Leczenie uzupełniające przy raku

Chorzy na raka próbują różnych metod walki z nim, w tym metod niekonwencjonalnych i alternatywnych. I często te metody, choć nie wyleczą z raka, to sprawią, że objawy choroby czy leczenia konwencjonalnego będą łatwiejsze do zniesienia.

Z pewnością leczenie alternatywne może złagodzić takie objawy jak: niepokój, zmęczenie, mdłości i wymioty, ból, trudności z zasypianiem i stres. Wiele jednak alternatywnych metod leczenia nie daje nic poza drenażem kieszeni, a czasami mogą być wręcz szkodliwe.

Do jakich metod można sięgnąć bez obawy?

Eksperci z z Mayo Clinic za godne polecenia w chorobie nowotworowej uważają akupunkturę, aromaterapię, biofeedback, ćwiczenia, hipnozę, masaż, medytację, muzykoterapię, techniki relaksacyjne, tai chi i jogę. Przyjrzyjmy się tym terapiom.

Akupunktura

Podczas leczenia akupunkturą lekarz wprowadza małe igły w skórę w ściśle określonych punktach. Badania wykazały, że akupunktura może być pomocna w leczeniu niektórych rodzajów bólu w chorobie nowotworowej a także w łagodzeniu nudności spowodowanych chemioterapią.

 Akupunktura jest bezpieczna, jeśli jest wykonywana przez licencjonowanego lekarza przy użyciu sterylnych igieł. Nie jest wskazana w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych i przy nieprawidłowej morfologii krwi. Przed poddaniem się akupunkturze należy więc skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Aromaterapia

Aromaterapia to część ziołolecznictwa, polegająca na stosowaniu olejków eterycznych czyli lotnych substancji wonnych otrzymanych drogą destylacji z odpowiedniego surowca roślinnego. Jest pomocna w łagodzeniu nudności, bólu i stresu. Może być stosowana także jako uzupełnienie terapii konwencjonalnej, aby ograniczyć skutki uboczne (np. olejek z drzewa herbacianego stosowany do okładów skórnych, by leczyć poparzenia spowodowane radioterapią).

Jest to bezpieczna metoda i można stosować ją na własną rękę. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie aplikować czystego olejku bezpośrednio na skórę. Więcej o aromaterapii.

Biofeedback

Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) może być pomocny w łagodzeniu bólu u chorych na raka. W tej terapii terapeuta używa urządzenia elektronicznego do monitorowania konkretnych funkcji organizmu, takich jak napięcie mięśni lub tętno. Urządzenie wykorzystuje sygnał dźwiękowy lub migające światło, by zakomunikować np. że tętno jest spowolnione lub mięśnie stają się bardziej rozluźnione. Tak więc pacjent otrzymuje sygnały zwrotne o zmianach stanu fizjologicznego organizmu, dzięki czemu może nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie.

Ćwiczenia

Ćwiczenia są bardzo pomocne zarówno podczas choroby nowotworowej jak i po leczeniu. Łagodne ćwiczenia, takie jak spacery czy pływanie, mogą pomóc złagodzić zmęczenie i stres i ułatwić zasypianie. Więcej na temat ćwiczeń w trakcie choroby nowotworowej w artykule Ruch w walce z rakiem.

Hipnoza

Podczas sesji hipnoterapii, terapeuta pomaga pacjentowi zrelaksować się i skupić się na celach, takich jak kontrolowanie bólu i zmniejszenie stresu.

Hipnoza może być pomocna dla osób z chorobą nowotworową, które przeżywają lęk, ból i stres. Może ona również pomóc w zapobieganiu przyszłym nudnościom i wymiotom, jeśli w przeszłości pacjent doświadczył tego typu dolegliwości. Hipnoza wykonywana przez certyfikowanego terapeutę, jest bezpieczna. Należy jednak uprzedzić go jeśli cierpimy na jakąś chorobę psychiczną.

Masaż

Podczas masażu, masażysta ugniata skórę, mięśnie i ścięgna w celu łagodzenia napięcia mięśni i stresu i ułatwienia relaksu. Masaż może być lekki i delikatny, lub głęboki, wykonywany z większym naciskiem. Badania wykazały, że masaż może być pomocny w łagodzeniu bólu u chorych na raka. Może to również pomóc złagodzić niepokój, zmęczenie i stres.

Masaż jest bezpieczny, jeśli wykonuje go doświadczony masażysta. Należy go jednak uprzedzić o typie raka, na który chorujemy, by np. przy raku kości nie stosować głębokiego masażu. Należy również unikać masowania miejsc w pobliżu guza, blizn chirurgicznych i miejsc poddanych radioterapii. Masaż nie jest również wskazany przy nieprawidłowej morfologii krwi.

