Borowina nie tylko na stawy

Borowina jest torfem charakteryzującym się przewagą w składzie chemicznym substancji organicznej i znacznym stopniem humifikacji masy roślinnej. Powstaje na skutek długotrwałego rozkładu roślin przez bakterie w ciepłym i wilgotnym środowisku.

Kuracje borowinowe można przeprowadzić w wielu polskich uzdrowiskach. I chociaż właściwości uzdrowiska nie da się przenieść poza miejscowość, w której się one znajdują, istnieją jednak możliwości uzyskania niektórych produktów uzdrowiskowych w postaci przetworzonej do użytku domowego. I w takiej przetworzonej formie można w zaciszu domowym stosować terapię borowiną.

Właściwości lecznicze borowiny

Lecznicze właściwości borowiny wynikają z jej dużej pojemności cieplnej, umożliwiającej dogłębne, równomierne i silne rozgrzanie części ciała poddanej zabiegowi (do 42-45 st.C). Efektu takiego nie da się uzyskać za pomocą wody czy ciepłego piasku.

A dodatkowo składniki, takie jak kwasy huminowe, bituminy, enzymy, estrogeny oraz mikro i makroelementy nadają jej właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze, przeciwbólowe, regenerujące i oczyszczające.

Borowina powoduje znaczne przekrwienie tkanek, przyspieszając wchłanianie produktów wysiękowo-zapalnych stawów i tkanek miękkich, a także przekrwienie narządów leżących w jamie brzusznej i miednicy, rozluźniając wcześniej powstałe zrosty, zmniejszając napięcie tkanek, łagodząc stany skurczowe i uśmierzając ból.

Wskazania do stosowania borowiny

Zastosowanie borowiny jest szerokie i obejmuje schorzenia przewlekłe, w tym najczęściej:

 • Schorzenia reumatyczne, w tym zapalenie zrostowe stawów kręgosłupa, zwyrodnienie kręgosłupa, stawów biodrowych i innych, gościec mięśniowo-ścięgnisty i łącznotkankowy.

 • Choroby pourazowe, pozapalne okostnej.

 • Zapalenie korzonków nerwowych.

 • Zapalenie zatok czołowych.

 • Choroby naczyń krwionośnych (przewlekle niedokrwienie kończyn dolnych spowodowane nerwicami naczyniowymi, miażdżycą tętnic i drobnych naczyń w tym rejonie).

 • Stany pozapalne i pourazowe nerwów obwodowych.

 • Niektóre choroby skóry, w tym łuszczyca w okresie złagodzenia zmian, zmiany łojotokowe skóry.

 • Niektóre choroby kobiece.

 • Cellulit.

Przeciwwskazania

Przebieg kuracji borowinowej powinno się wcześniej uzgodnić z lekarzem pierwszego kontaktu, który może ocenić stan naszego zdrowia, a zwłaszcza wydolność układu krążenia. Generalnie kuracje borowinowe nie są zalecane w przypadku:

 • Zmian zapalnych i uczuleniowych skóry.

 • Chorób zakaźnych i przebiegających z gorączką.

 • Urazów kości i stawów.

 • Chorób serca z zaburzonym rytmem i wydolnością, zaawansowaną miażdżycą, stanach po zawale oraz przy wysokim nadciśnieniu tętniczym.

 • Żylaków i wrzodów.

 • Nowotworów złośliwych.

 • Nadczynności tarczycy.

 • Krwotoków wewnętrznych.

Kuracje borowinowe

W terapii borowinowej stosuje się masę borowinowa samą lub wymieszaną z wodą mineralną lub woskiem.

W uzdrowiskach najpopularniejsze są kąpiele borowinowe. Do przeprowadzenia jednej takiej kąpieli zużywa się ok. 150 kg torfowej masy, którą miesza się z podgrzaną wodą na gęstą papkę. Kąpiel w borowinie można przeprowadzić także w domu przy użyciu rozpuszczalnej w wodzie kostki borowinowej, którą możemy nabyć w aptece.

Kostkę borowinową możemy wykorzystać również do przygotowania okładów. Na chore części ciała nakładamy 3-5 centymetrową warstwę rozdrobnionej i podgrzanej masy borowinowej, owijamy płótnem, a następnie folią i ręcznikiem, przykrywamy kocykiem i pozostawiamy na 10-30 minut w zależności od wielkości powierzchni poddanej zabiegowi.

Do użytku domowego wygodniejsze od kostki będą pasty borowinowe. Pasta używana jest zarówno do okładów jak i zawijań i kąpieli borowinowych. Z uwagi na to, że pasta mniej obciąża organizm, możliwości jej stosowania są szersze. Można ją również stosować do zawiesinowych maseczek kosmetycznych. Do leczenia miejscowego praktyczniejsze w użytku będą plastry borowinowe.

Borowina dla urody

Borowina wykorzystywana jest również w kosmetyce. Preparaty borowinowe w postaci maseczek, soli do kąpieli, płynów i szamponów dobrze wpływają na skórę, wygładzają zmarszczki, ujędrniają ciało i regenerują włosy.

Znane jest również pozytywne działanie borowiny w likwidacji cellulitu. Pod wpływem ciepłych okładów skóra wydala szkodliwe produkty przemiany materii przyczyniając się w ten sposób do likwidacji zmian cellulitowych. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, jeśli okładom borowinowym towarzyszyć będzie masaż.
barb

z wykorzystaniem Sekcja Zdrowie, poz. 39

 

Zobacz również:

Lecznicze uzdrowiska


Leczenie uzdrowiskowe

Lecznicza moc Hildegardy


Reumatyzm metodami Hildegardy

Stany zapalne


Stany zapalne ostre i przewlekłe

 

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.