Energetyzujący automasaż dłoni

W medycynie Wschodu dłoniom przypisuje się ogromną siłę uzdrawiającą. I nie tylko dlatego, że dłońmi możemy masować inne części ciała, ale przede wszystkim dlatego, że dłonie, podobnie jak stopy, są swego rodzaju mapami, odzwierciedlającymi poszczególne organy w ciele ludzkim. Różne punkty na dłoni reprezentują różne organy i funkcje organizmu. I dlatego masaż tych punktów stymuluje i utrzymuje równowagę nawet w odległych organach. Wyrównuje przepływ energii, co tłumaczy dlaczego masaż dłoni jest szczególnie skuteczny w przypadkach bólu, będącego efektem nieprawidłowego przepływem energii w organizmie.

Wg medycyny Dalekiego Wschodu, ożywcza i lecznicza energia przepływa kanałami, zwanymi meridianami, które łączą poszczególne organy i gruczoły z zewnętrznymi krańcami ciała (palce rąk i nóg). I dlatego możliwe jest usuwanie blokady przepływu energii przez stymulację odpowiednich punktów na krańcach meridianów. Przez dłonie przechodzą wszystkie najważniejsze kanały przepływu energii chi. Na środku dłoni, pomiędzy II i III kością śródręcza, znajduje się punkt osierdzia. Tu koncentruje się energia, rozsyłana do organów.

Na koniuszkach palców kończą się meridiany Serca i Jelita Cienkiego (mały palec), Krwiobiegu (palec środkowy), Płuc (kciuk) oraz Jelita Grubego (palec wskazujący). Meridian zwany Potrójnym Ogrzewaczem łączy głowę i serce z koniuszkiem palca serdecznego.

Ważnym punktem jest punkt jelita grubego na zewnętrznej stronie dłoni, zwany punktem Hegu. Jest on głównym punktem kontrolującym ból, zwłaszcza głowy oraz narządów zmysłu (oczy, uszy, nos).

Poza punktami meridianów, medycyna Wschodu wiąże specyficzne funkcje organizmu z 3 głównymi liniami przebiegającymi przez wewnętrzną stronę dłoni. I tak, system trawienny i oddechowy koresponduje z linią życia, system nerwowy z linią głowy, a system krążenia i wydalniczy z linią serca.

Związek palców z emocjami i żywiołami

Wg medycyny Dalekiego Wschodu, każdy palec związany jest z jednym z pięciu żywiołów, określonym organem i określonymi emocjami. I tak:

  • Kciuk - żywioł ziemi, żołądek i zmartwienie.
  • Palec wskazujący - żywioł metalu, płuca i jelito grube oraz smutek, żałoba i depresja.
  • Palec środkowy – element ognia, serce, jelito cienkie, system krążenia i oddechowy oraz niecierpliwość i pośpiech.
  • Palec serdeczny – żywioł drewna, wątroba, woreczek żółciowy, system nerwowy i gniew.
  • Mały palec – żywioł wody, nerki oraz lęk i obawa.

Masaż palców może więc nie tylko stymulować funkcje poszczególnych narządów, ale także wpływać na nasze emocje.

Automasaż dłoni

Masaż rozpoczynaj od rozluźnienia ramion i rąk. Opuść bezwładnie ramiona i zrób kilka wymachów rąk do przodu, do tyłu i na boki. Pamiętaj, by wykonywać masaż bez wysiłku i bez naprężania mięśni. Zawsze masuj obie dłonie na zmianę. Jeśli w trakcie masażu natrafisz na bolące miejsce rozmasuj je, aż ból zniknie.

  • Masaż rozpocznij od punktu osierdzia. Masuj go okrężnymi ruchami kciuka (zobacz rysunek masaż punktu osierdzia).
  • Następnym krokiem jest punkt jelita grubego zwany Hegu, uciskaj go kciukiem ruchem okrężnym z naciskiem na kość śródręcza palca wskazującego.
  • Przejdź do wewnętrznej strony dłoni i masuj kciukiem wzdłuż głównych linii, zwłaszcza wzdłuż linii życia.
  • Opuszkami palców masuj grzbiet dłoni wzdłuż kości śródręcza.
  • Kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki masuj każdy palec drugiej dłoni od strony wewnętrznej dłoni. Kciukiem uciśnij lekko opuszkę palca, a następnie ruchem okrężnym masuj palec aż do jego podstawy. Po wymasowaniu wszystkich palców od strony wewnętrznej, odwróć dłoń i masuj każdy palec kciukiem od strony grzbietowej a palcem wskazującym i środkowym od strony wewnętrznej. Zacznij od podstawy palca a zakończ na opuszkach. Masuj boki każdego palce uciskając punkt po punkcie jak na rysunku.

Masaż palców likwidujący negatywne emocje

Ten rodzaj masażu, polegający na obejmowaniu palcami jednej ręki poszczególnych palców drugiej a następnie kilkukrotnym ściskaniu ich i zwalnianiu uścisku, pomaga zapanować nad emocjami. Każdy z palców powiązany jest z innymi emocjami. Kciuk kontroluje zamartwianie się, palec wskazujący – smutek, palec środkowy – niecierpliwość, palec serdeczny – złość a mały palec – obawy i strach.

Metoda ta pozwoli zapanować nad negatywnymi emocjami w dowolnym momencie. I tak np. gdy zaczynasz odczuwać złość, uciskaj kilkakrotnie palec serdeczny, a jeśli czegoś przestraszysz się lub zaczynasz wpadać w panikę uciskaj mały palec. To dobry sposób na opanowanie lęku np. przed publicznym występem czy ważnym spotkaniem.

Masaż polegający na uciskaniu palców pomocny jest też przy uzależnieniach od tytoniu, alkoholu czy narkotyków. Toksyczne substancje z tych używek odkładają się w organach i systemie nerwowym, stymulując je do nadaktywności, co objawia się dobrym samopoczuciem. Ale gdy efekt działania używki zniknie, przychodzi złe samopoczucie, brak energii i nerwowość. W takiej sytuacji uspokojenie przyjdzie łatwiej po masażu palców, zwłaszcza palca serdecznego.

Masujmy więc

Masaż dłoni jest prosty, nic nie kosztuje i każdy może go wykonywać. W dodatku nie potrzeba specjalnie przygotowywać się do niego, można to robić podczas oglądania telewizji, jazdy autobusem a nawet w trakcie nudnego spotkania. I wystarczy poświęcić mu 5-15 minut dziennie. Nie ma więc wymówki, by przynajmniej nie spróbować.

barb
na podstawie Sekcja Zdrowie, poz. 115, mapa dłoni za Sekcja Zdrowie, poz. 95

 

Zobacz również:

Akupresura


Akupresura

diagnostyka wizualna Orientu


Diagnostyka wizualna Orientu

Energia chi


Życiodajna energia ch'i

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.