Przeziębienie wg Tradycyjnej Chińskiej Medycyny

Przeziębienie może pojawiać się o każdej porze roku, ale najczęściej występuje zimą i wiosną. Jest to typowe zaburzenie typu zewnętrznego, gdy patogeny najpierw atakują powierzchnię ciała, która jest bezpośrednio narażona na wpływy otoczenia czyli skórę i błony śluzowe nosa, gardło oraz płuca. W efekcie pierwsze objawy przeziębienia to niedrożność nosa, wyciek z nosa, kichanie, ból gardła lub drapanie w gardle. Czasem pojawia się niewysoka gorączka. Im wcześniej się je zauważy i podejmie stosowne działania, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostanie powstrzymany rozwój choroby.

Aby skrócić czas trwania przeziębienia i złagodzić jego objawy Tradycyjna Chińska Medycyna zaleca odpowiednią dietę, zależną od typu przeziębienia.

Typy przeziębienia wg chińskiej medycyny

Przeziębienie typu wiatr–zimno

Zespół wiatr-zimno cechuje silna niechęć do zimna, niewysoka gorączka bez pocenia się, ból głowy, niedrożność nosa, wodnista wydzielina z nosa, kaszel, odkrztuszanie rzadkiej i białej plwociny, pragnienie i chęć picia gorących napojów, bóle kończyn, niewielki, biały nalot na języku i niestałe lub niestałe i napięte tętno.

Przeziębienie typu wiatr–gorąco

Zespół wiatr-gorąco charakteryzuje się wysoką gorączką, nieznaczną awersją do wiatru, rozpierającym bólem głowy, niewielkim poceniem się, bólem gardła, niedrożnością nosa, żółtą i gęstą wydzieliną z nosa, kaszlem z odksztuszaniem żółtej i gęstej flegmy, pragnieniem i przemożną chęcią picia. Może także wystąpić cienki, biały lub żółtawy nalot na języku oraz niestałe i szybkie tętno.

Przeziębienie typu upał letni-wilgoć

Zespół upał letni-wilgoć cechuje gorączka, nieznaczna niechęć do wiatru, ciężkość i rozpierający ból głowy, tępe, długotrwałe bóle kończyn, pragnienie, któremu nie towarzyszy chęć picia, zaburzenia oddychania, brak apetytu, mdłości, żółty mocz i cienki, żółty i tłusty nalot na języku oraz miękkie, niestale i szybkie tętno.

Leczenie przeziębienia dietą

Ogólne zalecenia w przypadku przeziębienia:

  • Jeśli dreszcze przeważają nad gorączką, jedz mniej i stosuj prostszą, opartą na płynach dietę, np. zupy jarzynowe lub kleiki zbożowe. Jeśli przeważa gorączka, lepszym wyborem są soki owocowe i warzywne lub świeże owoce.

  • Zastosuj terapię napotną. Działanie napotne jest przeciwwskazane u pacjentów bardzo osłabionych, wyniszczonych oraz w przypadkach silnego niedoboru płynów. Jeśli osoba jest osłabiona, ma gorączkę i bóle mięśni oraz mocno się poci bez poprawy objawów, oznacza to, że została upośledzona zdolność do przyswajania substancji odżywczych i wytworzenia obronnej energii Qi. Recepty ziołowe, służące odbudowaniu odżywczej i obronnej Qi, to m.in. wywary ze świeżego korzenia imbiru lub gałązek cynamonu. Potrawy powinny być odżywcze i rozgrzewające (np. zupy zbożowe i warzywne).

Receptury na przeziębienie typu wiatr-zimno

Napar ze świeżego imbiru z cukrem

5 kawałków świeżego imbiru i 2 łyżki stołowe melasy zalej 2 filiżankami wrzącej wody. Odstaw do naciągnięcia, przecedź i pij dopóki jest gorący lub ciepły.

Zupa imbirowo-ryżowa

• Przygotuj 10 g (5 plasterków) świeżego imbiru, 100 g oczyszczonego ryżu okrągłoziarnistego lub ryżu kleistego i 30 g (2 kawałki) zielonej cebuli.

• Do świeżego imbiru i ryżu dodaj 4 filiżanki wody i gotuj przez 30 minut.

• Dodaj cebulę i gotuj na wolnym ogniu przez dalsze 30 minut.

• Wypij wszystko, gdy jest jeszcze gorące.

• Po wypiciu zupy połóż się do łóżka i przykryj grubym kocem, aby wypocić zimno, które wtargnęło do organizmu.

Chińska zielona cebula

W przypadku niedrożności nosa lub zaczopowania uszu włóż delikatnie do ucha lub nosa kawałek zielonej cebuli owiniętej w cienka tkaninę.

Zupa z ryżem i zieloną cebulą

• Przygotuj 50 g świeżej zielonej cebuli pokrojonej na kawałki długości 2,5 cm i 75 g oczyszczonego ryżu okrągłoziarnistego.

• Zalej ryż 3 filiżankami wody i gotuj przez  40 minut. Dodaj zieloną cebulę i gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut.

• Wypij wszystko, gdy jest jeszcze gorące.

Przeciwwskazania: nie należy spożywać zupy, jeśli przeziębieniu towarzyszy pocenie się. Nie jest ona też  wskazana w przypadku alergii na zielona cebulę i poważnych chorób skóry.

Receptury na przeziębienie typu wiatr-gorąco

Kleik miętowy (z mięty pieprzowej)

 • Przygotuj 30 g świeżej mięty pieprzowej lub 15 g suszonej, 90 g ryżu okrągłoziarnistego, 3 filiżanki wody i 1 łyżeczkę do herbaty miodu.

• Miętę zalej 2 filiżankami wrzącej wody, przykryj i odstaw do naciągnięcia na 5 minut, po czym przecedź.

• Zagotuj ryż z woda, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut.

• Gdy ryż ugotuje się, dodaj napar miętowy i miód, wymieszaj i gotuj przez 5 minut.

• Podziel kleik na dwie porcje, jedną zjedz rano, a drugą wieczorem.

Napar z kwiatów chryzantemy

• 8 g kwiatów chryzantemy zalej 2 filiżankami wrzącej wody, przykryj i zaparzaj przez 10 minut.

• Przecedź i pij otrzymany napar raz lub dwa razy dziennie, dopóki nie ustąpią objawy przeziębienia.

Receptury na przeziębienie typu letni upał i wilgoć

Kleik z nasion trawy „Łzy Hioba” i fasoli hiacyntowej

• Przygotuj 30 g nasion trawy „Łzy Hioba”, 30 g białej fasoli hiacyntowej, 100 g ryżu okrągłoziarnistego.

• Zagotuj w/w składniki z 4 filiżankami wody i gotuj dalej na małym ogniu przez 40 minut.

•  Podziel kleik na dwie porcje, jedną zjedz rano, a drugą wieczorem.

Uwaga: Nasiona trawy ozdobnej „Łzy Hioba” czyli łzawicy ogrodowej (Coix lacryma-jobi), sprzedawane są czasem pod błędną nazwą „perłowy jęczmień”, można je spotkać w sklepach zielarskich. Fasola hiacyntowa (wspięga pospolita, fasolnik egipski) – uprawiana jest u nas jako jednoroczne pnącze ozdobne.

barb
na podstawie Sekcja Zdrowie, poz. 100 i 103

 

Zobacz również:

Grypa i przeziębienia


Grypa i przeziębienia

Energia chi


Życiodajna energia ch'i

Gorączka - czy zawsze zła?


Gorączka - zbijać czy nie?


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.