Medytacja

Poprzez koncentrację medytacja pozwala na stworzenie przestrzeni spokoju, która sprzyja odprężeniu ciała i umysłu, tak potrzebnym w chorobie nowotworowej. Podczas medytacji, można również wykonywać głębokie ćwiczenia oddechowe. Medytacja może pomóc ludziom cierpiącym na nowotwór przez łagodzeniu niepokoju i stresu.

Medytacja jest na ogół bezpieczna. Możemy medytować na własną rękę przez kilka minut raz lub dwa razy dziennie lub można wziąć udział w zajęciach z instruktorem.

Muzykoterapia

Podczas muzycznych sesji terapeutycznych można słuchać muzyki, grać na instrumentach, śpiewać albo pisać teksty. Muzykoterapia może pomóc złagodzić ból i kontrolować nudności i wymioty.

Muzykoterapia jest bezpieczną formą terapii i do udziału w niej nie jest potrzebny talent muzyczny. Zobacz też Muzykoterapia przy raku.

Techniki relaksacyjne

Niezależnie od wykorzystywanej techniki, głównym celem relaksacji jest zredukowanie do minimum napięcia mięśniowego, a przez to również napięcia nerwowego, stanu niepokoju i zaburzeń równowagi emocjonalnej. Istnieje wiele argumentów potwierdzonych klinicznie, przemawiających za użytecznością terapii relaksacyjnej w opanowaniu stanów niepokoju związanych ze stylem życia lub ciężkimi chorobami typu nowotwór. Relaksacja poprawia również nastrój, pomaga lepiej znosić cierpienie oraz zmniejszyć lub uniknąć bólu w sytuacjach nasilenia dolegliwości oraz ułatwia zasypianie.

Techniki relaksacyjne są bezpieczne. Aby zdobyć umiejętność szybkiego przejścia w stan głębokiego odprężenia, niezbędne jest szkolenie u profesjonalnego terapeuty.

Tai chi

Tai chi to forma ćwiczeń polegających na wykonywaniu ciągu obszernych ruchów okrężnych w sposób powolny i precyzyjny, w ściśle określonej kolejności. Ruchom towarzyszy głęboki oddech. Najlepiej nauczyć się tai chi z pomocą instruktora, bo przy nauce z książek lub filmów istnieje ryzyko wypracowania złych nawyków. Praktykowanie tai chi może pomóc m.in. złagodzić stres.

Tai chi jest na ogół bezpieczne. Należy tylko pamiętać, by nie wykonywać żadnych ruchów, które powodują ból. Powolne ruchy tai chi nie wymagają dużej siły fizycznej, a ćwiczenia można łatwo dostosować do własnych umiejętności. Mimo to, należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem treningów. Więcej w Uzdrawiające tai-chi.

Joga

Joga to całościowa dyscyplina treningu ciała i ducha. Bazuje na serii pozycji, ćwiczeń oddechowych oraz technik koncentracji. Istnieje wiele szkół jogi. Na Zachodzie potocznie nazywa się jogą niektóre techniki (pozycje, oddechy) zalecane przez jeden z jej nurtów – hatha jogę.

Uprawianie jogi pomoże zwalczyć stres u osób z chorobą nowotworową. A ponadto poprawi jakość snu i zmniejszy zmęczenie.

Joga jest na ogół bezpieczna, ale przy niektórych schorzeniach należy unikać konkretnych pozycji i zawsze unikać tych, które sprawiają ból. Dlatego ważne jest, by wybrać profesjonalnego instruktora i przed rozpoczęciem zajęć poinformować go o naszych chorobach. Dobry instruktor to gwarancja, że ćwiczenia będą dla nas bezpieczne.

Podsumowanie

Alternatywne metody leczenia raka należy traktować jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego. Dla lepszego efektu można wybrać kilka terapii mających podobne działanie, na przykład:

Niepokoje i lęki – hipnoza, masaż, medytacje, techniki relaksacyjne.

Zmęczenie – ćwiczenia, masaż, techniki relaksacyjne, joga.

Nudności i wymioty – akupunktura, aromaterapia, hipnoza, muzykoterapia.

Ból – akupunktura, aromaterapia, biofeedback, hipnoza, masaż, muzykoterapia.

Zaburzenia snu – ćwiczenia, techniki relaksacyjne, joga.

Stres – aromaterapia, ćwiczenia, hipnoza, masaż, medytacje, tai chi, joga.

barb

 

Zobacz również:

Dieta przeciwnowotworowa


Dieta antynowotworowa

Terapie alternatywne


Terapie alternatywne

Pokrzepienie dla ducha


Pokrzepienie dla ducha


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.