Medycyna alternatywna - jaką terapię wybrać

Z roku na rok coraz więcej ludzi korzysta z medycyny alternatywnej. Także przedstawiciele medycyny konwencjonalnej stają się wobec niej mniej sceptyczni. Coraz więcej uczelni na świecie, w tym takie prestiżowe jak Uniwersytet Harwarda, prowadzi wykłady z medycyny alternatywnej, a usługi z jej dziedziny znajdują się w ofercie 15% szpitali amerykańskich. Skąd takie zainteresowanie medycyną niekonwencjonalną? Prawdopodobnie z coraz większej świadomości i odpowiedzialności za własne życie oraz końca ślepej wiary w złożony świat nauki i techniki.

Medycyna konwencjonalna a alternatywna

Podstawową różnicą między terapiami konwencjonalnymi a alternatywnymi jest to, że w procesie leczenia alternatywnego pacjent jest partnerem terapeuty a nie pasywnym obiektem. Terapeuta potraktuje pacjenta całościowo i spróbuje znaleźć przyczynę objawów, na które pacjent się uskarża. Przede wszystkim wysłucha go, zainteresuje się jego stylem życia i sposobem odżywiania i jako uzupełnienie terapii, zaleci odpowiednie zmiany trybu życia, odżywiania czy aktywności fizycznej. Medycyna konwencjonalna natomiast dysponuje nowoczesnymi metodami diagnostycznymi, ale leczenie sprowadza się do przepisania syntetycznego leku likwidującego jedynie objawy choroby a nie jej przyczynę.

Medycyna konwencjonalna i alternatywna nie wykluczają się, ale z założenia powinny się uzupełniać. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, taką jak astma czy zapalenie stawów, niewykluczone, że najkorzystniejszym dla ciebie rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch lub trzech rodzajów terapii równocześnie oraz zabiegi wykonywane samodzielnie. Pamiętaj jednak, by swoją decyzję połączenia leczenia konwencjonalnego i alternatywnego skonsultować zarówno z lekarzem jak i specjalistą od medycyny alternatywnej.

Wybór terapii alternatywnej

Istnieje ponad 100 różnych systemów leczenia, które klasyfikuje się jako terapie alternatywne. Ich celem jest nie tylko leczenie jednej konkretnej choroby, ale uzdrowienie całego organizmu, włącznie ze sferą psychiki i emocji. Wybór odpowiedniej terapii alternatywnej nie jest łatwy. Poniższa lista może stanowić wskazówkę pomocną w wyborze.

Dolegliwości układu mięśniowego i kostnego

Ból pleców, rwa kulszowa, ból szyi, bóle stawów, urazy związane z uprawianiem sportu oraz inne dolegliwości, takie jak ból głowy, można wyleczyć lub złagodzić poniższymi metodami:

 • Technika Aleksandra to zestaw ćwiczeń uczących utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Terapia ta może łagodzić wszelkie dolegliwości mięśniowe i szkieletowe oraz pomaga w zaburzeniach układu oddechowego i pokarmowego.

 • Technika Bowena to łagodne, precyzyjne ruchy, które mogą zmniejszyć napięcie mięśni, poprawić postawę oraz złagodzić ból i zaburzenia w obrębie mięśni, stawów i kręgosłupa.

 • Kręgarstwo, łagodzące ból przez uciskanie stawów. Może być stosowane do leczenia dyskopatii, szczególnie odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, rwy kulszowej czy łokcia tenisisty.

 • Technika Feldenkraisa uczy prawidłowego poruszania się, co może zmniejszyć ból pleców, szyi i mięśni.

 • Masaż wykorzystuje różne rodzaje dotyku, by usunąć skurcze mięśni i poprawić ich ukrwienie, co przyspiesza proces zdrowienia (zobacz Przeciwzapalny masaż).

 • Osteopatia leczy za pomocą zabiegów manualnych dolegliwości związane z kręgosłupem, stawami i mięśniami. Stosowana przy bólach szyi i pleców, urazach sportowych, zapaleniach kości i stawów.

 • Rolfing, masaż tkanek głębokich, pomagający korygować postawę, łagodzi ból i napięcie w kręgosłupie i stawach.

Dolegliwości związane ze stresem

Stres towarzyszy wielu różnym chorobom. Specjaliści od medycyny alternatywnej wierzą, że objawy chorób można często złagodzić, pracując nad zmniejszeniem stresu, który je powoduje.

 • Akupunktura ma na celu przywrócenie organizmu do stanu równowagi naturalnie obniżającej poziom stresu (zobacz Akupunktura na przewlekły stres).

 • Aromaterapia wykorzystuje olejki zapachowe i delikatny masaż by rozluźnić mięśnie i zrelaksować umysł.

 • Trening autogeniczny to ćwiczenia psychiki, które walczą ze stresem przez autosugestię.

 • Terapia ekstraktami kwiatowymi doktora Bacha usuwa blokady emocjonalne i poprawia samopoczucie.

 • Terapia kolorem poprawia nastrój i zmniejsza stres dzięki otoczeniu chorego kolorami mającymi na niego pozytywny wpływ.

 • Homeopatia dzięki dobieranym indywidualnie lekom może łagodzić problemy emocjonalne i stres.

 • Masaż zmniejsza stres, wywołując uczucie głębokiego odprężenia. Dla zwiększenia efektu można go łączyć z aromaterapią i hydroterapia (zobacz Masaż na przewlekły ból i Masaż na odporność).

 • Refleksoterapia polega na masowaniu określonych punktów na stopach i/lub dłoniach, czego rezultatem jest przywrócenie równowagi organizmu, wywołującej odprężenie i łagodzenie stresu.

 • Reiki to japońska forma uzdrawiania oparta na kierowaniu strumieni energii, która pomaga choremu poczuć głębokie odprężenie.

 • Shiatsu to mocny masaż koncentrujący się na wybranych punktach, dodający wigoru i zmniejszający napięcie i stres.

 • Tai-chi to ćwiczenia polegające na wykonywaniu płynnych ruchów, które odprężając ciało i umysł, usuwają stres, poprawiają krążenie i oddychanie.

Bezpieczeństwo

Terapie alternatywne zazwyczaj działają delikatniej i bardziej subtelnie niż większość zabiegów medycyny klasycznej. Ale niektóre terapie uzupełniające mogą być szkodliwe, jeśli są stosowane nieodpowiednio lub przez terapeutów, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji. Przykładem mogą być techniki manualne (np. w osteopatii czy kręgarstwie), które stosowane nieumiejętnie mogą uszkodzić nerwy i kręgi, niosąc nawet ryzyko udaru. Niewłaściwie wkłuwane igły do akupunktury mogą powodować ból, obrzęk, krwawienie i sporadycznie uszkodzenie nerwu. Wybieraj zatem rozważnie terapeutę, przed wizytą sprawdź jego kwalifikacje (rodzaj szkoleń, doświadczenie zawodowe) oraz uzyskane rekomendacje.

Trzeba również zachować ostrożność w samodzielnym leczeniu, gdyż trudno samemu postawić właściwą diagnozę czy ocenić zaawansowanie choroby. Jeśli więc nie zaobserwujesz szybkiej i wyraźnej poprawy stanu zdrowia, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 91, 95 i 106

 

Zobacz również:

Muzyczne terapie


Terapie muzyczne

Terapie dla ducha


Zielone terapie dla psychiki

Akupresura


Akupresura


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.