa Reumatologicznego pomóc mogą odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, zbilansowane z odpoczynkiem oraz cieple i zimne okłady.

Ćwiczenia fizyczne i rozciąganie

Ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie czy jazda na rowerze wzmacniają mięśnie wokół dotkniętych stawów. A mocniejsze mięśnie to mniejszy ucisk na stawy i w konsekwencji  spowolnienie postępu choroby. 

Jeszcze lepsze efekty dadzą ćwiczenia rozciągające. Badania naukowców, o których pisze Health Technology Assessment  dowodzą, że rozciąganie i ćwiczenia wzmacniające mięśnie rąk przynosi ulgę zmniejszając ból chorego stawu. Zdaniem naukowców takie ćwiczenia zalecane są jako uzupełniająca terapia w chorobie.

Pamiętać jednak należy, by przed podjęciem ćwiczeń skonsultować program treningu z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Ciepłe i zimne okłady

Istnieją sprzeczne doniesienia na temat wpływu stosowania ciepła lub zimna na obszary dotknięte RZS. Jednak niektórzy chorzy mogą znaleźć chwilową ulgę poprzez ogrzewanie lub chłodzenie chorych stawów.

W domowych warunkach sprawdzą się przede wszystkim ciepłe lub zimne okłady na stawy nadgarstka i stóp.  Wykorzystywać można również ultradźwiękowe ciepłe i zimne spraye, które dostarczą ciepło lub zimno do głębszych warstw tkanki bez wpływania na temperaturę skóry.

Zrównoważony odpoczynek

Odpoczynek jest istotny w leczeniu bólów stawów, ale musi być zrównoważony z ćwiczeniami, gdyż sama bezczynność może wręcz zwiększyć bóle stawów. Aby zapewnić właściwą równowagę między ćwiczeniami i odpoczynkiem zalecana jest ścisła współpraca z lekarzem i fizjoterapeutą.

Dieta

Jednym z głównych objawów RZS jest stan zapalny. Zatem przestrzeganie diety przeciwzapalnej może przyczynić się do zmniejszenia objawów choroby.Osoby chore na RZS powinny unikać pokarmów zaostrzających dolegliwości (kukurydza, pszenica, mleko, mięso, kwasy Omega-6 oraz rośliny psiankowe) a jeść więcej pokarmów łagodzących objawy choroby (tłuste ryby, warzywa, produkty pełnoziarniste oraz przyprawy, zwłaszcza imbir i czosnek). Więcej w Dieta przeciwreumatyczna. Potwierdzają to badania amerykańskich naukowców, o których pisze periodyk Complementary Therapies in Medicine. W trakcie badania naukowcy odkryli, że u większości uczestników  będących na diecie wegańskiej, wystąpiło zmniejszenie poziomu stężenia białka C-reaktywnego, będącego wyznacznikiem procesu zapalnego. A zatem chorzy na RZS powinni przestawić swoją dietę na przeciwzapalną dietę wegańską, która zmniejszy zapalenie ogólnoustrojowe i tym samym zmniejszy ból.

Suplementy

Niezależnie od diety, pomóc mogą suplementy, a przede wszystkim:

  • Kwasy tłuszczowe Omega-3. Mają właściwości przeciwzapalne, gdyż blokują receptory zapalne w organizmie.
  • Boswellia. Kwas bosweliowy zawarty w wyciągu z boswelli łagodzi objawy RZS, a przy tym  pomaga zapobiegać niszczeniu chrząstki stawowej.
  • Kurkuma. Obniżając poziom histaminy i wzmagając naturalną produkcję kortyzonu, kurkuma jest cennym lekiem przeciwzapalnym, pomocnym w łagodzeniu reumatyzmu. Efektem jest zmniejszenie sztywności porannej i zmniejszenie obrzęku stawowego. 
    Zamiast suplementów z kurkumą lepiej zwiększyć jej zużycie dodając proszek z kurkumy do żywności.
    Uwaga:  Kurkumy powinny unikać osoby zażywające leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna.
  • Probiotyki. Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Nutrition, sugerują, że suplementacja bakteriami probiotycznymi  L. Casei, zmniejsza stany zapalne u chorych na RZS oraz hamuje postęp choroby. Jeśli dalsze badania potwierdzą te wyniki, probiotyki mogą stać się częścią leczenia RZS. Ale zamiast używać suplementów, lepiej spożywać żywność bogatą w te bakterie, takie jak jogurty, kiszone ogórki i sery.

Zmiana stylu życia

Stres jest zabójczy dla wszystkich tkanek i ma również wpływ na przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów. Należy  więc nauczyć się jak panować nad stresem. Pomocne tu będą:  techniki medytacji, Tai Chi czy Qigong, które przyniosą równowagę i relaks zarówno dla ciała jak i umysłu.

 

Zobacz również:

Lecznicza moc Hildegardy


Reumatyzm metodami Hildegardy

Jak ćwiczyć przy reumatyzmie


Ćwiczenia na reumatyzm

Bakterie jelitowe a reumatyzm


Bakterie jelitowe a reumatyzm


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.