Alergiczny nieżyt nosa – jak sobie z nim radzić

Cieknący lub zatkany nos, kichanie, szczypiące i łzawiące oczy, drapanie w gardle … co wiosnę podobne objawy nękają coraz większą rzeszę alergików. To alergia wziewna czyli alergiczny nieżyt nosa. Jak sobie z nim radzić?

Skąd się bierze alergia wziewna?

W większości przypadków przyczynami alergii wziewnych są skłonności dziedziczne oraz stałe narażanie się na działanie alergenów obecnych w powietrzu, w tym roztocza, sierść zwierząt, pyłki, lotne związki organiczne (np. z farb i lakierów oraz środków czystości), co powoduje występowanie sezonowego bądź całorocznego nieżytu nosa.

Niestety, z każdym rokiem wzrasta liczba chorujących na alergię. Uważa się, że wpływ na to ma chemiczne zatrucie środowiska, siedzący tryb życia i niezrównoważona dieta. Jedzenie ubogie w witaminy i antyoksydanty nie pobudza do obrony układu odpornościowego. Układ ten często funkcjonuje źle już od dzieciństwa, kiedy to usiłujemy usunąć z otoczenia niemowlęcia wszystkie możliwe czynniki infekcyjne i potencjalnie alergizujące.

Domowe sposoby na alergię wziewną

 • Codziennie wietrzymy mieszkanie, wycieramy kurze i używamy pościeli niesprzyjającej rozwojowi roztoczy.

 • Jemy czosnek, curry, cebulę, ostrą paprykę i chrzan. Z dużą ostrożnością podchodzimy do mleka i jego przetworów.

 • Ziołolecznictwo. Pomóc może wyciąg suchy z babki (1 łyżeczka 2-4 razy dziennie, a w przypadku dzieci ½ łyżeczki) lub Rosa canina (50 kropli, 3 razy dziennie).

 • Masaż aurikuloterapeutyczny (masaż punktów na uchu). Miękkim patyczkiem masujemy następujące punkty: Nos 32 (dolna połowa wewnętrznej strony skrawka), Nadnercza 36, Płuca (punkt podwójny) 109, Alergia 72 (strefa pokrzywkowa).

 • Homeopatia

  Zapobiegawczo miesiąc przed sezonem pyłkowym lub przed okresem, kiedy zaczyna się alergia: Poumon histamine 30CH, 1 dawka w tygodniu, Pollens 30CH, 1 dawka w tygodniu.

  Nieustanne kichanie: Sabadilla 5CH, 3 granulki rano, w południe i wieczorem.

  Nieustanne kapanie z nosa: - z podrażnieniem brzegów nozdrzy: Alium cepa 5CH, 3 granulki rano i wieczorem; -z łzawiącymi oczami i podrażnieniem spojówek: Euphrasia 5CH, 3 granulki rano i wieczorem.

  Zatkany nos (odtykający się odrobinę na świeżym powietrzu): Nux vomica 5CH, 3 granulki rano i wieczorem.

Postępowanie w przypadku alergii na pyłki

Chociaż pyłków nie widzimy, są praktycznie wszędzie i trudno ich uniknąć. Ale przestrzegając kilku środków ostrożności, możemy znacząco zmniejszyć ich wdychanie:

 • Unikamy pikników, spacerów i leżenia w trawie, zwłaszcza wówczas, gdy warunki pogodowe sprzyjają pyleniu roślin czyli przy suchej i wietrznej pogodzie. Najmniej pyłków w powietrzu występuje tuż przed i po deszczu.

 • Unikamy jazdy na rowerze, otwierania okna w czasie jazdy samochodem, bo koncentracja pyłków w powietrzu zwiększa się kilkakrotnie w czasie szybkiego przemieszczania się.

 • Unikamy spania przy otwartym oknie, szczególnie jeśli łóżko znajduje się w pobliżu okna.

 • Pomieszczenia wietrzymy krótko i wtedy gdy nie ma silnego wiatru.

 • Nie suszymy ubrań na świeżym powietrzu.

 • Przy wieczornym prysznicu spłukujemy również włosy. Pozostawienie pyłków na włosach sprawi, że przenikną na poduszkę będziemy nimi oddychać w czasie snu.

 • Oczy chronimy okularami.

 • Wakacje spędzamy nad morzem, korzystając z dobroczynnego wpływu morskiej bryzy, która wywiewa pyłki.

Na pocieszenie

Dla cierpiących na cieknący nos i łzawiące oczy mamy pocieszającą wiadomość. Zdaniem naukowców, alergicy rzadziej mają zaawansowaną miażdżycę i rzadziej chorują na niektóre nowotwory. A poprawnie leczonych astmatyków rzadko dopada zawał. Pocieszające. I chociaż perspektywa mniejszego ryzyka niektórych chorób w przyszłości nie zmniejszy dzisiejszych dolegliwości związanych z alergią, może sprawi, że łatwiej będzie je znosić?

barb

z wykorzystaniem Sekcja Zdrowie, poz. 95

 

Zobacz również:

Alergia wziewna


Alergia wziewna

Alergia pokarmowa


Alergia pokarmowa

Domowe sposoby na astmę


Astma


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.