Antyseptyczny olejek z drzewa herbacianego

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego otrzymuje się przez destylację z parą wodną liści drzewokrzewu Melaleuca alternifolia, rosnącego dziko w Australii. Nazwa tej rośliny nie ma nic wspólnego z herbatą i została jej nadana przez pierwszych kolonizatorów tego regionu, którzy używali listków do parzenia napoju zastępującego herbatę.

Rdzenni mieszkańcy Australii używali liści drzewa herbacianego do oczyszczania i leczenia ran. Później okazało się, że roślina ta ma wyjątkowo silne właściwości antyseptyczne, dwunastokrotnie silniejsze od kwasu karbolowego lub fenolu, powszechnie używanych środków dezynfekujących. We współczesnej aromaterapii olejek drzewa herbacianego jest jednym z najsilniejszych składników przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Ma tę zaletę, że jest zarówno odczulający, jak i nietoksyczny i może działać skutecznie przeciwko wielu schorzeniom wywołanym przez bakterie, wirusy i grzyby. Obok własności antyseptycznych olejek ten ma działanie uspokajające i jest zalecany w stanach szoku, przy atakach histerii i silnego zdenerwowania.

Właściwości lecznicze

Układ oddechowy. Bakteriobójczy i przeciwwirusowy; pomaga zwalczać przeziębienia i grypę, łagodzi choroby gardła, zapalenie migdałków i choroby dziąseł oraz łagodzi objawy zapalenia oskrzeli. Stosuje się go w płukankach do gardła i jamy ustnej, kompresach, inhalacjach, kominkach do aromaterapii lub przez nacieranie.

Skóra. Oczyszczający, chłodzący i przeciwgrzybiczy; zwalcza czyraki i wysypki; koi oparzenia słoneczne; pomaga w gojeniu się ran i chroni je przed infekcjami; przeciwdziała grzybicom skóry i powstaniu zanokcicy. Jest stosowany w maseczkach, kompresach, kąpielach stóp i rąk lub do nacierań.

Układ trawienny. Bakteriobójczy, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczy; zmniejsza owrzodzenia jamy ustnej, likwiduje biegunkę i łagodzi nieżyt żołądka i jelit. Stosuje się go do płukanek ust i kompresów, nacierań lub masażu. Uwaga: do użytku wewnętrznego i płukanek ust można stosować tylko olejki do tego przeznaczone (musi to być zaznaczone na opakowaniu!). Można jednak z powodzeniem stosować produkty komercyjne (płukanki, pasty) z zawartością olejku z drzewa herbacianego. Bezpieczny do użycia wewnętrznego będzie za to miód manuka z nowozelandzkiego drzewa herbacianego, zawierający podobne do olejku, choć nieco słabsze, składniki lecznicze.

Ginekologia. Przeciwgrzybiczy; może pomóc w usuwaniu pleśniawek pochwy. Stosowany do nasiadówek, natrysków, kąpieli i nacierań.

Uwaga: Nie należy stosować olejku z drzewa herbacianego do leczenia zwierząt, bo może być dla nich szkodliwy!

Przykładowe zastosowania lecznicze

Przeziębienie, kaszel, zapalenie zatok. Stosujemy parówkę czyli wlewamy do miski litr gorącej wody, dodajemy 5-10 kropel olejku, głowę, ramiona i miskę przykrywamy ręcznikiem i wdychamy parę ulatniającą się z miski. Dodatkowo przed snem dezynfekujemy wdychane powietrze dodając 10 kropel olejku do kominka aromatoterapeutycznym lub nawilżacza powietrza. Możemy również wetrzeć kroplę olejku zmieszanego z kremem pod nosem czy w skronie.

Zapalenie ucha zewnętrznego. Dodaj 5 kropel olejku do 1/4 szklanki ciepłej oliwy i dobrze wymieszaj. Wpuść delikatnie niewielką ilość oliwy do ucha, przekręcając głowę w przeciwnym kierunku. Po minucie wytrzyj delikatnie oliwę z ucha za pomocą bawełnianego wacika.

Ból gardła, zapalenie krtani. Dodaj 5-10 kropel olejku do garnka z gorącą wodą i wdychaj ustami ulatującą parę.

Bronchit. Skrop mokry ręczniczek 3 kroplami olejku i przyłóż na klatkę piersiową albo dodaj 10 kropel do gorącej kąpieli.

Trądzik. Olejek z drzewa herbacianego zwalcza bakterie i stan zapalny wyprysków równie skutecznie co środki farmakologiczne, nie mając ich działań ubocznych. Smaruj 3 razy dziennie odrobiną olejku wypryski. Alternatywnie, możesz dodać 10 kropel olejku do 1/4 szklanki ciepłej wody i przemywać tą mieszanką skórę rano i wieczorem.

Opryszczka. Nanieś kilka kropel olejku na wacik kosmetyczny i opukuj nim chore miejsce w momencie, gdy poczujesz charakterystyczne swędzenie zwiastujące wyprysk opryszczki. A gdy opryszczka jest już rozwinięta nakładaj na nią olejek dwa razy dziennie.

Suche, pękające usta. Dodaj 5 kropel olejku do kremu czy balsamu do ust. Nakładaj na usta kilka razy dziennie.

Łupież. Dodaj 20 kropel olejku do butelki z szamponem, wstrząśnij energicznie butelką, by wymieszać składniki. Myj głowę tym szamponem codziennie lub na zmianę z innym szamponem. Możesz również dodać 3 krople olejku do szamponu na ręce tuż przed myciem głowy. Wtarcie kilku kropel olejku bezpośrednio w owłosioną skórę głowy może pomóc w odblokowaniu mieszków włosowych.

Grzybica paznokci. Aplikuj 2-3 krople olejku bezpośrednio na zainfekowane paznokcie i ich okolicę codziennie rano i wieczorem lub częściej. Pamiętaj jednak, że grzybica jest trudna do wyleczenia i wymaga dużo cierpliwości.

Modzele i odciski. Wymieszaj 3 krople olejku z drzewa herbacianego z 1 łyżką oleju winogronowego, morelowego, migdałowego, avocado lub oliwy z oliwek. Masuj tym olejem odciski, a gdy zmiękną, usuń je delikatnie skalpelem kosmetycznym, posmaruj kilkoma kroplami olejku i zabandażuj.

Pozostałe zastosowania

Dezynfekujące właściwości olejku z drzewa herbacianego mogą być wykorzystane w domowych środkach czystości. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do takiego środka, by zwiększyć jego moc antyseptyczną. Doskonale sprawdza się jako dodatek do płukania bielizny. Dodany do nawilżaczy powietrza, zneutralizuje wirusy i grzyby. Dodatkową korzyścią olejku z drzewa herbacianego jest piękny zapach, który ponadto skutecznie odstrasza owady.

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 26, 27 i 108

 

Zobacz również:

Przyczyny trądziku


Trądzik nie tylko młodzieńczy

Aromaterapia


Aromaterapia

opryszczka - domowe sposoby


Opryszczka - domowe sposoby


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.