Spis treści

Regularny tryb życia to zdrowie

„Regularność trybu życia to oznaka zdrowia. Nieregularne funkcje ciała lub nieregularne przyzwyczajenia życiowe przynoszą niezdrowe sytuacje.”

Hipokrates

 

Z rana budzimy się wypoczęci, wieczorem stajemy się zmęczeni, a po małej drzemce możemy znowu lepiej pracować. Wynika to z naszego rytmu biologicznego czyli „regularnych, odtwarzalnych oraz zależnych od czasu zmian funkcji fizjologicznych”.

Człowiek może być sprawny i zdrowy tylko wówczas, gdy okresy jego obciążenia będą się przeplatać z okresami odpoczynku. I tę równowagę sił zapewniają właśnie rytmy biologiczne.

Jeszcze do niedawna nauki przyrodnicze nie interesowały się rytmami biologicznymi. Zmieniło się to nagle ok. roku 1960 za sprawą NASA, która chciała wiedzieć, czy szybko powtarzająca się przemiana dnia w noc, jakiej podlegali jej astronauci okrążając ziemię w 90 minut, mogłaby im szkodzić.

I tak chronobiologia ustaliła swoją pozycję jako nauka przyrodnicza do tego stopnia, że powstały jej poddyscypliny:

  • Chronomedycyna, pomocna w diagnostyce i wykorzystywana w leczeniu.

  • Chronofarmakologia, wychodząca z założenia, że ten sam lek podawany w różnych porach dnia powoduje odmienne skutki.

  • Chronohigiena, która m.in. ostrzega: kto często przeciwstawia się swemu rytmowi biologicznemu, ten będzie od tego chorował.

 

Zobacz również:

Wdychaj energię, wydychaj stres


Wdychaj energię, wydychaj stres

Wpływ stresu na organizm


Wpływ stresu na organizm

Wiecznie zmęczona


Ciągle zmęczona


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.